4 oznaki weekendowego uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu kojarzy się przede wszystkim z upijaniem się do nieprzytomności, czerwoną twarzą i koniecznością podtrzymywania stanu upojenia. Jednak wypijanie kilku piw każdego wieczoru lub upijanie się tylko w weekendy również może być określone jako uzależnienie. Ważna jest nie tyle sama czynność, ale też motywacje, jakimi ktoś się kieruje. Nie masz pewności czy to już uzależnienie? A może martwisz się o znajomego, który upija się do nieprzytomności w każdy weekend i nie widzi w tym problemu? Oto kilka oznak weekendowego uzależnienia.

Oznaka 1. Życie i picie alkoholu z weekendu do weekendu

Codzienne odmierzanie, ile dni zostało do weekendu i wyobrażanie sobie, jak dobrze będziemy czuć się już za kilka dni. Brzmi znajomo? Planowanie picia jest już objawem uzależnienia i należy zasięgnąć pomocy terapeuty. Alkoholicy często mają problem z decydowaniem o ilości wypijanego alkoholu i podporządkowują mu swoje życie.

Zawdzięczają mu dobre samopoczucie, poprawioną koncentrację, wyłączenie lęków i bycie bardziej przebojowym. Domatorzy z kolei mogą tłumaczyć się, że piją, żeby znieczulić przewlekły ból pleców, zrelaksować się po ciężkim tygodniu czy wyciszyć myśli. Osoby niemające rozeznania, jak wygląda plan tygodnia takiej osoby, prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na wymówki i wezmą je za normalną chęć relaksu.

Sprawdzenie, jak rozróżnić nałogowy alkoholizm od popijania może pomóc nam zdiagnozować bliską osobę.

Oznaka 2. Picie alkoholu, żeby zapobiec zespołowi abstynencyjnemu

Dla osoby uzależnionej picie jest priorytetem, jednak nie zawsze robi to z samej chęci relaksu, czy zaspokajania innych potrzeb. Bywa, że do picia zmusza zespół abstynencyjny. Organizm domaga się kolejnej porcji alkoholu, dając różne objawy. Niektóre z nich nie są silne, jednak wiele z nich zaburza codzienny rytm i nie pozwala normalnie funkcjonować. Oto najbardziej typowe symptomy zespołu abstynencyjnego:

 • ból głowy;
 • rozbicie;
 • kłopoty z koncentracją;
 • rozdrażnienie;
 • problemy z podjęciem dłuższego wysiłku fizycznego;
 • nudności;
 • wymioty;
 • drżenie mięśni;
 • obniżony nastrój;
 • drażliwość;
 • lęki.

Zauważenie tych objawów u kogoś może oznaczać, że jest uzależniony od alkoholu i powinien udać się do ośrodka terapii uzależnień – w Krakowie lub innym dużym mieście będzie to łatwiejsze ze względu na anonimowość.

Powyższe symptomy znacznie utrudniają przerwanie błędnego koła. Przy każdym przedłużającym się braku alkoholu, organizm zaczyna protestować i domaga się kolejnej porcji. Osoba uzależniona pije więc, aby zmniejszyć przykre doznania i pozornie zwiększyć poziom energii. Warto wiedzieć, że zwiększenie się objawów sfery psychicznej i nastrój lękowo-depresyjny to tak zwane późne stadium zespołu abstynencyjnego. W pierwszym stadium przeważają fizyczne: bóle mięśni, biegunki, zawroty głowy.

Oznaka 3. Zmieniona tolerancja organizmu na alkohol

Po wielu imprezowych szaleństwach obficie zakrapianych alkoholem tolerancja na niego może się stopniowo zwiększać. Oznacza to, że do poprawy samopoczucia konieczne będzie wypicie większej dawki alkoholu. Zapewne każdy słyszał o rekordowych ilościach promili we krwi. Jednak warto sobie uświadomić, że nie stał za nimi przypadek, a długoletnie uzależnienie, w którym konieczne będzie wsparcie się leczeniem odwykowym od alkoholu.

W normalnych warunkach organizm ma naturalną granicę stopnia zatrucia, jej przekroczenie kończy się wymiotami, bólem głowy, czasami utratą przytomności. Stopniowo, w miarę systematycznego picia, granica się przesuwa. Następuje to niezauważenie, dlatego ciężko określić z dnia na dzień, że zaczęło się więcej pić. Ponadto zwiększona tolerancja nie objawia się tylko brakiem przykrych objawów zatrucia, ale też trudniejszym upijaniem się.

Zobacz, jak picie alkoholu wpływa na wątrobę i co można z tym zrobić.

Oznaka 4. Pojawienie się schematu picia alkoholu

Kolejną oznaką jest wytworzenie się schematu picia alkoholu, na przykład imprezowania w każdy weekend. Daje to złudne poczucie bezpieczeństwa i kontrolowania własnego życia. Potrzeba picia może zostać wyzwolona przez podobne sytuacje, ponieważ organizm już wie, że piątkowe piwo zamieni się w kilkanaście drinków. W miarę upływu czasu ilość wzorców zmniejsza się, a miejsce picia i towarzystwo przestają mieć znaczenie.

Inne objawy uzależnienia od alkoholu

Objawy uzależnienia od alkoholu mogą być różne w zależności od organizmu. Wypijana ilość trunku nie powinna być też głównym wyznacznikiem uzależnienia. Alarmującymi objawami są również: zaniedbywanie obowiązków i zainteresowań oraz picie, pomimo świadomości jego szkodliwego wpływu na życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *