Anoreksja – jak z nią walczyć?

Anoreksja to poważna choroba zaliczana do zaburzeń odżywiania, która może prowadzić nawet do śmieci. Czym dokładnie jest anoreksja? Jakie są jej główne objawy? W jaki sposób można z nią walczyć?

Anoreksja – co to jest?

Anoreksja, której nazwa pochodzi z języka greckiego od słów „brak” i „apetyt”, jest zaburzeniem odżywiania polegającym na utracie ciężaru przez osobę chorą i na podtrzymywaniu tego właśnie stanu.

W anoreksji, czyli jadłowstręcie psychicznym, dochodzi znacznego zaburzenia obrazu własnego ciała. Prowadzi to do restrykcyjnego przestrzeganie częstotliwości i ilości przyjmowanego pokarmu, co osobom z chorobom daje poczucie kontroli.

Jak można rozpoznać anoreksję?

Najbardziej widocznym symptomem anoreksji jest nadmierne wychudzenie ciała, które może być również maskowane zbyt obszernymi ubraniami.

Osoba z anoreksją również przesadnie interesuje się jedzeniem – mówi o nim dużo, czyta, ogląda programy poświęcone odżywianiu się. Może również pojawić się obsesja na punkcie sportu. U kobiet może także dojść do zatrzymania miesiączki.

Nieleczona anoreksja ma poważne konsekwencje. Może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, anemii, hipoglikemii, zaburzenia pracy nerek. U osób dojrzewających dochodzi wtedy do zahamowania wzrostu i rozwoju płciowego. Niedożywienie negatywnie odbija się również na poziomie odporności.

Jak leczy się anoreksję?

Leczenie anoreksji jest możliwe, ale należy pamiętać o tym, że od momentu postawienia diagnozy do poprawy stanu osoby chorej może minąć kilka lat. Nie w każdym przypadku dochodzi też do całkowitego zatrzymania choroby.

Ważne jest przede wszystkim wsparcie w strefie psychicznej, dlatego osobom, u których podejrzewa się anoreksję, zaleca się kontakt z ekspertem, na przykład z Centrum Dobrej Terapii z Krakowa.

W skrajnych przypadkach, gdy doszło do znacznego wycieńczenia organizmu osoby chorej na anoreksję, stosuje się również leczenie w zakładach zamkniętych, które obejmuje także intensywne karmienie – może ono odbywać się także sztucznie.

Do skorzystania ze swojej oferty w ramach pomocy psychoterapeutycznej zaprasza Centrum Dobrej Terapii. Więcej informacji można znaleźć na stronie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *