Jak walczyć ze stresem

Stres to poważne zagrożenie dla każdego z nas. Szybkie tempo życia, zbyt wiele obowiązków, jakim musimy stawić czoła każdego dnia, tylko zwiększają skalę tego problemu. Stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.

 


Stres różne ma oblicza

Stres niekoniecznie jest zjawiskiem negatywnym. W sytuacji zagrożenia motywuje nas do działania i powoduje, że organizm działa na pełnych obrotach. Niestety, taka sytuacja nie może trwać zbyt długo, ponieważ im dłuższe napięcie, tym większe obciążenie dla organizmu. O ile więc krótkotrwały stres pozwala przetrwać, to stres przewlekły może być przyczyną chorób psychicznych, jak i fizycznych.

Jak stres wpływa na nasz organizm?

Organizm wskutek stresu zaczyna funkcjonować nieco inaczej. Dzieje się tak choćby z powodu hormonów nadnerczy, które trafiają do krwiobiegu i mają wpływ na układ oddechowy. Najistotniejszym hormonem jest tutaj adrenalina, jednak i nadmiar noradrenalimy, i kortyzolu ma duży wpływ na działanie organizmu.

Stres powoduje, że nasze serce bije szybciej, a oddech jest szybszy i głębszy. Krew szybciej przepływa przez mięśnie, wydziela się większa ilość potu, a organizm pochłania więcej energii do działania. Organizm pod wpływem stresu działa w trybie, który można nazwać „walka lub ucieczka”, który w sytuacji faktycznego niebezpieczeństwa jest dla nas pozytywnym zjawiskiem. Niestety organizm nie jest w stanie trwać zbyt długo w tak wielkiej gotowości, a przewlekły stres staje się dla niego zbyt dużym obciążeniem.

 

Jakie sygnały świadczą o problemie ze stresem?

Takich objawów, które mogą wskazywać na problem ze stresem może być wiele. Osoby zestresowane wykazują dużą skłonność do płaczu, mają trudności z koncentracją. Napięcie i rozdrażnienie, zniecierpliwienie, bóle głowy i mięśni – to kolejne sygnały świadczące o tym, że przewlekły stres coraz bardziej wpływa na nasze zdrowie. Może on też doprowadzić do problemów związanych z niekontrolowanym jedzeniem, nadużywaniem alkoholu albo innych używek. A ponieważ skutki przewlekłego stresu mogą mieć tragiczne konsekwencje, walka z nim jest sprawą bardzo ważną dla każdego z nas.

 

Jak zwalczyć stres?
W walce ze stresem skuteczne może okazać się kilka metod. Przede wszystkim aktywność fizyczna – ruch pomaga rozładować napięcie oraz dostarcza wielu pozytywnych emocji. W tym celu można udać się do parku pobiegać, pójść na basen czy siłownię albo czytanie książek.

 

Jak sobie radzić ze stresem?

Walka ze stresem powinna się jednak wiązać także z naszym podejściem do życia. Nie skrywajmy swoich problemów, wręcz przeciwnie – szukajmy osób, z którymi możemy na ich temat porozmawiać. Regularny odpoczynek, stawianie sobie możliwych do osiągnięcia celów oraz unikanie zbyt wielkich zmian – oto kolejne kroki, dzięki którym można opanować stres. Pozytywne myślenie oraz regularne ćwiczenia także odgrywają wielką rolę w walce ze stresem, zatem i o nich warto pamiętać. Pomocna może być również medytacja. techniki relaksacyjne albo szkolenie z zarządzania stresem. Na takich zajęciach poznamy istotę i źródło stresu w naszym życiu, dowiemy się jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach, jakie są metody i techniki radzenia sobie z nim zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym. Wiele ciekawych ofert szkoleniowych można znaleźć na przykład na tej stronie .

Stres to podstępny wróg, którego zbyt często lekceważymy. To duży błąd, który może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Pamiętajmy o tym, by konsekwentnie zwalczać napięcie nerwowe i nie dać się stresowi. To jedna z podstawowych zasad zdrowego i szczęśliwego życia, na jakie zasługuje każdy z nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *