Jakich błędów nie popełniać przy ubezpieczeniu mieszkania?

Ubezpieczenie nieruchomości to zawsze dobra decyzja. Podpowiada nam ją zdrowy rozsądek. I słusznie, bowiem wykupiona polisa to ochrona dla naszych czterech kątów. Okazuje się jednak, że błędy popełniane przy ubezpieczaniu mieszkania mogą zniweczyć taką ochronę. Czego więc powinniśmy się wystrzegać?

Kierowanie się jedynie ceną ubezpieczenia

Podstawowym błędem popełnianym przez kupujących ubezpieczenie dla mieszkania jest kierowanie się w wyborze jedynie lub przede wszystkim ceną. To oczywiście niezwykle istotne kryterium, i warto dobrze porównać w tym zakresie oferty, np. korzystając z internetowego kalkulatora, jak na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator/. W tym względzie dobrze pamiętać, że najniższa składka niekoniecznie oznacza najlepszą polisę. Tanie oferty mogą mieć bardzo wąski zakres. Czasem wystarczy wybrać dodatkowe opcje, które nieznacznie podniosą koszt zakupu, jednak zapewnią ochronę nieruchomości, jakiej oczekujemy. Inną opcją są pakiety ubezpieczeń, np. ubezpieczenie mieszkania wraz z OC samochodu. Zawsze warto sprawdzić oferowane przez ubezpieczycieli rozwiązania, które choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się droższe, jednak w rzeczywistości będą stanowić atrakcyjną cenowo propozycję.

Zbyt wąski zakres ubezpieczenia

Podstawowy zakres polisy obejmuje ochronę murów, do których zalicza się: podłogi, ściany, sufity. Minimalną ochroną zostaną objęte właśnie te elementy mieszkania. Przesłanki do wypłaty odszkodowania znajdziemy z kolei w OWU, w tym przypadku są to zazwyczaj: uderzenie pioruna, grad, pożar, zalanie. Czy nie warto zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami także wyposażenia mieszkania? Zbyt wąski zakres ubezpieczenia nie uwzględni ochrony np. dla sprzętu RTV. Dla pożądanej ochrony potrzebować będziemy szerszej polisy.

Zakup takiej „gołej” polisy to jeden z częstszych błędów kupujących. A okazuje się, że czasem jedynie za niewielką dopłatą możemy uzyskać zdecydowanie korzystniejsze warunki ubezpieczenia.

Niedoubezpieczenie, błędne informacje o zabezpieczeniach

Gdy suma ubezpieczenia jest niższa od wartości mieszkania, mamy do czynienia z niedoubezpieczeniem. To pułapka dla osób, które zaniżają wartość mienia, aby uzyskać tańszą składkę polisy. Z kolei nie przekazując ubezpieczycielowi rzetelnych informacji na temat posiadanych faktycznie zabezpieczeń (kamery, zamki), w razie ewentualnego włamania, możemy nie otrzymać odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *