Leczenie osteoporozy: Leki mogą pomóc

Leczenie osteoporozy może wiązać się z przyjmowaniem leków wraz ze zmianą stylu życia. Uzyskaj odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących leczenia osteoporozy.

Jeśli przechodzisz leczenie osteoporozy to robisz odpowiedni krok w właściwym kierunku dla zdrowia kości. Ale może masz pytania na temat swojej terapii. Czy leki, które zażywasz są najlepsze dla ciebie? Jak długo będziesz musiał to brać? Dlaczego twój lekarz zaleca cotygodniową pigułkę, gdy twój przyjaciel bierze pigułkę tylko raz w miesiącu?

 

Leczenie osteoporozy – jakie leki są powszechnie stosowane w leczeniu?

 

Bisfosfoniany są najczęstszymi lekami przeznaczonymi do leczenia osteoporozy. Obejmują one:

 • Kwas Alendronowy
 • Kwas Ryzedronowy
 • Kwas Ibandronowy
 • Kwas Zoledronowy

Hormony, takie jak estrogeny, mogą odgrywać ważną rolę w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Jednak pojawiły się pewne obawy dotyczące potencjalnych skutków ubocznych związanych z zastosowaniem terapii hormonalnej. Obecne zalecenia są takie, żeby używać jak najmniejszej dawki hormonów przez jak najkrótszy czas.

 

Leczenie osteoporozy
Leczenie osteoporozy

Ten poradnik powinien mieć każdy chory z osteoporozą, a przeczytać go powinni zarówno chorzy, ich rodziny jak i lekarze wszystkich specjalności.

Doskonałe porady pomocne w leczeniu osteoporozy.

Do kupienia na stronie: http://tylkorelaks.pl/588-jak-leczyc-osteoporoze-9788379006656.html

 

Mimo to kobiety, które mają powody – takie jak objawy menopauzy – do rozważenia stosowania hormonów, mogą pomyśleć o korzyściach płynących z poprawy zdrowia kości.

Niektóre hormonalne leki są również zatwierdzone do zapobiegania i leczenia osteoporozy, takie jak raloksyfen.

Denosumab jest nowym lekiem, który zmniejsza ryzyko złamań osteoporotycznych u kobiet i mężczyzn. Niezwiązany z bisfosfonianami denosumab może być stosowany u osób, które nie mogą przyjmować bisfosfonianów, np. takich z zaburzeniami czynności nerek.

Teryparatyd jest zwykle zarezerwowany dla mężczyzn i kobiet po menopauzie, którzy mają bardzo niską gęstość kości, którzy mieli złamania lub których osteoporoza jest spowodowana przez leki steroidowe. Teryparatyd może odbudować kość.

Abaloparatide to najnowszy lek osteoporozy. Podobnie jak teryparatyd, może odbudować kość. W badaniu porównującym te dwie terapie, abaloparatyd okazał się tak samo skuteczny jak teryparatyd, ale rzadziej powodował nadmiar wapnia.

 

Jak działa większość leków na osteoporozę?

Z wyjątkiem teryparatydu, leki osteoporozy spowalniają rozkład kości. Zdrowe kości ciągle się psują i odbudowują.

Wraz z wiekiem – szczególnie po menopauzie – kości pękają szybciej. Ponieważ odbudowa kości nie może nadążyć za tempem, kości pogarszają się i słabną.

Leki osteoporozy zasadniczo hamują ten proces. Leki te skutecznie utrzymują gęstość kości i zmniejszają ryzyko złamania kości w wyniku osteoporozy.

 

czytaj również – Osteoporoza – co musisz o niej wiedzieć i jej leczeniu

 

Skąd wiesz, że bierzesz odpowiedni bisfosfonian?

Leki w klasie bisfosfonianów są bardziej podobne, niż są różne. Wszystkie one pomagają utrzymać gęstość kości. Wykazano, że wszystkie bisfosfoniany zmniejszają ryzyko złamania.

Decyzja o przyjęciu jednego leku na drugi często opiera się na:

 • Preferencje
 • Wygoda
 • Przestrzeganie harmonogramu dawkowania
 • Koszt, wliczając to czy lek jest „preferowaną” opcją na liście dopuszczalnych leków twojego ubezpieczyciela

Twój lekarz może zalecić comiesięczną dawkę leków, jeśli będzie lepiej tolerowana lub lepiej przyjmowana. Ale jeśli zapomnisz o przyjęciu leku w harmonogramie miesięcznym, to lepiej przyjmować leki raz w tygodniu.

Kiedy można stosować inne leki na osteoporozę?

Leki takie jak denosumab, teryparatyd i abaloparatyd mogą być stosowane przez każdego z osteoporozą, ale są bardziej zalecane dla osób z ciężką osteoporozą z bardzo niską gęstością kości czy wieloma złamaniami, stosowaniem sterydów i młodym wiekiem.

Leki te, które są wstrzykiwane, mogą być również podawane osobom, które nie tolerują doustnego bisfosfonianu. Dożylne formy kwasu zoledronowego i ibandronianu mogą również stanowić opcję dla osób, które nie tolerują doustnego bisfosfonianu.

Jakie są często występujące działania niepożądane bisfosfonianów?

Pigułki bisfosfonianowe nie są dobrze wchłaniane w żołądku. Głównymi skutkami ubocznymi bisfosfonianów są zaburzenia żołądkowe i zgaga. Ogólne formy tych leków mogą być bardziej prawdopodobne, aby powodować te skutki uboczne.

Leczenie osteoporozy
Leczenie osteoporozy

Inne ciekawe informacje na temat osteoporozy: http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/osteoporoza-podstepny-zlodziej-kosci/

Aby złagodzić te potencjalne efekty uboczne w leczeniu osteoporozy, weź lekarstwo z dużą szklanką wody na pusty żołądek. Nie kładź się, nie pochylaj się ani nie jedz od 30 do 60 minut, aby uniknąć ponownego przemycia leku w przełyku. Kiedy zalecany czas oczekiwania się skończy, zjedz, aby zneutralizować pozostałe leki.

Większość osób przestrzegających tych wskazówek nie ma tych skutków ubocznych. Ale możliwe jest przyjmowanie leku w prawidłowy sposób i nadal mieć zaburzenia żołądkowe lub zgagę.

Czy dożylne bisfosfoniany mają przewagę nad tabletkami?

Dożylne formy bifosfonianów nie powodują zaburzeń żołądkowych. Niektórym kobietom może być łatwiej zaplanować infuzję kwartalną lub roczną niż pamiętać o przyjmowaniu tygodniowej lub miesięcznej pigułki.

Jednak u niektórych osób leki te mogą powodować łagodne objawy grypo-podobne. Możesz zmniejszyć efekt poprzez zażywanie acetaminofenu przed i po infuzji.

Dwa leki infuzyjne – te, które są wstrzykiwane bezpośrednio do żyły – zostały zatwierdzone do leczenia osteoporozy:

Kwas Ibandronowy podawany raz na trzy miesiące
Kwas Zoledronowy, podawany w infuzji raz w roku

Czy bisfosfoniany mogą zranić twoje kości?

Długotrwałe leczenie osteoporozy bisfosfonianami wiąże się z rzadkim problemem, w którym górny może pęknąć. Uraz ten, znany jako typowe złamanie kości udowej, może powodować ból w udzie lub w pachwinie, który zaczyna się subtelnie i może stopniowo się pogarszać.

Bisfosfoniany mogą również powodować martwicę żuchwy, rzadki stan, w którym odcinek kości szczękowej wolno się goi lub nie goi się, zwykle po zerwaniu zęba. Zjawisko to występuje częściej u osób chorych na raka z kością, którzy przyjmują o wiele większe dawki bisfosatu niż zwykle stosowane w leczeniu osteoporozy.

Jak długo należy przyjmować bisfosfonian w celu leczenia osteoporozy?

Nie ma pewności co do czasu przyjmowania bifosfonianów z powodu braku długoterminowych badań. Wykazano, że bisfosfoniany są bezpieczne i skuteczne przez okres do 10 lat leczenia, w zależności od leku.

Jednak nawet jeśli przestaniesz przyjmować lek, jego pozytywne skutki mogą się utrzymywać. Dzieje się tak, ponieważ po przyjęciu bisfosfonianu przez pewien czas lek pozostaje w kości.

Z powodu tego przewlekłego efektu większość ekspertów uważa, że ​​jest to uzasadnione dla osób, które radzą sobie dobrze w trakcie leczenia – tych, którzy nie złamali żadnych kości i utrzymują gęstość kości – mogą rozważyć wzięcie przerwy z brania bisfosfonianów po przyjęciu go przez pięć lat. Ale jeśli masz bardzo duże ryzyko złamań lub masz bardzo niską gęstość stawu biodrowego, zerwanie z lekiem osteoporozy może nie być dobrym pomysłem.

Co stanie się, jeśli złamiesz kość podczas przyjmowania leku osteoporozy?

Leki osteoporozy zmniejszają ryzyko złamania kości, ale nie eliminują ryzyka uszkodzenia. Jeśli podczas leczenia wystąpi złamanie, lekarz ponownie sprawdzi, czy nie występują inne problemy, które mogły przyczynić się do złamania kości.

W zależności od wyniku tej oceny, możesz być kandydatem do przejścia na bardziej agresywną terapię budującą kości, taką jak Teryparatyd. Inną opcją może być przejście na nowszy rodzaj leku osteoporozy, zwanego denosumabem.

Czy same leki mogą skutecznie pomóc w leczeniu osteoporozy?

Nie polegaj wyłącznie na lekach jako jedynym leczeniu osteoporozy. Te praktyki są również ważne:

 • Ćwiczenia. Aktywność fizyczna i trening poprawiający równowagę i postawę mogą wzmocnić kości i zmniejszyć ryzyko złamania. Im jesteś bardziej aktywny i sprawny, tym mniej prawdopodobne jest, że upadniesz i złamiesz kość.
 • Dobre odżywianie. Jedz zdrową dietę i upewnij się, że masz wystarczająco dużo wapnia i witaminy D.
 • Rzucić palenie. Palenie papierosów przyspiesza utratę masy kostnej.
 • Ogranicz alkohol. Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem. Dla zdrowych kobiet oznacza to do jednego drinka dziennie.

Reumatologia BEZ TAJEMNIC

Ta strona powstała aby każdy, kto ma reumatoidalne zapalenie stawów, mógł poznać przyczyny wywołujące tę chorobę oraz różne metody prowadzące do jej wyleczenia.

http://doktorjarek.pl/

Więcej informacji na temat leczenia osteoporozy znajdziesz w książce ” Jak leczyć osteoporozę” dr Jarosława Niebrzydowskiego

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *