10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Sezon jesienno-zimowy w pełni – nadszedł czas długich wieczorów spędzanych w domu przy gorącej herbacie. I choć wielu z nas lubi jesienną aurę, to konieczność ogrzewania domów i mieszkań, a co za tym idzie – wyższe rachunki, mogą nam popsuć dobry nastrój. Co zrobić, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Warto wiedzieć, że koszty ogrzewania to w przypadku domu jednorodzinnego 70%, a nawet 80% całkowitych wydatków na eksploatację.

 1.  Dostosuj temperaturę w pomieszczeniach do ich przeznaczenia i pory dnia. Nie w każdym pomieszczeniu w domu czy w mieszkaniu spędzasz tyle samo czasu. – W pomieszczeniach pełniących funkcję pomocniczą nie ma potrzeby utrzymywania takiej temperatury, jak w pokojach, w których przebywamy. W zależności od konstrukcji budynku i rodzaju ogrzewania warto różnicować także temperaturę na „dzienną” i „nocną”, pamiętając, że optymalna temperatura dla snu to 18ºC – radzi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska. Takie rozwiązanie może wydawać się mało znaczące w kontekście ponoszonych kosztów. Jednak regulując temperaturę w pomieszczeniach możesz zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej, a zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła o 6% w skali sezonu grzewczego. 

 1. Rozsądnie wietrz pomieszczenia. Wietrzenie mieszkania czy domu jest ważne dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu w domu -zmniejsza ryzyko zawilgocenia, powstawania na ścianach pleśni i zgrzybień, a domownicy są dodatkowo chronieni przed alergiami i innymi chorobami układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób wietrzyć, by nie marnować niepotrzebnie energii. Po pierwsze, przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia – zimno napływające zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia. Po drugie, nie wietrz pomieszczenia za długo: optymalny czas to ok. 3-5 minut. Lepiej robić to częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Pamiętaj, by otworzyć okno na oścież i nie robić przeciągu.

 1. Zadbaj o pełne odsłonięcie grzejników. Grzejniki w każdym pomieszczeniu powinny być bezwzględnie odsłonięte. Ich zabudowanie utrudnia wymianę ciepła w pomieszczeniu, przez co muszą się jeszcze bardziej nagrzewać, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wnętrza. Pamiętaj, by wszelkie meble, a także przedmioty w pokojach znajdowały się w odległości minimum 10 centymetrów od grzejnika. Jeżeli ustawisz je bliżej, to grzejniki będą musiały wyprodukować ok. 10% więcej ciepła. Przearanżuj zatem wnętrze tak, by mieć pewność, że w każdym pomieszczeniu panuje swobodna cyrkulacja powietrza.

 1. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe. Aby dodatkowo zwiększyć efektywność grzejnika, możesz zamontować specjalne ekrany z folii aluminiowej, które będą odbijały emitowane z urządzeń ciepło do wnętrza pomieszczenia. Takie produkty, znane również pod nazwą mata zagrzejnikowa, kupisz w każdym sklepie budowlanym. Dzięki temu ograniczone zostanie zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę i zmniejszy się jego utrata, co pozwoli zaoszczędzić energię nawet do 5%.

 1. Odpowietrzaj grzejniki. Jeżeli zauważysz, że kaloryfer nierównomiernie oddaje ciepło (jego góra jest chłodniejsza niż dół) to znak, że doszło do nieprawidłowego napełnienia grzejników. Podczas wpuszczania wody powietrze powinno zostać z grzejnika wypchane, ale często pewna jego ilość wciąż pozostaje w środku – stąd biorą się szumy, bulgotanie wody. Zamknij dopływ wody, ustaw zawór w pozycji zamkniętej i odpowietrz kaloryfer, ustawiając pod nim naczynie z wodą. Wtedy ciepłe powietrze będzie mogło równomiernie rozchodzić się z całej powierzchni grzejnika do pomieszczenia.

 1. Uszczelnij drzwi iokna. Nieszczelne drzwi i okna to duża utrata ciepła, ze względu na zimne powietrze, które przedostaje się do wnętrza pomieszczeń przez szczeliny – w przypadku obfitych opadów może to być także woda. Jeżeli stojąc przy oknie i przykładając rękę do szczelin poczujesz różnicę temperatury, to znak, że czym prędzej należy zająć się uszczelnieniem pomieszczenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego silikon, piankę poliuretanową lub poliuretanową taśmę rozprężną.

 1. Przeprowadź termomodernizację budynku. Budynki w sezonie jesienno-zimowym najwięcej ciepła tracą przez przegrody budowlane. Warto zatem przyjrzeć się szczelności i jakości izolacji, jaką zabezpieczony jest budynek mieszkalny. Jeżeli zauwyżasz, że pomimo rozważnego i oszczędnego ogrzewania wciąż płacisz wysokie rachunki, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem termomodernizacji – W budynkach ciepło ucieka głównie przez ściany zewnętrzne, dach i podłogę. Jeżeli dom posiada niewystarczającą izolację lub pojawiają się tzw. mostki cieplne, ciepło z budynków umyka w sposób niezauważony, a wraz z nim nasze pieniądze. Wtedy nie pomoże nawet najlepszy piec – i tak musi dostarczyć tyle energii, ile wynika z jakości energetycznej budynku. Aby zapewnić mu optymalną izolację, zalecamy stosowanie ocieplenia o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 35 cm dla dachów i 15 cm dla podłóg. Takie ocieplenie, ułożone warstwowo, stworzy właściwe zabezpieczenie dla domu przed powstawaniem mostków termicznych, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń – podkreśla Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska.

 2. Modernizuj instalację grzewczą. Jeżeli termomodernizację masz już za sobą, warto pomyśleć także o przeprowadzeniu modernizacji instalacji grzewczej. Podwyższysz tym samym sprawność użytkową systemu ogrzewania i ograniczysz straty ciepła. W ramach działań modernizacyjnych sprawdź przede wszystkim rury – ich drożność (jeżeli są niedrożne, trzeba będzie je przepłukać), a także izolację (czy nie jest uszkodzona i czy właściwie minimalizuje staty ciepła).
  Aby zwiększyć efektywność systemu grzewczego, możesz również zamontować termostat pokojowy. W zależności od temperatury w danym pomieszczeniu, będzie on płynnie sterował zużyciem energii.

 1. Zamykaj drzwi od pomieszczeń. To jeden z prostszych sposobów na oszczędzanie energii potrzebnej do ocieplenia pokoju. W chłodne dni warto zamykać drzwi między pokojami, by kaloryfery nie musiały dodatkowo dogrzewać np. korytarzy czy przedpokoju. Analogicznie – zamknięte drzwi w pomieszczeniu zabezpieczą wnętrze przed zimnym powietrzem z zewnątrz lub z okna, gdy wietrzone jest inne pomieszczenie.

 1. Zakręć kaloryfer, gdy wyjeżdzasz. W czasie urlopu lub wyjazdu, nie potrzebujesz utrzymywać wysokiej temperatury w swoim mieszkaniu – możesz ją spokojnie obniżyć do 15-17 stopni Celsjusza. Takie działanie pozwoli zmniejszyć zużycie ciepła, a w zależności od tego, jak długa będzie Twoja nieobecność, zaoszczędzisz przynajmniej kilka procent zużycia energii i tym prostym sposobem zatrzymasz pieniądze w portfelu.

O ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.:

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy 2 fabryki w Polsce – w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań. Z zespołem ok. 10 500 oddanych kolegów i koleżanek z ponad 35 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *