Urban jungle – wprowadź rośliny do swojego domu!

Określenie “miejska dżungla” od paru sezonów nabiera nowego znaczenia. To nazwa trendu wnętrzarskiego, którego głównym motywem są rośliny. Może pora zagrać w zielone?

Welcome to the (urban) jungle – toniemy w roślinności

      

Rośliny doniczkowe to popularny sposób na ożywienie wnętrza w polskich domach. Jednak w trendzie urban jungle rośliny nie są dodatkiem do wnętrza, ale tworzą integralną część aranżacji pokoju. To, gdzie są postawione, podwieszone czy nawet posadzone jest dokładnie przemyślane – tak samo, jak miejsce postawienia komody czy powieszenia obrazu. W zależności od Twojego indywidualnego gustu i tego, czy urządzasz dom w stylu chabby chic, eklektycznym, skandynawskim czy nowoczesnym, możesz sięgać po różne rozwiązania aranżacyjne. Przykładowo, doniczki i osłonki to ważny element wystroju w pokoju urządzonym zgodnie z trendem urban jungle – do wyboru masz doniczki metalowe do domu Missdeco, wiklinowe, gliniane, ceramiczne, szklane i wykonywane z surowców poddanych recyclingowi.

Jakie rośliny wybrać?

Trend urban jungle komponuje się z każdym stylem wnętrzarskim – wymaga tylko odpowiednich modyfikacji i specyficznego wyboru roślin. Przykładowo, we wnętrzach urządzonych w stylu boho świetnie sprawdzą się romantyczne paprotki i kolorowe kwiaty doniczkowe jak gerbery. W minimalistycznych, surowych mieszkaniach pięknie będzie prezentować się cała kolekcja dostojnych i eleganckich storczyków. Wnętrza skandynawskie są prawdopodobnie najbardziej “przyjazne” wszystkim gatunkom kwiatów i roślin.

Poznaj – Nawóz na kwitnienie BUD IGNITOR od Advanced Nutrients

Pamiętaj, że wybierając rośliny do swojego wnętrza powinieneś wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia miejsca, w którym chcesz je postawić, a także wilgotność powietrza. W bardzo suchych pomieszczeniach (klimatyzowanych lub przegrzewanych kaloryferami) poradzą sobie sukulenty, fiołki afrykańskie, juki i aspidistrie. W ciemniejszych pokojach dobrze będą się czuły m.in. zamiokulkas, dracena, sanseweria, skrzydłokwiat, paprocie i kalatea. Aby cieszyć się ich wzrostem i pięknym wyglądem należy je regularnie przesadzać, dbać o rodzaj podłoża i nawożenie.

Przemyślane konstrukcje

 

Jeśli chcesz, aby Twój dom przemienił się w dżunglę, rozplanuj najpierw rozmieszczenie roślinności. Pamiętaj, że Twoim celem jest osiągnięcie efektu zielonego ogrodu, ale rośliny nie powinny przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta – przemyśl umieszczenie roślin na wysokich półkach, pod sufitem. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią i wśród domowników nie ma “małych odkrywców”, możesz puścić wodze fantazji i skomponować całą wyspę z roślinności. W tym celu przydadzą Ci się intrygujące doniczki – np. metalowe i gliniane, o nietypowej fakturze. Zestawienie różnorodnych roślin w oryginalnych donicach ustawionych w formie kompozycji w jednym z kątów pokoju będzie prezentować się bardzo okazale.

Jak wskazuje InternityHome, trend urban jungle to nie tylko żywe rośliny, ale także motywy roślinne i kolory ziemi. Zatem jeśli mimo szczerych chęci nie masz ręki do kwiatów – sięgnij po tekstylia z florystycznymi wzorami i zdecyduj się na 2-3 rośliny, które nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Pamiętaj o ciekawym ich wyeksponowaniu – zarówno poprzez miejsce, jak i doniczki, w których je umieścisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *