Chemioterapia czy niekonwencjonalne metody leczenia raka?

Nowotwór to diagnoza, która uważana jest za najgorszą, jaką można usłyszeć. Rak jest bowiem chorobą śmiertelną, często rozpoznawaną w późnym jej stadium. Wówczas jest ciężka do wyleczenia. Czy zamiast chemioterapii warto sięgać po alternatywne, niekonwencjonalne metody leczenia chorób nowotworowych?

Chemioterapia – wady i zalety

Chemioterapia to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia raka – co do tego nie należy mieć żadnych wątpliwości. Dzięki chemioterapii w organizmie chorego niszczone są komórki nowotworowe. Oczywiście nie jest ona stuprocentowo skutecznym lekiem na raka. Duże znaczenie ma tutaj moment, w którym nowotwór został zdiagnozowany. Dlatego też bardzo ważne są regularne, profilaktyczne badania. Dzięki nim ewentualny nowotwór może być zdiagnozowany w bardzo wczesnym stadium, a to jest bardzo istotne w procesie leczenia. Dużo większe szanse na przeżycie mają bowiem osoby, u których zdiagnozowano raka wcześnie.

Chemioterapia jednak wraz z komórkami nowotworowymi może niszczyć także zdrowe komórki naszego organizmu. Dlatego też jej przyjmowanie jest bardzo uciążliwe i męczące dla chorego. Chemioterapia ma wiele skutków ubocznych. Chory czuje się bardzo osłabiony i ogólnie rozbity. Brakuje mu sił i nie ma on energii. Bardzo częstymi skutkami ubocznymi są nudności, wymioty, a także inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak na przykład biegunka.

Dodatkowym minusem przyjmowania chemioterapii jest to, że większość pacjentów traci włosy. Chemioterapia osłabia je i doprowadza do ich wypadania, a niekiedy do miejscowego łysienia. Włosy po zakończonym leczeniu odrastają, jednak podczas przyjmowania chemioterapii może stać się to poważnym kompleksem dla wielu pacjentów, szczególnie kobiet.

 

Alternatywne metody leczenia raka

Coraz więcej osób interesuje się naturalnymi sposobami na wyleczenie nowotworu. Rzeczywiście niektóre z nich mogą okazać się pomocne. Niektóre zioła np. mogą pomóc nam przejść łagodniej przez etap chemioterapii. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie wolno rezygnować z chemioterapii dla alternatywnych metod. Nie wolno ich również stosować bez wiedzy lekarza.

Niektóre z nich mogą bowiem okazać się naprawdę niebezpieczne dla naszego życia. Amigdalina np. to substancja, która znajduje się w pestkach niektórych owoców, np. moreli czy brzoskwini. Niektórzy uważają, że amigdalina jest lekiem na raka o cudownych właściwościach.

Nie ma jednak na to żadnych pewnych, naukowych dowodów. Należy być ponadto bardzo ostrożnym, gdyż amigdalina w naszym organizmie rozkłada się na cyjanowodór, który może doprowadzić nawet do śmiertelnego zatrucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *