Alkoholizm w rodzinie. Jak wpływa na życie dzieci?

Alkoholizm to poważna choroba, która powinna być leczona pod okiem doświadczonych specjalistów. Należy mieć świadomość, że wpływa ona na całą rodzinę, a w szczególności na dzieci. Niestety mogą one zapomnieć o szczęśliwym i beztroskim dzieciństwie. Na uwagę zasługuje fakt, że przyjmują one różne postawy. Niezależnie od tego trauma najczęściej pozostaje do końca życia – właśnie dlatego terapie dla DDA cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Bohater rodziny

Niekiedy bywa, że dziecko żyjące w dysfunkcyjnej rodzinie stara się zostać bohaterem. Często bierze ono pod swoje skrzydła młodsze rodzeństwo. Z pozoru jest ono bardzo silne. Nie pokazuje otoczeniu swojego strachu, czy też lęku. Skrywa w sobie bardzo silne emocje, co oczywiście negatywnie wpływa na psychikę.

Dziecko przyjmujące postawę bohatera zwykle stara się być perfekcyjne. Realizuje swoje obowiązki najlepiej, jak potrafi. Jest wyjątkowo dojrzałe. Nierzadko przewyższa pod tym względem swoich rówieśników. Stara się pomagać i wspierać rodzica, który nie jest uzależniony.

Bohater przechodzi przez życie w ciągłym napięciu. Już od najmłodszych lat uczy się przybierać maski. Nie pokazuje swojej prawdziwej twarzy. Ucieka w naukę lub pracę. Jest wycofany społecznie, skryty i sfrustrowany. Traci stabilność w przypadku niespodziewanych problemów i sytuacji. Obawia się utraty kontroli.

Buntownik

Uzależnienie od alkoholu jednego lub obojga rodziców może sprawić, że dziecko stanie się buntownikiem. Często w ten sposób stara się zwrócić uwagę wszystkich wokół. Czuje się ofiarą, a więc stara się wyładować swój żal i złość na innych. Ma problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, przez co często jest osamotniony.

Bunt może objawiać się na różne sposoby. Dziecko może sięgnąć po używki, uciekać z domu, nie chodzić do szkoły, mieć konflikt z prawem. Bywa tak, że popada ono w złe towarzystwo. W ten sposób chce sprawić, aby rodzina skupiała się głównie na nim, a nie problemie alkoholowym rodzica.

Opisywana postawa sprawia, że dziecko zaczyna być odrzucane przez otoczenie. Rówieśnicy szybko zauważają, że jego postawa znacznie odstaje od powszechnie akceptowanej. W przypadku kilkulatków dziecko zwykle jest najgłośniejsze w grupie. Stara się przeszkadzać i uniemożliwia prowadzenia zajęć. Sprawia mu przyjemność niszczenie pracy innych.

Optymista

W wielu przypadkach dziecko alkoholika stara się odwrócić uwagę od problemu poprzez dobry humor i tryskanie energią. Najczęściej jest ono duszą towarzystwa. Czuje się bezpiecznie przebywając z innymi ludźmi. Lubi żartować, zgrywać się i rozśmieszać innych. Czuje, że w ten sposób skala problemu maleje.

Postawa optymisty jest jedynie wyuczonym zachowaniem. Będąc w samotności dziecko czuje przygnębienie, zniechęcenie, brak motywacji do działania. Nie pokazuje swojej prawdziwej strony nawet najbliższym. Wychodząc z pokoju znowu staje się osobą, która podnosi na duchu innych.

Samotnik

Dziecko z dysfunkcyjnej rodziny często staje się samotnikiem. Nie sprawia ono większych kłopotów wychowawczych. Nie odczuwa jednak potrzeby nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Często jest wycofane, zakompleksione i niepewne sobie. Rzadko tryska dobrym humorem.

Takie dziecko jest niemal niewidzialne dla otoczenia. Ciężko mu radzić sobie z problemami, które pojawiają się podczas codziennego życia. Żyje w poczuciu krzywdy. Ma duży żal do świata.

DDA

Dzieci dotknięte alkoholizmem rodzica lub rodziców noszą traumę przez całe życie. Zwykle towarzyszy im niższe poczucie własnej wartości. Wbrew pozorom nie muszą okazywać tego wycofaniem, czy też ukrywaniem się przed światem. Wiele osób pragnie udowodnić światu, że pomimo przeszkód osiągnęli wysoki status społeczny. Jest to jednak odgrywana pewność siebie, która wynika z głęboko skrywanych kompleksów.

Dorosłe dzieci alkoholików mogą odczuwać strach przed nawiązywaniem relacji partnerskim, czy też posiadaniem potomstwa. Często mają żal do rodziców. Odczuwają lęki, a w wielu sytuacjach zachowują się irracjonalnie. Boją się odrzucenia.

Osoby uzależnione powinny postawić na profesjonalne leczenie alkoholizmu. Istnieje duże prawdopodobieństwo rozwiązania problemu i poprawy relacji rodzinnych.

Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do Prywatnego Ośrodka Leczenia Uzależnień – Klinika Kuźnia

3 komentarze do “Alkoholizm w rodzinie. Jak wpływa na życie dzieci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *