Skarpety termoaktywne na zimę i lato

Na początku wyjaśnijmy, co to jest bielizna termoaktywna. Jest to bielizna stworzona ze specjalnych materiałów syntetycznych, dzięki którym możliwe jest odparowanie potu i pary wodnej ze skóry. Potocznie przyjęło się mówić, że jest to bielizna która „oddycha”. Termoregulacja naszego organizmu jest bardzo ważna, to dlatego latem nosimy chętniej rzeczy zwiewne i lekkie, a zimą, gdy temperatura mocno spada, ubieramy swetry i płaszcze.

Skarpety termoaktywne:

Zimą i latem strój powinien być dopasowany do pogody, którą widać za oknem. W szczególności powinniśmy dbać o stopy, ponieważ, jak mówi fizjologia, to one są najbardziej podatne na odmrożenia. Jest kilka czynników, przez które szybciej tracimy ciepło.

Przegrzanie – Skrajności nigdy nie są dobre, najlepszym przykładem są wycieczki górskie. Podróżując między kolejnymi szlakami w pewnym momencie, robi nam się gorąco. Ściągamy warstwę rzeczy, po chwili sytuacja się powtarza, a więc ściągamy kilka warstw ciuchów i w ciągu sekundy robi nam się zimno. Dlaczego? A dlatego, że na wytrącanie ciepła wpływa różnica temperatur między obiektem, a jego otoczeniem. Dlatego warto zainwestować w skarpety termoaktywne, ponieważ za cienkie skarpety nie ogrzeją, a za grube szybciej oddadzą ciepło.

Przemoczenie – stopy przegrzane zaczynają się pocić, a to przynosi jeszcze gorsze konsekwencje, bo woda jest dobrym przewodnikiem i zwiększa utratę ciepłą.

Materiały, z których nie powinny być wykonane skarpetki termoaktywne:

Bawełna – bawełna nie odprowadza wody, przez co szybciej stopa robi się mokra, a jak już wyżej było napisane, to powoduje szybszą utratę ciepła z organizmu. Bawełniane skarpetki nie dają gwarancji izolacji przed mrozem, a wręcz przeciwnie. Kolejnym minusem tego materiału zimą jest długi czas schnięcia.

 

Materiały, które sprawdzą się w każdą pogodę:

Wełna – Materiał, który najczęściej kojarzy się z „gryzieniem” w skórę, właśnie przeżywa swój renesans. Obecnie produkowana wełna z dodatkiem włókien syntetycznych, daje nowy materiał. Izolacja termiczna oraz odprowadzanie wody to zalety tego włókna. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest mniej podatna na chłonięcie nieprzyjemnych zapachów.

Wełna merino-wybierając materiał, z jakiego są wykonane skarpety termoaktywne, warto zwrócić uwagę na merino. Owce, z których pochodzi wełna, żyją w wyjątkowym klimacie. Rozbieżność temperatur to przedział od letnich upałów 40 stopni do zimowych mrozów -20.
Wełna merynosów zapewnia znakomitą izolację termiczną, dzięki czemu będzie ci ciepło nawet przy niskich temperaturach.

Skarpety termoaktywne – jaki krój:

Wybierając skarpety trekkingowe, warto zwrócić uwagę na rodzaj łączenia szwów. Nie może być zbyt wypukłych, bo to narazi twoje stopy na obtarcia. Nie bez powodu skarpetki do wypraw górskich składają się z kilku części i są wzmocnione w miejscach, które tego wymagają, aby łatwiej odprowadzać wilgoć.

Które skarpety termoaktywne wybrać?

Bardzo często nie przykładamy zbytniej uwagi do wyboru tej części garderoby. Jeśli wybierzesz skarpety termoaktywne, to bardziej będziesz mógł się cieszyć z aktywności w tą porę roku. Liderem rynku jest irlandzka firma Bridgedale. Polecane linie produkcyjne skarpet są explorer, Heavyweight Merino Endurance i Comfort, Hike, Endurance i Comfort.

Godne polecenia na narty są marki:
X-Bionic
Skarpety wodoodporne StormSock

Warto zainwestować w dobrą parę skarpetek termoaktywnych na zimę, jak i lato, a na pewno dzięki temu bardziej będziemy się cieszyć z aktywności fizycznej, a mniej przy tym chorować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *