Afty – bolesne i piekące nadżerki

Pojawiać się mogą praktycznie w każdym wieku, u obydwu płci, choć częściej u kobiet. Afty, bo o nich mowa, mają postać nadżerek lub owrzodzeń i pojawiają się w jamie ustnej. Lokalizują się na wewnętrznej stronie policzków, języku, wargach i okolicy podjęzykowej.

Skąd się biorą afty?

Afty mogą występować pojedynczo lub w grupach. Tuż przed ich pojawieniem się może być odczuwane pieczenie i mrowienie. Zajmując śluzówkę jamy ustnej, przyjmują postać nadżerek lub owrzodzeń, na których pojawia się włókienkowaty nalot. Może mieć on barwę białą, żółtą lub szarawą. Afty utrzymują się nawet do kilku tygodni, choć często ustępują już po paru dniach.

Mechanizm powstawania aft nie został do końca poznany, jednak wyróżnia się szereg czynników, które mogą predysponować do ich występowania. W dużej mierze jest to brak lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Ponadto próchnica i uszkodzenia śluzówki, które mogą pojawiać się po zabiegach stomatologicznych. Silne antybiotyki, stres, alergie pokarmowe, ale i skłonności genetyczne, a także spożywanie żywności zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze, mogą wpływać na występowanie aft.

 

Jak radzić sobie z aftami

Afty przeważnie goją się samoistnie. Zwykle ustępują do 4 tygodni od momentu pojawienia się, ale koniecznością jest odróżnienie ich od zmian, które występują w przebiegu wielu schorzeń ogólnorozwojowych. Konsultacja lekarska jest potrzebna, gdy pomimo przestrzegania zasad higieny, wyleczenia zębów i unikania złych nawyków, jak obgryzanie ołówków, afty wciąż się utrzymują lub też pojawiają się nowe ich skupiska. Może to świadczyć o rozwoju choroby i występowaniu aft jako objawów towarzyszących.

Niezależnie od wszystkiego, wskazuje się na zasadność stosowania preparatów pozwalających na rozpoczęcie miejscowego leczenia. Do wyboru są preparaty o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym. Mają one na celu uśmierzać ból poprzez zabezpieczenie afty, jak i izolować ją od czynników drażniących.

Rodzaj preparatu, jego postać oraz sposób stosowania, a nawet zapach i smak (w przypadku leczenia aft u dzieci) powinny być dostosowane do aktualnego stanu jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *