Przestrzeń rozwoju dziecka

Przestrzeń rozwoju dziecka powinna być adekwatnie zaaranżowana do wieku i zdolności dziecka.

Dziecko wymaga uwagi

Na każdym etapie rozwoju dziecko wymaga szczególnej uwagi ze strony rodziców. Brak bliskości i zawiązania bliskich relacji może skutkować emocjonalnymi problemami dziecka w późniejszych latach. Bardzo ważnym jest zatem okazywanie swojemu dziecku bliskości, czułości, gwarantowanie bezpieczeństwa. Noworodek musi czuć bliskość rodzica, słyszeć jego głos. Dziecko w wieku niemowlęcym także wymaga szczególnej uwagi, gdyż rozwój dziecka postępuje wtedy bardzo szybko. Dziecko uczy się wymawiać pierwsze proste słowa, raczkować, chodzić, obchodzić się z różnymi przedmiotami. Wymaga zatem dodatkowo uwagi i pomocy ze strony rodziców. Rodzice to cały świat dziecka, od których jest ono po prostu uzależnione. Dobrze jest dać do zrozumienia dziecku, że zawsze może liczyć na bezwarunkowa miłość i pomoc.

Odpowiednie warunki do zabawy i rozwoju

Staranna opieka, miłość i oddanie to najważniejsze kwestie związane z wychowywaniem swojego potomstwa.

Dziecko w początkowych fazach swojego życia nie jest świadome wielu rzeczy w tym zagrożeń. Zatem to rodzic odpowiada za zorganizowanie bezpiecznych warunków do zabawy, nauki i rozwoju. Dziecko intensywnie eksploruje przestrzeń, w której się znajduje. Dlatego przestrzeń ta, powinna być adekwatnie zaaranżowana do wieku i zdolności dziecka. Dla przykładu małe elementy, takie jak np. klocki, powinny być wprowadzane dopiero wówczas, kiedy dziecko doskonale wie do czego służą, i w czym mogą zagrozić, jeśli będą używane w sposób niewłaściwy. W tworzeniu przestrzeni dziecka, w której będzie rozwijać wszystkie swoje zdolności, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • podnoszenie kreatywności,
  • zaciekawienie,
  • wyeliminowanie lub zabezpieczenie potencjalnych zagrożeń,
  • dostosowanie do wieku i możliwości dziecka,
  • poczucie bezpieczeństwa,
  • odpowiednie warunki higieniczne,
  • atrakcyjność dla dziecka.

Elementami, które obecnie pomagają rodzicom w przygotowaniu bezpiecznych warunków rozwoju dziecka są wszelkie akcesoria, zabawki interaktywne i kreatywne, wyspecjalizowane kosmetyki dla dzieci, inne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju. Bardzo dobrym pomysłem jest tworzenie stref, w których dziecko będzie miało możliwość uczyć się w odpowiednich warunkach, bawić się, spać. Modułowe kojce dla dzieci, które pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni dziecka pomagają osiągnąć cel związany z wydzieleniem i zagospodarowaniem bezpiecznych stref dla dziecka. Dzięki możliwości zmian w aranżacji, wielkości, kształcie kojca można dopasować go do wciąż zmieniających się zdolności i potrzeb maluszka. Pamiętać przy tym należy, aby przestrzeń dziecka nie była zbyt mocno ograniczona, dziecko powinno czuć się swobodnie i bezpiecznie. Dostęp do ulubionych zabawek, z którymi dziecko także wiążą emocje, pozwoli na zaspokojenie jego potrzeb w tym zakresie.

Czytaj – Zabawki, które spodobają się Twojemu dziecku

Ostatecznie każdy rodzic, szczególnie matka, zna najlepiej potrzeby swojego dziecka. Jeżeli w jego wychowanie włoży całe swoje serce, na pewno relacje, które się nawiążą będą skutkowały budowaniem trwałej więzi, a prawidłowy rozwój dziecka będzie niezagrożony. Czułość ze strony rodzica, opieka, bezpieczna domowa przestrzeń, to rzeczy, które dziecko czuje. Dobrze jest je wykorzystać, aby zapewnić maluszkom radość i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *