Menopauza a andropauza – podobieństwa i różnice

Menopauza to okres przekwitania u kobiet, natomiast andropauza to określenie, którego używamy, aby nazwać ten sam proces, zachodzący jednak u mężczyzn. Zdecydowanie częściej powszechnie mówi się jednak o menopauzie. Objawy przekwitania u kobiet i mężczyzn są do siebie dosyć podobne.

Menopauza

Menopauza to okres przekwitania u kobiet. Pojawia się on zazwyczaj mniej więcej około 40-50 roku życia kobiety i trwa kilka lat. Inaczej menopauza określana jest również jako klimakterium. Moment wystąpienia menopauzy jest uwarunkowany czynnikami mającymi podłoże genetyczne, a więc u niektórych kobiet menopauza może wystąpić wcześniej, a u niektórych później.

Kobiety różnie przechodzą okres klimakterium – czasem objawy są łagodniejsze, a czasem bardzo nasilone, trudne do zniesienia i uprzykrzające codzienne funkcjonowanie. Jednym z pierwszych objawów jest zanik miesiączkowania i występuje on u każdej kobiety. Wiąże się to z utratą płodności. Inne objawy menopauzy nie zawsze pojawiają się u wszystkich kobiet. Możemy podzielić je na symptomy, które mają podłoże fizyczne oraz te, które mają podłoże psychiczne.

Kobieta w okresie klimakterium jest często rozdrażniona, ma wahania nastrojów, może wykazywać większe niż normalnie skłonności do depresji. Często ma także problemy z koncentracją, a poziom jej ogólnego samopoczucia psychicznego znacznie spada. Oczywiście może być również tak, że kobieta nie odczuje żadnych negatywnych skutków psychicznych. Jeśli chodzi o objawy fizyczne, to najczęściej występującymi są nadmierna potliwość oraz nagłe uderzenia gorąca.

Kobiety w okresie menopauzy opisują je tak, jakby nagła fala gorąca przechodziła przez całe ich ciało. Kobiety przechodzące klimakterium skarżą się często również na ogólne osłabienie organizmu. Niektóre z nich cierpią także na uciążliwą bezsenność, rzutującą na jakość ich samopoczucia w ciągu dnia.

 

Andropauza

Andropauza to odpowiednik menopauzy, z tym że występujący u mężczyzn. Zazwyczaj pojawia się jednak nieco później niż klimakterium. Andropauzę bowiem mężczyźni przechodzą najczęściej po ukończeniu 50 roku życia. Oczywiście, tak jak w przypadku menopauzy, nie ma reguły, kiedy andropauza się pojawi.

Co ciekawe, mężczyźni bardzo często nawet po okresie andropauzy zachowują płodność – w przeciwieństwie do kobiet, które przeszły menopauzę. Andropauza wiąże się często z obniżeniem samopoczucia, stanami depresyjnymi, zaburzeniami koncentracji, uderzeniami gorąca, bezsennością. Zatem objawy andropauzy są dość podobne do objawów menopauzy.

Jeden komentarz do “Menopauza a andropauza – podobieństwa i różnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *