Jak interpretować rysunki dziecka?

Dziecko komunikuje się na wiele sposobów. Komunikacja werbalna oferuje tylko niewielki wgląd w jego umysł. Analiza jego rysunków może dać głębsze zrozumienie jego stanu psychicznego. Zapewnia lepsze zrozumienie jego osobowości, a także oferuje rodzicom i terapeutom medium, które pomaga dziecku radzić sobie w trudnych i stresujących sytuacjach. Jak interpretować rysunki dziecka?

Często polegamy całkowicie na komunikacji werbalnej, aby zrozumieć nasze dzieci. Jednak to stanowi zaledwie 10 procent ludzkiej zdolności komunikowania się. Badanie innych form komunikacji jest jeszcze ważniejsze dla rodzica, ponieważ dzieci często nie są świadome swoich uczuć.

Poza tym młodsze dzieci mogą nie być wystarczająco duże, aby je zwerbalizować. Badanie rysunków dziecka może być dobrym sposobem na zrozumienie jego sposobu myślenia. Daj mu narzędzia do kolorowania, takie jak rysunek i książeczka do kolorowania – KOLOROWANKI DLA DZIECI – ZAJRZYJ TUTAJ – z zestawem kredek lub akwareli, i szukaj kolorów, których używa, uderzeń, które wykonuje i ogólnego odczucia obrazu. To z pewnością może wiele o nim powiedzieć. Terapeuci uważają również, że rysowanie jest dobrym sposobem na wyrażenie stresu i znalezienie ulgi w trudnych chwilach. Lekarze odnieśli sukces w leczeniu problemów, takich jak moczenie łóżka, ssanie kciuka i jąkanie w trakcie terapii sztuką.

Pierwsze wrażenie

Pierwsze spojrzenie na zdjęcie Twojego dziecka może czasami ujawnić, co czuje. Spójrz na zdjęcie i zobacz, co czujesz. Czy wygląda na przygnębiające lub niepokojące? Odpowiedź na to pytanie da ci pierwszą wskazówkę nad tym, co myśli twoje dziecko.

Zabarwienie

Kolory, których używa, są następnym krokiem do poznania. Dzieci, które dorastają, są narażone na szeroki zakres doświadczeń i emocji – wszystko, co napotykają, jest ekscytujące i nowe! Odpowiedzią zdrowego dziecka na wszystkie te informacje i wrażenia zmysłowe byłoby użycie szerokiej gamy kolorów na swoich rysunkach. Im więcej kolorów używa Twoje dziecko w swoich rysunkach, tym bardziej cieszy się ono z życia! Kolory również pomagają lepiej wyrażać emocje niż zwykły ołówek. Stąd nadużywanie określonego koloru może również wskazywać na stan emocjonalny dziecka. Jest to zgodne z ustaleniami psychologii koloru. Ogólnie rzecz biorąc, dziecko, które często używa niebieskiego i zieleni, zazwyczaj jest szczęśliwe. Jasne i ciepłe kolory, takie jak pomarańcze i żółcie, oznaczają radość, podczas gdy ciemne kolory, zwłaszcza w smutnych rysunkach, mogą wskazywać na dziecko, które potrzebuje pomocy.

Kompletność

Jeśli dziecko pozostawi rysunki niepełne lub zacznie lekceważyć linie, może potrzebować zachęty. Takie rysunki wskazują na niezdecydowane, niepewne dziecko. Niekompletne rysunki mogą również wskazywać na zwyczajną, impulsywną osobowość. Jeśli jednak wzór będzie kontynuowany przez dłuższy czas, rodzic może rozważyć poszukiwanie pomocy. Zbyt wiele wymazań i poprawek może wskazywać na wysoki poziom lęku. I odwrotnie, zbyt dużo upiększenia może wskazywać na potrzebę uwagi dziecka.

Pozycja

Gdzie na stronie dziecko rysuje obrazek, może również wskazywać na stan ducha dziecka, ale dotyczy to starszych dzieci, które mają lepsze zdolności motoryczne. Dziecko rysujące po lewej stronie jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie dzieckiem; może to również oznaczać, że dziecko szuka obecności opiekuńczego dorosłego lub opiekuńczej matki, lub ojca. Natomiast dziecko z prawej strony mówi o kimś, kto ma chęć komunikowania się.

Kiedy należy analizować rysunki swojego dziecka?

Zdaniem artysty i międzynarodowego eksperta ds. Analizy rysunków dziecięcych, Michaela Wimmera:

Rodzice, pedagodzy i specjaliści od zdrowia psychicznego nie starają się analizować rysunków dzieci, mając wyłącznie na celu identyfikację lęków i ucisków lub doprowadzenie do znaczącej zmiany zachowania. Rysunki są dodatkowym, łatwo dostępnym narzędziem do zrozumienia codziennych zachowań.

W rzeczywistości wiele badań i naukowców wskazało, że dzieci, które rysują więcej, są w rzeczywistości bardziej kreatywne i inteligentne.

Czasami dzieci mogą rysować przerażające rzeczy: broń, ogień, gniew, walkę itd. Podczas gdy dziwny rysunek jest w porządku, jeśli jest to powszechny trend pojawiający się w rysunkach twojego dziecka, możesz skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Niektóre sytuacje, w których konsultacje z psychologiem mogą być konieczne, są następujące:

• Dziecko wielokrotnie rysuje gwałtowne obrazy;
• Dziecko rysuje osobę lub obiekt znacznie większy od siebie;
• Dziecko rysuje rozłączne części ciała dla postaci ludzkich;
• Używa zbyt wielu ciemnych kolorów i nieprzyjemnych obrazów.

Ważne jest, aby spojrzeć na zdjęcie dziecka w całości. Nigdy nie polegaj tylko na interpretacji rysunków Twojego dziecka Pamiętaj, aby zapytać swoje dziecko o znaczenie tego, co narysowało.

W sprzedaży można znaleźć wiele książek dotyczących interpretacji rysunków naszych pociech. Wśród nich jest publikacja Hanny Wosz-Tatary, nauczycielki z wieloletnim stażem pt.: „Jak interpretować rysunki dzieci?”. Autorka przedstawia sposób, w jaki można niezauważenie pomagać dziecku, jak rozszyfrować to, co je gnębi, właśnie na podstawie ich własnych rysunków. Na podstawie rysunku dziecka jesteśmy stanie tak dużo wyczytać.

Jak wiele szczegółów skrywa rysunek dziecka?

Nie damy jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, nim nie zdamy sobie sprawy z tego, że rysunek naszej pociechy to obraz rzeczy i osób oraz zwierząt, w których każde ma swoje znaczenie i tworzy obraz jego rodziny.

Aby go zinterpretować, koniecznie musimy nauczyć się wielu ważnych rzeczy. Autorka ukazuje w niej całą masę przykładów odnoszących się do tego, co znaczyć mogą poszczególne osoby lub rzeczy na rysunku dziecka. Przedstawia to, w jaki sposób dziecko postrzega poszczególnych członków rodziny i to czy boryka się ono z jakimś problemem. Często nawet nie mamy o niczym pojęcia. To dość ciekawa technika rozumowania dziecka i jego świata.

Dla kogo ta książka?

Książkę polecić można każdemu rodzicowi, bez względu na jakość relacji z dzieckiem. Ta technika jest wspaniałym źródłem wiedzy, jeśli chodzi o to, jak dziecko funkcjonuje emocjonalnie, jak postrzega poszczególne sytuacje w życiu jego rodziny. Znając język rysunku dziecka w porę mamy okazję zauważyć i przede wszystkim zainterweniować: to, co się z nim dzieje z naszym dzieckiem, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć dziecięcy świat i pragnienia widziane z punktu widzenia dziecka. Książka jest wydana w formie e-booka i można ją nabyć w wielu księgarniach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *