Jak wygrać z kolejkami do lekarzy?

O tym, jak ważna jest wczesna diagnostyka różnego rodzaju schorzeń, nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki regularnym badaniom kontrolnym i szybkiej reakcji lekarza rodzinnego oraz lekarzy specjalistów można powstrzymać chorobę w zalążku i zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Problemem są jednak wydłużone kolejki do lekarzy, którzy mogliby zdiagnozować chorego i skierować go na właściwe badania. Co zrobić, aby były one mniejsze?

Realia polskiej publicznej służby zdrowia

Od lat wiadomo jest, że polska służba zdrowia jest w nie najlepszej kondycji. Nadal na wizytę u wielu specjalistów trzeba czekać całymi miesiącami, m.in. do endokrynologa czy kardiologa dziecięcego. Realia publicznych szpitali i przychodni odbiegają od ideału i sprawiają, że pacjentów frustruje ciągłe oczekiwanie w kolejkach na zaplanowaną wizytę. Oprócz tego, że chorzy muszą zapisywać się nawet z rocznym wyprzedzeniem do specjalistów w ramach NFZ, to jeszcze w dniu wizyty często tracą po kilka godzin na dalsze czekanie przed drzwiami gabinetu. System jest niewydolny, przez co okres oczekiwania do lekarza waha się od kilku dni w przypadku najbardziej powszechnych specjalizacji, do nawet kilku lat. Renomowane kliniki mają pełne obłożenie, dlatego do neurologa, alergologa, psychiatry dziecięcego czy endokrynologa trzeba czekać najdłużej. Brakuje lekarzy, a przybywa chorych.

Mówi się nawet, że lecząc się w polskich publicznych szpitalach i przychodniach, trzeba mieć na to zdrowie. To paradoks, który trudno wyjaśnić i rozwiązać, ale istnieją na to sposoby. Wśród nich zapewnienie sobie i swojej rodzinie dostępu do prywatnej opieki zdrowotnej.

Poznaj – Kto leczy. Szczegółowy przewodnik po wyborze specjalisty medycznego.

Remedium na problemy pacjentów

Pacjenci mogą samodzielnie zapewnić sobie szybki dostęp do lekarzy różnych specjalizacji dzięki wykupieniu indywidualnego lub rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego np. w SIGNAL IDUNA Polska. Firma ubezpieczeniowa współpracuje z Centrami Medycznymi Polmed i ma dla klientów specjalne pakiety, dzięki którym mamy gwarancję dostępu do lekarzy w krótkim czasie. Między innymi takie korzyści klienci uzyskują z tytułu wykupienia produktu Pełnia Zdrowia Start+. To pakiet indywidualny lub rodzinny, pozwalający na konsultacje u doświadczonych lekarzy specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *