Dlaczego czytać małemu dziecku?

Możesz zastanawiać się nad korzyściami płynącymi z czytania dziecku. Niemowlę nie zrozumie wszystkiego, co robisz i dlaczego. Ale czytanie na głos dziecku to wspaniałe wspólne działanie, które możesz kontynuować przez wiele lat.

Czytanie na głos:

  • uczy dziecko komunikacji
  • wprowadza w zabawny sposób takie pojęcia jak liczby, litery, kolory i kształty
  • buduje umiejętności słuchania, pamięci i słownictwa
  • daje dzieciom informacje o otaczającym ich świecie

Wierzcie lub nie, zanim dzieci osiągną pierwszy rok życia, poznają wszystkie dźwięki potrzebne do poznania swojego ojczystego języka. Im więcej książek przeczytasz na głos, tym więcej słów będzie znało twoje dziecko i tym lepiej będzie ono mógło się w przyszłości wypowiadać.

Pomaga to zbudować bogatą sieć słów w mózgu dziecka. Dzieci, których rodzice często mówią/czytają, znają więcej słów w wieku 2 lat niż dzieci, którym nie zostały przeczytane żadne książki. A dzieci, którym czyta się w pierwszych latach życia, w przyszłości szybciej uczą się czytać. Kiedy czytasz, Twoje dziecko słyszy cię, kiedy używasz wielu różnych emocji i wyrazistych dźwięków. Sprzyjają one rozwojowi społecznemu i emocjonalnemu.

Dlaczego warto czytać dzieciom? – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-warto-czytac-dzieciom/

Czytanie zachęca także twoje dziecko do patrzenia, wskazywania, dotykania i odpowiadania na pytania – wszystkie one wykazują rozwój społeczny i umiejętności myślenia. Twoje dziecko poprawia umiejętności językowe poprzez naśladowanie dźwięków, rozpoznawanie obrazów i poznawanie słów.

Najważniejszym powodem by czytać dziecku na głos jest to, że tworzy on związek między rzeczami, które dziecko kocha najbardziej – twoim głosem i bliskością do ciebie – a książkami. Spędzanie czasu na czytaniu dziecku pokazuje, że jest to umiejętność warta poznania. A jeśli czytasz dziecku z radością, zaczyna kojarzyć książki ze szczęściem – i w ten sposób  zaszczepiasz mu miłość do książek.

Różny wiek, różne etapy

Małe dzieci mogą nie wiedzieć, co oznaczają zdjęcia w książce, ale mogą się na nich skupić, zwłaszcza jasnych kolorach i kontrastujących wzorach. Kiedy czytasz lub śpiewasz kołysanki i rymowanki, możesz zabawić i uspokoić swoje dziecko. Od 4 do 6 miesiąca Twoje dziecko zaczynie wykazywać większe zainteresowanie książkami. Będzie chętnie po nie sięgał, dotykał i oglądał, ale także będzie je chętniej podrzucał byś mu je przeczytał.

Wybierz solidne wydane książeczki, o twardych okładkach lub te które poprzez kolorowe, szeleszczące elementy bardziej przyciągną wzrok dziecka, zachęcając do zabawy. Od 6 do 12 miesiąca dziecko zaczyna rozumieć, co przedstawiają zamieszczone w książkach ilustracje. Twoje dziecko zacznie reagować na to co czytasz, chwytając książkę i wydając dźwięki, a po roczne dziecko jest zdolne przewrócić stronę (przy odrobinie pomocy), zacznie wskazywać obiekty na stronie i będzie powtarzać dźwięki.

Kiedy i jak czytać

Oto jakie korzyści wynikają z czytania na głos: czynność ta nie wymaga specjalnych umiejętności ani wyposażenia, tylko Ty, Twoje dziecko i kilka książek. Czytaj na głos kilka minut, ale rób to często. Nie martw się o to by przeczytać całą książkę – skup się na stronach, które Ty i Twoje dziecko najbardziej lubicie.

Postaraj się by ta czynność odbywała się systematycznie, o jednej godzinie – na przykład przed snem, po śniadanku. Ustanawiając rutynę, pomoże ci to uspokoić, wyciszyć dziecko, kiedy nadejdzie pora snu.

Dobrze jest również czytać o innych porach dnia. Wybierz czas, kiedy dziecko jest nakarmione i chętne do zabawy. Książki również przydają się, gdy np. czekasz z dzieckiem w kolejce do lekarza.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących czytania: 

  • Przytulenie podczas czytania pomaga dziecku czuć się bezpiecznie,
  • Czytaj z wyrażeniem emocji, zwiększając lub zmniejszając barwę i ton głosu tam, gdzie jest to konieczne lub używając różnych głosów dla różnych postaci.
  • Nie martw się o dokładne śledzenie tekstu. Zatrzymaj się raz na jakiś czas i zadawaj pytania lub komentuj zdjęcia lub tekst. („Gdzie jest koteczek? Oto on! Co za słodki czarny kotek.”) Mimo, iż dziecko może nie być w stanie jeszcze odpowiedzieć, ale to stanowi podstawę do zrobienia tego później.
  • Śpiewaj rymowanki, naśladuj odgłosy zwierząt itp. – wszystko, co sprawi, że czytanie jest zabawne.
  • Dzieci uwielbiają – i uczą się od – powtórzeń, więc nie bój się czytać tych samych książek w kółko. Kiedy to robisz, kładź nacisk na te same słowa, odgłosy, np. jak w przypadku znanej piosenki.
  • W miarę, jak Twoje dziecko się rozwija, zachęcaj by mogło dotykać książkę, obracać strony.

Co czytać?

Książki dla dzieci powinny mieć prosty, często powtarzający się tekst i wyraźne, kolorowe zdjęcia. W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia Twoje dziecko po prostu lubi słyszeć twój głos, dzięki czemu możesz przeczytać prawie wszystko, szczególnie książki rymowanym tekstem. Gdy Twoje dziecko będzie bardziej zainteresowane oglądaniem rzeczy, wybierz książki z prostymi obrazami w tle.

Gdy dziecko zacznie chwytać, możesz czytać książki w twardej okładce lub wykonane z tkaniny, które mają wewnątrz obrazki np. twarze, jasne kolory i kształty. Kiedy dziecko zacznie reagować na to, co jest w środku książki, dodaj te ze zdjęciami dzieci lub znajomymi przedmiotami, takimi jak zabawki. Znajdź proste historie o codziennych czynnościach, takich jak pora snu lub czas kąpieli. Kiedy dziecko zacznie mówić, wybierz książki, które zachęcają dzieci do powtarzania prostych słów lub zwrotów.

Sięgnij po książki z lustrami i różnymi teksturami, podobnie jak składane książeczki, książki z klapkami, które otwierają się jak niespodzianka. Każde dziecko powinno mieć kolekcję rymowanek!

Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia, że ​​Twój maluch w przyszłości zostanie Czytelnikiem, jest posiadanie książek w domu. Kiedy Twoje dziecko będzie na tyle duże, aby przeczołgać się do kosza z zabawkami i wybrać jedno z nich, upewnij się, że w koszu znajdują się książki.

Oprócz książek, które posiadasz, skorzystaj z tych, które możesz pożyczyć z biblioteki. Wiele bibliotek ma czas na zabawę również dla dzieci. Nie zapomnij zabrać też książki dla siebie, by czytać w wolnej chwili (dziecko jest dobrym obserwatorem). Czytanie dla przyjemności to kolejny sposób, w jaki możesz być wzorem dla Twojego dziecka, że Ty również chętnie sięgasz po książki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *