Jak dogadać się z psem?

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (Humane Society) twierdzi, że około 40% domów ma więcej niż jednego psa, a większość właścicieli czworonogów 28% ma dwa psy.
Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ miłośnicy psów po prostu je kochają. To wspaniale mieć choć jednego pupila, ale czy większa ilość nie uszczęśliwiłaby nas jeszcze bardziej? Można tak myśleć, ale co sądzi na ten temat twój czworonóg?

 

Dlaczego ważne jest poznanie historii psa? Czego jeszcze nie wiemy o naszych czworonożnych przyjaciołach? Sprawdź – http://www.psychoskok.pl/produkt/pies-historia-gatunku/

 

Oto 5 wskazówek, jak wprowadzić nowego psa do domu oraz 5 wskazówek, co zrobić, jeśli twoje szczenięta po prostu się nie dogadują. 

 

1. Pierwsze wrażenia są ważne

Znajomy lub inny członek rodziny jest potrzebny na ten kluczowy pierwszy krok, każda osoba zajmująca się innym psem.
Będziesz chciał przedstawić psy sobie wzajemnie na neutralnym terytorium, więc wybierz miejsce, w którym twój obecny pies normalnie nie chodził ani nie bawił się, np. w parku dla psów, którego wcześniej nie odwiedzałeś. Kiedy czworonóg nie myśli, że musi chronić swoje terytorium, jest bardziej skłonny przyjąć zachowanie nowego psa. Nie zapoznawaj nowego psa obecnemu pupilowi w jego domu!

2. Wybierz się na długi spacer

Trzymanie psów pomiędzy dwiema osobami na długim spacerze, po wspólnym spędzeniu czasu w parku, jest następnym krokiem do stworzenia udanej rodziny. Z dwoma psami na smyczy oraz ludźmi tworzącymi barierę między nimi, mają większą szansę przyzwyczaić się do siebie bez stresu.

3. Nie ma to, jak w domu

Po spacerze czas wprowadzić nowego psa do nowego domu. Kolejność, w jakiej wchodzisz do domu, jest bardzo ważna. Ludzie idą pierwsi, a za nimi obecny pupil idzie dalej, a nowy pies zajmuje tył. Stwarza to atmosferę zaproszenia, a nie inwazji.

4. Ustalanie, kto jest szefem

Nie wszystkie psy są psami alfa. Czasami obecny czworonóg z przyjemnością pozwoli nowicjuszowi przejąć obowiązki szefa, gdy tylko znajdzie się w domu. Konieczne jest jednak zezwolenie psom na podjęcie tej decyzji, zamiast automatycznie próbować ustalić pierwszego psa jako lidera. W domu nasz najstarszy pies może nie chcieć być przywódcą stada i jest całkowicie szczęśliwy, że pozwala komuś innemu mieć taką pozycję.

5. Co moje to jest moje

Pamiętaj, aby karmić psy osobno, najlepiej w różnych pokojach. Nie oczekuj, że zjedzą z tej samej miski, podzielą to samo łóżko lub będą bawić się tymi samymi zabawkami. To samo dotyczy dawania im surowych kości lub wartościowych przekąsek.

 


 

„Dogoterapia w pigułce” to doskonały podręcznik dla przyszłego kynoterapeuty, który pragnie doskonalić warsztat pracy.

 


 

 

Kiedy psi bracia nie idą w parze

Czasami, nawet jeśli mieszkają razem przez jakiś czas, rodzeństwo nadal nie zawsze się dogaduje. Bez względu na to, jak wygląda, istnieje tylko jeden powód agresji między psami: stres.

 

1. Zidentyfikuj stresory

Jeśli stresorem jednego psa nie jest inny pies, to rozpoznanie tego, pomoże w uspokojeniu sytuacji. Poszukaj rzeczy, które bezpośrednio poprzedziły kłótnię. Najprawdopodobniej jest to stresor, czy to listonosz dostarczający pocztę, czas posiłku, czy kot idący po płocie na podwórku. Kiedy jeden pies reaguje na stresor (np. szczeka i pędzi do okna), drugi pies może postrzegać go jako zagrożenie i wskoczyć do akcji. Zobacz, co możesz zrobić, aby wyeliminować wyzwalacz stresu. Na przykład zamknij zasłony lub rolety, gdy nadchodzi czas dostarczenia poczty.

2. Zwiększ ćwiczenia

Wyćwiczone psy to szczęśliwe psy. Nie tylko działa to jako uwalnianie energii, ale także wydobywa endorfiny i norepinefrynę, „czując się dobrze”. Ćwiczenia sprawiają, że pies jest szczęśliwszy. Psy, które mają dość treningu, rzadko walczą.

3. Jesteś tym, co jesz

Zastanów się, czym karmisz swojego psa. Słaba jakość białka zakłóca jego zdolność do wytwarzania serotoniny, neuroprzekaźnika, który pomaga regulować nastrój i sen. Wysokiej jakości źródło białka jest niezbędne dla jego dobrego samopoczucia, a tym samym dla jego postrzegania stresu.

4. Powrót do podstaw

Nauczanie swoich psów podstawowych poleceń posłuszeństwa może być zabawą dla was wszystkich. Przystąpienie do klasy szkolenia szczeniąt lub samodzielna praca z trenerem może pomóc twoim psom lepiej zrozumieć ich świat. A kiedy wszystko jest zrozumiane, stają się przewidywalne. Przewidywalność zmniejsza stres.

5. Ahhhh … odpręż się

Masaże są wspaniałe zarówno dla ludzi, jak i ich pupili. Pieszczoty relaksują i wyciszają psa. Czworonogi mogą również korzystać z aromaterapii, a dodanie kropli lub dwóch lawendy do chustki, lub na pościeli może pomóc stworzyć uspokajającą atmosferę.

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, bez względu na to, czy wprowadzasz nowego szczeniaka, czy starasz się utrzymywać dobre relacje między rodzeństwem z psem, jest użycie uspokajającego, autorytatywnego głosu. Twój kojący głos może być wszystkim, czego pies potrzebuje, aby uspokoić stresującą sytuację.

 

 

Więcej informacji o relacjach z twoim czworonogiem znajdziesz w książce „Pies i Ty” : http://www.ebooki123.pl/pies-i-ty_p745

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *