Adopcja psa – przeczytaj jeśli planujesz

Jeśli nie zamierzacie bywać z psem na wystawach, nie zależy wam na jego rasowości, gorąco zachęcam do rozważenia adopcji psa ze schroniska.


Nie zawsze są to psy młode, z reguły mają za sobą tragiczną przeszłość, nierzadko wymagają opieki weterynaryjnej, ich reakcje na otoczenie są często zaburzone, wymagają długiego czasu, by zaadaptować się w nowym środowisku.

Czekają cierpliwie –czasem długie lata –na swojego człowieka, któremu mogłyby wreszcie zaufać i oddać swoje psie serce. Niechciane, porzucone przez nieodpowiedzialnych ludzi, cierpią w milczeniu, mając nadzieję, że pewnego dnia ktoś się nad nimi pochyli, pogłaszcze, przytuli i zabierze do swojego domu –domu, w którym od tej chwili będą mieszkali już na ZAWSZE RAZEM.

Dlaczego ważne jest poznanie historii psa? Marta Paszkiewicz wprowadza nas w historyczne tajemnice świata psów, które żyły na przełomie tysięcy lat. Poznaj je już dziś – http://www.psychoskok.pl/produkt/pies-historia-gatunku/

Nie tylko w schroniskach porzucone psy patrzą tęsknym okiem przez kraty i czekają na kogoś, kto je pokocha, doceni, przygarnie. Są również fundacje, stowarzyszenia, organizacje zrzeszające ludzi o wielkich sercach, którzy swój czas, zaangażowanie i wielokrotnie własne finanse poświęcają ratowaniu niechcianych, zapomnianych, żyjących w przerażających warunkach istot. Do nich również można się zwrócić i zgłosić chęć adopcji uratowanego psiaka.

Często są to psy w typie jakiejś rasy, wyeksploatowany „produkt” działalności pseudohodowli.

Obojętnie z jakiego źródła będzie pochodził wasz pupil, musicie pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy: utrzymanie psa nieuchronnie wiąże się z wydatkami. Akcesoria (smycz, obroża, legowisko, miski, zabawki), karma, opieka weterynaryjna w razie choroby bądź wypadku, okresowe szczepienia, odrobaczanie, ochrona przed kleszczami i pchłami, podróże, ewentualne koszty hotelu jeżeli nie możecie wyjechać z psem, to obowiązkowe koszty utrzymania psa.


 

Poznaj poradnik  – Książka „Pies i ty” Jolanty Tochowicz-Ertman to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zastanawia się nad przygarnięciem pod swój dach psa. Książka, która doskonale przedstawia rolę czworonożnych przyjaciół w naszym życiu. Wybór, a następnie wychowanie psa nie jest łatwym zadaniem, na życie z nim w zgodzie składa się wiele czynników, skrupulatne wychowanie oraz oczywiście brak zaniedbania. 

 

 


 

Nim przyprowadzicie go do domu, zastanówcie się, czy wasz domowy budżet wytrzyma takie dodatkowe obciążenie. Gdy zapadnie już decyzja o przyjęciu psa pod wasz dach, stajecie przed kilkoma nie lada dylematami: mieszaniec czy rasowy, pies czy suka, duży czy mały, długo-czy krótkowłosy, a może pies ze schroniska? I w tym właśnie momencie najłatwiej popełnić błąd, kierując się nieodpowiednimi kryteriami.

 

Przeczytaj – http://www.prasa24h.pl/19398/jak-czesto-nalezy-spacerowac-z-psem.html

Najczęściej decydujecie się na jakieś konkretne zwierzątko, bo „ma taki słodki pyszczek, sam mnie wybrał, pierwszy do mnie podszedł” albo „ma taką śliczną łatkę na oczku”, lub „tak pięknie wygląda z sierścią sięgającą ziemi”…

No cóż, nie powinny to być główne powody waszego wyboru. Myślicie przede wszystkim o zaspokojeniu swoich marzeń i poczucia estetyki. I prawidłowo. Nie ma w tym nic złego, przecież chcecie mieć najpiękniejszego psiaka na świecie, z którym przyjdzie wam kilkanaście lat żyć pod jednym dachem. Ale żeby przez cały ten okres relacje między wami a pupilem układały się poprawnie i bezstresowo, powinniście się zastanowić, jaki pies pasuje do was, do waszego trybu życia i waszej aktywności, żeby w przyszłości nie stanąć przed problemem „niezgodności charakterów”. I tak mieszkający w kawalerce na dziewiątym piętrze zagorzały domator w żadnym wypadku nie powinien kupować np. psa rasy husky, choćby nie wiadomo jak urzekły go niebieskie oczęta tego aktywnego „pracoholika”, podobnie jak człowiek lubiący sport, ruch i aktywny wypoczynek nie powinien kupować mopsa,bo nie znajdzie w nim dobrego kompana do długich pieszych wycieczek.

Są rasy psów, których przedstawiciele wybaczą opiekunom wiele błędów wychowawczych. Osobom, które dopiero zaczynają przygodę z kynologią, polecam grupę IX, w której znajdą psy ozdobne i do towarzystwa. Ale są też i rasy, na które pozwolić sobie może człowiek z pewnym doświadczeniem w prowadzeniu i wychowywaniu ich przedstawicieli. Są to w większości psy z grupy III –teriery. Prawdę mówiąc, we wszystkich rasach spotkać możemy psy trudne, wymagające specjalistycznej pomocy, ale należy sobie zdać sprawę z tego, że to my –ludzie –przez swoje nieumiejętne podejście stwarzamy problemy, z którymi potem borykać się musi nasz pupil.

Istnieje ponad 300 ras psów. Dla każdej opracowany został wzorzec, w którym bardzo szczegółowo opisano idealnego przedstawiciela danej rasy –między innymi jego wygląd, wielkość, długość okrywy włosowej,cechy charakteru i temperament. To bardzo ważne i pomocne informacje dla osób szukających nowego członka rodziny, ale bądźmy świadomi, że w obrębie jednej rasy zdarzają się również osobniki o z różnicowanym temperamencie, psychice czy charakterze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *