Studia podyplomowe – czy warto się na nie zdecydować?

Wyższe wykształcenie to obecnie bardzo częsty wymóg pracodawców w wielu branżach. Czasem jednak ukończenie studiów licencjackich czy magisterskich to także za mało, by być w pełni przygotowanym do objęcia niektórych stanowisk. Niemal nikt nie ma też wątpliwości co do tego, że konieczne jest stałe dokształcanie się i poszerzanie swoich kompetencji – w tym zaś mogą pomóc nam studia podyplomowe. Czy jednak warto wybrać właśnie taką ścieżkę?

Studia podyplomowe nieco różnią się od studiów licencjackich czy magisterskich. Po pierwsze, by się na nie dostać, należy już posiadać dyplom szkoły wyższej. Po drugie, trwają krócej – zaledwie dwa semestry i prowadzone są w trybie zaocznym. Po trzecie, ich ukończenie nie daje tytułu naukowego. Potwierdza jednak posiadanie kompetencji w danej dziedzinie, a to właśnie kompetencje są bardzo ważne i cenne na rynku pracy.

Dlaczego warto zdecydować się na studia podyplomowe?

O ile można powiedzieć, że studia licencjackie czy magisterskie dają stosunkowo szeroką wiedzę z danej dziedziny, o tyle studia podyplomowe skupiają się na dość wąskiej tematyce. To nie ich wada, ale ogromna zaleta. Z jednej strony, ich program w całości będzie o wiele bardziej odpowiadał zainteresowaniom studenta. Z drugiej strony – co jest o wiele ważniejsze – pozwalają nabyć konkretne, specjalistyczne kompetencje naprawdę przydatne na rynku pracy.

Komu przydadzą się studia podyplomowe?

Jak już wspomniano, by dostać się na studia podyplomowe, należy posiadać dyplom szkoły wyższej. Nie każdy inżynier czy magister uzna, że potrzebuje kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych. Z pewnością jednak przydadzą się one tym osobom, które wiedzą, w jakim kierunku chcą się rozwijać i jakiej wiedzy i kompetencji obecnie im brakuje. Na studia podyplomowe nierzadko pracodawcy wysyłają tych swoich pracowników, którym chcą powierzyć szerszy zakres obowiązków. Wreszcie, ze studiów podyplomowych szeroko korzystają kadry zarządzające, by poszerzać swoje kompetencje i uaktualniać wiedzę.

Sprawdź ofertę studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie: http://www.wseiz.pl/en/dla-kandydata/studia-podyplomowe

Studia podyplomowe pozwalają nie tylko rozwinąć posiadane już umiejętności i tym samym, na przykład, ułatwić sobie awans na wyższe stanowisko. Są także bardzo cennym i stosunkowo łatwo dostępnym sposobem na to, by zdobyć potwierdzone, udokumentowane kompetencje, które ułatwią skierowanie kariery na nieco inne niż dotychczasowe tory.

Studia podyplomowe – warto czy nie?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Czy warto iść na studia podyplomowe? Dla osób, które przygotowują się do awansu zawodowego, wytyczyły sobie ścieżkę kariery, którą chcą podążać lub po prostu chcą jak najlepiej wypełniać obecną rolę zawodową, studia podyplomowe będą oczywistym wyborem, ważnym krokiem do osiągnięcia celu czy wręcz kluczem do sukcesu.

Choć same w sobie powinny być wymagające, to trudno jednak znaleźć prostszy sposób na zdobycie szerokiej i aktualnej wiedzy z danej dziedziny oraz zdobycie udokumentowanych kwalifikacji, tak pożądanych na rynku pracy.

Jeden komentarz do “Studia podyplomowe – czy warto się na nie zdecydować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *