Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży

Wybór ginekologa, który będzie prowadził ciążę nie należy do najłatwiejszych. W końcu ten specjalista ma za zadanie przeprowadzić kobietę przez całe 9 miesięcy ciąży, dbając przy tym zarówno o zdrowie dziecka, jak i przyszłej mamy. Radzimy czym kierować się przy wyborze ginekologa.

Ważna decyzja

Wybór lekarza prowadzącego ciążę jest nie tylko trudną, ale też bardzo istotną decyzją – to on będzie opiekował się kobietą i jej nienarodzonym jeszcze dzieckiem przez całe 9 miesięcy. Z tego względu musi spełniać odpowiednie kryteria.

Lekarz ginekolog prowadzący ciążę musi być przede wszystkim osobą budzącą zaufanie. Powinien być oczywiście też dobrym specjalistą, jednak jest jeszcze wiele warunków, które powinien spełniać, aby powierzyć mu prowadzenie ciąży – radzi nasz rozmówca reprezentujący Gabinet Ginekologiczny w Białymstoku.

Prywatny czy państwowy?

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć przy wybieraniu lekarza do prowadzenia ciąży, jest ta do jakiego specjalisty się zwrócicie – przyjmującego pacjentki w ramach NFZ, czy w gabinecie prywatnym. Wybór lekarza prywatnego często wynika z wygody, ponieważ w jego przypadku o wiele łatwiej jest o wolne terminy przyjęć. Ponadto, taki specjalista z większą troską dba o swoje pacjentki, ponieważ wie, że źle potraktowane mogą już do niego nie wrócić. Z kolei zdecydowanie się na ginekologa państwowego wiąże się ze znaczną oszczędnością.

Sprawdź opinie

Dobry specjalista to taki, który cieszy się dobrą opinią wśród swoich pacjentów. Podobnie jest z ginekologami prowadzącymi ciążę. Przed udaniem się na wizytę, warto więc przeprowadzić wywiad wśród rodziny i znajomych, a także przejrzeć wypowiedzi pojawiające się na różnych internetowych forach. Warto poprosić znajome mamy o polecenie konkretnego ginekologa, który prowadził ich ciążę.

Miejsce pracy ma znaczenie

Przed podjęciem decyzji o wyborze ginekologa do prowadzenia ciąży, koniecznie dowiedzcie się w jakich miejscach przyjmuje dany specjalista. Dobrze, jeśli lekarz pracuje w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, ponieważ będzie mógł opowiedzieć jak wygląda poród w tej placówce szpitalnej. Jest też dużą szansa, że podczas pobytu tam otoczy cię specjalna opieką.

Obserwuj na pierwszej wizycie

Aby przekonać się czy dany lekarz ginekolog jest specjalistą, który może poprowadzić twoją ciążę, warto umówić się do niego na wizytę i odpowiednio się do niej przygotować. Przede wszystkim, zrób listę pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Ginekolog powinien odpowiedzieć na każde z nich (jeśli na któreś nie potrafi udzielić informacji, musi o tym powiedzieć), rozwiać wszelkie wątpliwości, a jeśli jest taka potrzeba, także uspokoić pacjentkę.

Zaobserwuj też czy wizyty u tego ginekologa odbywają się o czasie i sprawdź jak wyglądają zapisy na wizyty. Nie warto decydować się na usługi lekarza ginekologa, u którego nie ma zapisów, a kolejność wizyt polega na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” – taki system powoduje, że w poczekalni przyszła mama będzie musiała spędzać długie godziny.

Ponadto, na pierwszej wizycie warto przyjrzeć się, czy lekarz:

  • wnikliwie sprawdza sytuację i stan zdrowia pacjentki,
  • wykazuje się empatią, delikatnością i troską,
  • przekazuje informacje w zrozumiały sposób,
  • przeprowadza regularne badania,
  • jest doświadczony,
  • jest kulturalny.

Jeden komentarz do “Jak wybrać ginekologa do prowadzenia ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *