Jak rozpoznać osteoporozę?

Osteoporoza jest często określana jako „cichy zabójca kości”, ponieważ chociaż szacuje się, że w Polsce, osteoporoza atakuje 2,8 mln osób po 50 roku życia, przy czym kolejne 3 do 5 mln znajduje się w grupie ryzyka. Każdego roku z powodu osteoporozy dochodzi do ponad 300 000 złamań.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to postępująca choroba, która wraz z wiekiem prowadzi do łamliwości kości. Delikatne kości są bardziej podatne na złamania, a szczególnie narażone są kości nadgarstka, biodra i kręgosłupa.

Cichy zabójca kości – Osteoporoza

W późniejszym życiu komórki budujące kość nie działają już tak sprawnie. Prowadzi to do ogólnej utraty tkanki kostnej, co sprawia, że ​​kości są słabsze i bardziej kruche. W przypadku kobiet hormon estrogen pomaga chronić wytrzymałość kości. Obniżenie estrogenu w latach po menopauzie powoduje szybką utratę masy kostnej, co może prowadzić do osteoporozy.

Około 1 na 2 kobiety i 1 na 5 mężczyzn w wieku powyżej 50 lat złamie kość (złamania) z powodu osteoporozy, dlatego ważne jest, aby kości były zdrowe.

Co wpływa na ryzyko osteoporozy?

Nie ma jednej przyczyny osteoporozy. Twoje ryzyko rozwoju jest związane z czynnikami, które mogą prowadzić do osłabienia kości, które obejmują:

  • Genetyka – jest bardziej prawdopodobne, że masz osteoporozę, jeśli masz historię osteoporozy w rodzinie lub jeśli jeden z twoich rodziców złamał biodro
  • Mając ponad 50 lat
  • Płeć – osteoporoza występuje częściej u kobiet, ponieważ mają one mniejsze kości i tracą estrogen w okresie menopauzy
  • Niska masa ciała (tj. wskaźnik masy ciała poniżej 19)
  • Niektóre schorzenia – takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy i choroba Leśniowskiego-Crohna
  • Niektóre leki – takie jak sterydy i niektóre metody leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna
  • Niezdrowy tryb życia – mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak wapnia i witaminy D.

Osteoporoza – co musisz o niej wiedzieć i jej leczeniu

Jakie są objawy osteoporozy?

Niestety osteoporoza nie daje żadnych objawów i nie można odczuć osłabienia kości. Oznacza to, że osteoporoza zwykle pozostaje niewykryta do momentu złamania kości.

Istnieją pewne oznaki, na które możesz uważać, co może oznaczać osłabienie kości pleców. Jeśli zauważysz którekolwiek z poniższych, najlepiej porozmawiać z lekarzem:

  • silny ból pleców
  • skrzywienie kręgosłupa
  • niska masa ciała

Jak leczy się osteoporozę?

Leczenie osteoporozy może obejmować leki na receptę, suplementy wapnia i witaminy D oraz zmiany stylu życia. Leki są powszechnie przepisywane, jeśli zdiagnozowano osteoporozę. Pomogą stopniowo wzmacniać kości i zapobiegać złamaniom.

Osteoporoza – podstępny złodziej kości

Wiele cennych informacji o tej niebezpiecznej i podstępnej chorobie zawarł w swoim najnowszym poradniku, Jarosław Niebrzydowski (reumatolog, internista, homeopata z Gdyni) pt.: Jak leczyć osteoporozę.

Autor podpowiada w nim  jak stosować inne środki, o których nie uzyskamy informacji od większości lekarzy. Poradnik „Jak leczyć osteoporozę” przedstawia najnowsze zasady postępowania i leczenia tej choroby. Zawiera bardzo ciekawe i użyteczne informacje, przydatne zarówno dla chorych oraz członków ich rodzin i zapewne także dla lekarzy rodzinnych i specjalistów z innych dziedzin medycyny.

Dla tych osób, które czytały już poradnik doktora „Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów” nie będzie zaskoczeniem sposób w jaki Autor opisuje szczegółowo zasady postępowania i leczenie tej choroby.

Ten poradnik powinien mieć każdy chory z osteoporozą, a przeczytać go powinni zarówno chorzy, ich rodziny jak i lekarze wszystkich specjalności.

Jak jeszcze mogę zadbać o moje kości?

Jedz pokarmy bogate w wapń

Wapń jest głównym budulcem kości i nadaje kościom ich siłę i strukturę. Zdolność naszego organizmu do wchłaniania wapnia zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego ważne jest, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość wapnia w późniejszym wieku.

Spożywanie pokarmów bogatych w wapń to najlepszy sposób na dostarczenie wapnia do organizmu. Zaleca się, aby dorośli przyjmowali 700 mg wapnia dziennie. Pokarmy bogate w wapń obejmują mleko, sery, jogurty i produkty sojowe wzbogacone w wapń, zielone warzywa liściaste i suszone owoce. Spróbuj dodać do posiłków trochę pokarmów bogatych w wapń lub zjedz je jako przekąskę. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że nie dostarczasz wystarczającej ilości wapnia z pożywienia. Może być konieczne zażywanie suplementu wapnia.

Upewnij się, że masz wystarczającą ilość witaminy D

Witamina D pomaga kościom wchłaniać wapń. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, twoje ciało nie wchłania wapnia potrzebnego do budowy mocnych kości.

Głównym źródłem witaminy D jest ekspozycja naszej skóry na światło słoneczne. Większość ludzi otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D latem, spędzając krótko na słońcu bez kremów przeciwsłonecznych. Nie powinieneś pozwolić, aby twoja skóra się zaczerwieniła lub poparzyła. Niewielka ilość witaminy D występuje naturalnie w niektórych produktach spożywczych (np. tłustych rybach, jajach, wzbogacanych płatkach śniadaniowych).

Większość ludzi nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D ze światła słonecznego w zimie i trudno jest uzyskać wystarczającą ilość witaminy D z samego jedzenia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, który może zalecić codzienne przyjmowanie suplementu witaminy D.

Utrzymuj zdrową masę ciała

Utrzymanie zdrowej masy ciała może pomóc w utrzymaniu zdrowych kości. Niska masa ciała oznacza, że ​​masz mniejsze kości, które są bardziej kruche. Oznacza to również, że w przypadku upadku jest niewiele tkanki tłuszczowej i mięśni, które mogą Cię chronić.

Jeśli jesteś niedożywiony i nie otrzymujesz wystarczającej ilości energii z diety, możesz nie spożywać wystarczającej ilości składników odżywczych, które pomagają budować zdrowe kości.

Rzuć palenie i ogranicz spożycie alkoholu

Badania pokazują, że zarówno palenie, jak i regularne picie zbyt dużej ilości alkoholu może prowadzić do utraty masy kostnej i zwiększa ryzyko złamania kości. Palenie w jakiejkolwiek ilości jest szkodliwe dla kości.

Jeśli byłeś palaczem lub osobą pijącą dużo w przeszłości, twoje kości mogły być do pewnego stopnia osłabione. Zapewnienie wystarczającej ilości wapnia i witaminy D, regularne ćwiczenia i zdrowa waga są niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *