Działanie ozonatora – na czym ono się opiera?

Interesujesz się technologią ozonowania pomieszczeń. Pewnie zastanawiasz się- jak działa generator, czyli sprzęt wytwarzający O3? Ten krótki artykuł ma przybliżyć Ci sprawę oraz ułatwić, jak najlepsze zrozumienie dość skomplikowanego tego procesu, który zachodzi wewnątrz urządzenia. Drogi Czytelniku, zapraszam Cię dosłownie na parę chwil do ultra króciutkiej lektury poniższego tekstu.

Jak działa ozonator – niezależnie od miejsca zastosowania urządzenia?

ZASADA DZIAŁANIA GENERATORA OZONU – WYTŁUMACZONE PO LUDZKU I Z SENSEM:

W naturze ozon powstaje pod wpływem promieni ultrafioletowych oraz wyładowań atmosferycznych. W czasie burzy po uderzeniu pioruna można poczuć specyficzny zapach ozonu. Każdy ozonator O3 działa na bardzo podobnej zasadzie. Ozon (O3) (zapis chemiczny: O-H-O-O albo można to przedstawić też w takiej postaci: [O-} {O +} ) wytwarzany jest z tlenu O2 zawartego w powietrzu poprzez wyładowania niezupełne (syntetyczne wyładowania zachodzące wewnątrz samego urządzenia).

Konkretnie, ale jak to działa?

a) Powietrze opływa lampę ozonatora. Z kolei lampa wykonana z płytek ceramicznych, kwarcu, kadmu bądź jakiekolwiek innego materiału wytwarza ładunek elektryczny, który powoduje zachodzenie reakcji w postaci wiązań chemicznych.

b) Następnie w stanie lotnym jest on rozdmuchiwany przez wentylator maszyny i równocześnie uwalniany na zewnątrz, czyli do pomieszczenia, w którym takie urządzenie wykonuje swoją pracę. Wówczas jego zapach jest również wyczuwalny. Oczywiście cały proces zachodzi przy wykorzystaniu niskich napięć pojawiających się wewnątrz obudowy.

Wszystkie typy generatorów ozonu projektowane są w taki sposób, aby nie obciążały one instalacji elektrycznej (domowej, przemysłowej) oraz żeby przeciwdziałać powstawaniu w niej jakichkolwiek przeciążeń. Tym bardziej zwarć
w postaci przeciążeń (przepięć elektrycznych), które mogą doprowadzić do jej pożaru.

Uwaga!: Po każdym uruchomieniu urządzenia, jakim jest ozonator O3 – należy opuścić pomieszczenie (zobacz: ozonowanie pomieszczeń). Po określonym czasie, kiedy osprzęt zakończy swoje działania, można z powrotem wrócić do pomieszczenia / pomieszczeń. W instrukcji obsługi dodawanej do każdego urządzenia, powinno być opisany dokładny czas działania, jak i parametry technicznego maszyny.

**************
Teraz już znasz zasadę działania ozonatora, żeby oprócz zdobytej świeżej porcji wiedzy, móc cieszyć się świeższym, a także czystszym powietrzem każdego dnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *