Czy możesz mieć anoreksję i bulimię w tym samym czasie?

Czy można mieć jednocześnie dwa zaburzenia odżywiania? Czy możesz mieć anoreksję i bulimię w tym samym czasie? Czy jedno nie wyklucza drugiego?

To powszechne pytanie, które często jest zdawane. Wiele osób doświadcza kontinuum zaburzonych zachowań w trakcie choroby, czasami ograniczających jedzenie, objadających się i oczyszczających się bezpośrednio po posiłku. Jedno zachowanie prowadzi do drugiego w tak zwanym „cyklu” zaburzeń odżywiania. Uwięzieni w tym cyklu ludzie doświadczają objawów, które nakładają się na siebie podczas diagnozy zaburzeń odżywiania. Często się zastanawiają: jaka jest więc właściwa diagnoza?

Leczenie zaburzeń odżywiania – poznaj możliwości – http://zaburzeniaemocjonalne.pl/leczenie-zaburzen-odzywiania-poznaj-swoje-mozliwosci/

Często utożsamiamy anoreksję z restrykcyjną dietą, a bulimię z objadaniem się i przeczyszczaniem, ale podręcznik diagnostyczno-statystyczny zaburzeń psychicznych (DSM-5) oferuje dodatkową specyfikację. Poniższe kryteria są stosowane przez profesjonalistów do diagnozowania różnych rodzajów zaburzeń odżywiania.

 

Aby zdiagnozować anoreksję lub bulimię, osoba musi w pełni spełnić poniższe kryteria.

Kryteria DSM-5

Jadłowstręt psychiczny
• Ograniczenie przyjmowani pokarmów w stosunku do zapotrzebowania, prowadzące do znacząco niskiej masy ciała w kontekście wieku, płci, trajektorii rozwoju i zdrowia fizycznego (mniej niż minimalnie normalna/oczekiwana).
• Silny strach przed przybraniem na wadze lub otyłością lub uporczywe zachowanie, które przeszkadza w przybieraniu na wadze, nawet przy znacznie niskiej wadze.
• Zakłócenia w odbieraniu wagi lub kształtu ciała, nadmierny wpływ masy lub kształtu ciała na samoocenę lub uporczywy brak rozpoznania powagi aktualnej niskiej masy ciała.

Istnieją dwa podtypy anoreksji:
Typ restrykcyjny: w ciągu ostatnich trzech miesięcy osoba nie angażowała się w nawracające epizody objadania się lub przeczyszczania.
Typ Bulimiczny/Czyszczenie: W ciągu ostatnich trzech miesięcy, jednostka brała udział w nawracających epizodach odżywiania objadania lub czyszczenia.

Bulimia

• Nawracające epizody objadania się. Epizod objadania się charakteryzuje się zarówno:
– Spożywanie w dyskretnym okresie czasu (np. w ciągu dwóch godzin) ilości pokarmu większej niż ta, którą większość osób zjadłaby w podobnym okresie czasu w podobnych okolicznościach.
– Poczucie braku kontroli nad jedzeniem podczas epizodów (np. poczucie, że nie można przestać jeść ani kontrolować tego, co lub ile je się).
• Nawracające niewłaściwe zachowania kompensacyjne zapobiegające przybieraniu na wadze, takie jak wywołane przez siebie wymioty; nadużywanie środków przeczyszczających, moczopędnych lub innych leków; post; lub nadmierne ćwiczenia.
• Zarówno napadowe objadanie się, jak i zachowania kompensacyjne występują średnio co najmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące.
• Na samoocenę nadmiernie wpływa kształt i waga ciała.
• Zaburzenie nie występuje wyłącznie podczas epizodów jadłowstrętu psychicznego.

Pod warunkiem, że spełnione zostają pozostałe kryteria, osoba, która angażuje się w objadanie się i przeczyszczanie oraz ma niską masę ciała, prawdopodobnie zostanie zdiagnozowana z jadłowstrętem psychicznym, podtypem objadania się/przeczyszczania. Osoba, która angażuje się w objadanie się i przeczyszczanie i nie ma mniejszej niż oczekiwana masy ciała, prawdopodobnie otrzyma diagnozę bulimii.

Jaka jest różnica między anoreksją a bulimią –

Wiele zaburzeń odżywiania nie mieści się w wąskiej definicji anoreksji lub bulimii. Sytuacje te mogą zasługiwać na ponowną diagnozę, OSFED.

OSFED

Dla tych, którzy nie spełniają tych ścisłych kryteriów anoreksji lub bulimii, ale angażują się w ograniczanie, objadanie się i/lub przeczyszczanie, DSM-5 oferuje inną kategorię: Inne określone zaburzenia karmienia lub odżywiania (OSFED). Pomimo przedstawienia OSFED jako „innego” i „nietypowego” zaburzenia odżywiania, diagnoza ta sama w sobie opisuje prawdziwe zaburzenie odżywiania. Należy ją traktować z taką samą poważną troską jak anoreksja i bulimia (a także BED i ARFID ).

W OSFED znajduje się kilka typów, które bardzo przypominają anoreksję i bulimię:

  • Atypowy jadłowstręt psychiczny: wszystkie kryteria dla jadłowstrętu psychicznego są spełnione, z wyjątkiem tego, że pomimo znacznej utraty wagi, waga osobnika mieści się w normalnym zakresie lub powyżej niego.
  • Bulimia Nervosa (o niskiej częstotliwości i/lub ograniczonym czasie trwania): wszystkie kryteria bulimii są spełnione, z wyjątkiem napadowego objadania się i nieodpowiednich zachowań kompensacyjnych, które występują rzadziej i/lub krócej niż trzy miesiące.
  • Zaburzenie przeczyszczania: nawracające zachowanie przeczyszczające wpływające na wagę lub sylwetkę przy braku objadania się.

Osoba zazwyczaj ma jedną diagnozę zaburzeń odżywiania na raz, ale ta diagnoza może się zmieniać i często zmienia się w czasie; kombinacja objawów jest zmienna, a wraz z nią odpowiednia diagnoza. Ten ruch między diagnozami lub podtypami diagnostycznymi nazywa się skrzyżowaniem diagnostycznym i jest szczególnie powszechny u osób z jadłowstrętem psychicznym. Badania wykazały, że około jedna trzecia osób z anoreksją przechodzi na bulimię, a 14 % osób z bulimią przechodzi na anoreksję (Eddy, Dorer, Franko i in., 2008 ). Pomiędzy podtypami anoreksji, do 62% pacjentów z anoreksją typu restrykcyjnego później rozwija się w typie objadania się/przeczyszczania (Eddy, Keel, Dorer i wsp., 2002 ).

Co zawiera diagnoza?

Diagnozy to przede wszystkim narzędzia kliniczne, które mają wyposażyć klinicystów i badaczy w język do jasnego omawiania, badania i leczenia zaburzeń odżywiania. Jak każdy system klasyfikacji, DSM jest przydatny do porządkowania informacji, ale ma ograniczoną zdolność do doskonałego uchwycenia indywidualnych doświadczeń.

To przypomnienie jest szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami odżywiania, chorobami silnie wpływającymi na tożsamość. Osoby z zaburzeniami odżywiania często przywiązują swoją tożsamość do swojej choroby, interpretując diagnozę nie tylko jako opis objawów, ale samych siebie. Dla wielu cierpiących anoreksja znajduje się na szczycie hierarchii diagnostycznej. Jest postrzegana jako bardziej „poważna”, bardziej „uzasadniona” lub w inny sposób bardziej „ważna” niż inne diagnozy.

Książka w ofercie sprzedaży – https://tylkorelaks.pl/667-trzeba-dlugo-isc-zeby-dojsc-do-siebie-9788379007.html

W rzeczywistości wszystkie zaburzenia odżywiania wymagają właściwej identyfikacji, interwencji i leczenia. Bez względu na swoją unikalną prezentację lub kombinację objawów, zaburzenie odżywiania jest poważne i wymaga odpowiedniej uwagi i opieki.

Pierwszego września 2009 roku po rozmowie z psychiatrą z własnej woli zdecydowałam się pójść do szpitala psychiatrycznego na oddział zaburzeń nerwicowych. Po wielu latach leczenia, które wciąż nie przynosiło spodziewanego efektu, doszłam do wniosku, że szpital jest moją ostatnią nadzieją. Znalazłam się tam, ponieważ chorowałam na zaburzenia odżywiania – bulimię i anoreksję. Wtedy okazało się, że to nie jest mój jedyny, ani najważniejszy problem… Zapewne gdybym się o nim nie dowiedziała, a później nie zaczęła sobie z nim radzić, to chorowałabym nadal albo gorzej – już by mnie tutaj nie było. Annabelle Copenhay – sprawdź książkę 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *