borderline – osobowość chwiejna emocjonalnie

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline

Wśród zaburzeń osobowości, które w szczególny sposób wpływają na jakość życia człowieka, wymienić można osobowość chwiejną emocjonalnie typu borderline. Statystyki wskazują na to, że problem ten dotyczy aktualnie jednej na sto osób.

Borderline – osobowość z pogranicza

Jest to zaburzenie, w którym człowiek ma niestabilny obraz samego siebie. Istotne znaczenie ma dla niego opinia otoczenia, ponieważ to właśnie jego uznanie bądź dezaprobata powodują, że samoocena jest podwyższona lub zaniżona. Człowieka o osobowości chwiejnej typu borderline charakteryzują także silna wahania nastroju oraz podatność na rozmaite uzależnienia. Taka osoba nieustannie odczuwa pustkę oraz lęk przed odrzuceniem. Nierzadko pojawiają się nagłe i silne ataki gniewu. Osobowość typu borderline wiąże się z trudnościami w życiu społecznym. Relacje chorego z innymi ludźmi są bardzo niestabilne. Człowiek dąży do tego, aby uniknąć odrzucenia, którego nieustannie się obawia. Osobowość chwiejna emocjonalnie oznacza także skłonności autodestrukcyjne. Chorzy nierzadko podejmują działania samookaleczające. Pojawiają się groźby, a nawet zachowania samobójcze.


W naszym społeczeństwie obecnie wiele osób cierpi na zaniżoną samoocenę
http://www.rozwojosobisty.net.pl/31/wplyw-samooceny-na-jakosc-zycia.html

W związkach często pojawiają się impulsywne, emocjonalne zachowania, wyzwiska, awantury, grożenie samobójstwem, nierzadko rękoczyny. Wszystko to służy tylko zatrzymaniu ukochanej osoby, jednakże komuś bez zaburzeń takie zachowanie może wydawać się nielogiczne. W parze z borderline nierzadko pojawiają się zaburzenia depresyjne, choroba afektywna dwubiegunowa, próby samobójcze.


Zadbaj o to, co masz najważniejsze, czyli o swoje życie i zdrowie – https://www.poradniki24h.pl/1173/zadbaj-o-najwazniejsze-czyli-o-swoje-zycie-zdrowie/
Kliniki psychoterapia – http://www.ekliniki.pl/centra-gabinety/typ_psychoterapia

Zaburzenie borderline można nazwać jako dominujący chaos w umyśle i uczuciach człowieka. Borderline definiuje się jako osobowość z pogranicza z uwagi na stałe huśtawki nastrojów i niestabilność emocjonalną. Osoby z osobowością typu borderline przechodzą nieraz przez prawdziwe piekło swojego życia.

Psychologowie doszukują się przyczyn rozwoju tego zaburzenia w zaniedbaniach ze strony opiekunów w okresie dzieciństwa, jak również w niestabilnej sytuacji rodzinnej. Osobowość chwiejna emocjonalnie często związana jest z doświadczoną w dzieciństwie rozłąką z najbliższymi bądź ich utratą. Poznanie przyczyn rozwoju zaburzenia jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy możliwe jest podjęcie właściwego leczenia. Najskuteczniejsza okazuje się terapia oparta na psychoanalizie. Podobnie jak i w przypadku innych zaburzeń osobowości, farmakoterapia ma jedynie charakter pomocy doraźnej. Wspomina już skłonność do uzależnień powoduje, że w przypadku stosowania leków konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Nader ważne w pokonaniu zaburzenie jest wsparcie bliskich i przyjaciół, a także rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.


„Borderline: Autoterapia, czyli o sprawach poważnych z solidną dawką autoironii” Anki Mrówczyńskiej to książka autobiograficzna.

Autorka zadebiutowała dziennikiem „Młody bóg z pętlą na szyi”, w którym zdaje relację z blisko sześciotygodniowego pobytu na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego. Książka okazała się sukcesem polecanym przez czołowe portale i magazyny psychologiczne oraz psychiatryczne. Tym razem autorka pokazała, że potrafi nie tylko bardzo realistycznie opisać swoje życie wewnętrzne i ogrom cierpienia, jakiego doświadcza. Ma również ogromny dystans do siebie i swoich problemów. Cięty, autoironiczny język jednej z bohaterek – Autorki, konstruktywnie wyraża złość na samą siebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *