Reumatoidalne zapalenie stawów: najważniejsze informacje o tej podstępnej chorobie

Wydaje się, że dolegliwości stawowe to raczej problem starszych osób. Tymczasem problemy ze stawami mają coraz młodsze osoby. Przyczyn należy upatrywać w trybie życia, a także w diecie i chorobach cywilizacyjnych, które mogą być pośrednim powodem pojawiania się innych schorzeń. Zdecydowanie jedną z najpoważniejszych chorób związanych ze stawami jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Zaczyna się niegroźnie. Na początku bolą nas mięśnie, czujemy się zmęczeni, ale zrzucamy to wszystko na karb przepracowania. Niestety dolegliwości nie ustępują I zaczynamy szukać przyczyn. Zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że to przewlekłe zmęczenie, niedobór jakichś mikroelementów lub wina naszej diety. Tymczasem okazuje się, że długotrwałe dolegliwości bólowe, problemy z poruszaniem się, zwłaszcza po wstaniu z łóżka rano, czy okropne znużenie to objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Zazwyczaj choroba atakuje osoby starsze, które skończyły 40 lat, jednak obecnie schorzenie dotyka także młodszych osób. Niestety, wielu lekarzy nie jest w stanie od razu rozpoznać choroby, co tylko przedłuża cierpienie pacjenta.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

Jeśli jednak okaże się, że zmagamy się właśnie z tą chorobą lub inną, która atakuje stawy w równie brutalny sposób, to co właściwie możemy zrobić? Na pewno czeka nas leczenie farmakologiczne przy pomocy leków przeciwzapalnych, takich jak na przykład Diclac. Pomagają one przede wszystkim ograniczyć narastające stan zapalny, który sieje spustoszenie w organizmie. Leki tego rodzaju mają też działanie przeciwbólowe, co może być niezwykle istotne w przypadku wielu osób zmagających się z problemami tego rodzaju.

Niestety na ten moment nie jest to choroba, którą da się wyleczyć. Osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów muszą być zatem przyszykowane na to, że z objawami choroby będą musiały mierzyć się już do końca życia. Ważne jest natomiast to, by w jak największym stopniu ograniczyć ból oraz jak najdłużej zachować pełną sprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *