Jakie prezenty religijne podarować dziecku przystępującemu do Pierwszej Komunii Świętej?

Oprócz klasycznych upominków warto obdarować dziecko religijnym przedmiotem. Wybierz taką niespodziankę, która będzie mu towarzyszyć w dalszym życiu chrześcijańskim. Oto kilka pomysłów na religijny prezent komunijny.

Ikony świętych

Zachwycają swoją charakterystyczną stylistyką. Religijne obrazy wykonane na drewnianej płycie są znane od VII wieku i wywodzą się ze wschodnioeuropejskich religii. Prezentują głównie wizerunki Pana Jezusa i Marii Panny. Jako prezent komunijny sprawdzą się także ikony świętych i aniołów. Pięknie się prezentują i są kolorowe, dlatego można wybrać taką ikonę, która będzie odpowiadać osobowości dziecka, któremu wręcza się prezent komunijny. Oprócz drewnianych modeli popularne są także metalowe ikony – pozłacane lub posrebrzane. Nieduże obrazy sprzyjają głębokiej kontemplacji i pogłębiają przeżycia duchowe. Będą dopełnieniem modlitewnej strefy dziecka. 

Poduszka z nadrukowaną modlitwą

Poduszka kojarzy się ze snem, dlatego będzie dobrym przypomnieniem o wieczornej modlitwie. Dzięki takiemu prezentowi zachęcisz dziecko do regularnego kontaktu z Panem Bogiem. Tym bardziej że na rynku można zamówić personalizowane poduszki, na których oprócz modlitwy może znajdować się także imię obdarowywanego dziecka. Zwykle jest to modlitwa do Anioła Stróża, ale także powszechne reguły jak „Ojcze nasz” czy „Zdrowaś Maryjo”, które powinien dokładnie znać każdy katolik.

Figurka Matki Bożej lub wybranego patrona

Taką figurą możesz zawierzyć dziecko, które przystąpiło do Pierwszej komunii Świętej szczególnej opiece Matki Bożej lub wybranemu patronowi. Dzieci chroni św. Stanisław Kostka, natomiast św. Józef czuwa nad całymi rodzinami. Jako dobry ojciec Pana Jezusa będzie wsparciem dziecka przez całe jego życie. Bł. Imelda Lambertini z kolei to opiekunka dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej. Jej figurka przypomina o tym, jak ważne jest przyjmowanie ciała Pana Jezusa. Jako małe dziecko pragnęła komunii, jednak ze względu na wiek, nie mogła jej przyjąć. Mając 9 lat, zdecydowała się wstąpić do zakonu. Po tym, jak w czasie modlitwy nad głową Imeldy ukazała się jaśniejąca hostia, za zgodą biskupa pozwolono jej przystąpić do stołu Pana.

Biblia z grawerem lub nadrukiem

Biblia może być personalnym upominkiem, ponieważ warto podarować dziecku wersję z nadrukowanym imieniem i zdjęciem oraz datą, która będzie przypominać o szczególnym dniu Pierwszej Komunii Świętej. Biblia jest obowiązkową lekturą każdego katolika, dlatego wręczając egzemplarz z dopasowaną do dziecka treścią, zachęcisz go do samodzielnego studiowania tej pięknej opowieści religijnej. Szukaj egzemplarzy z przykuwającymi uwagę ilustracjami, które dobrze obrazują wydarzenia ze Starego i Nowego Testamentu. Decydując się na indywidualny wariant, wybierz taki projekt okładki, który zaskoczy dziecko i perfekcyjnie się wpisze szatą w upominek z przesłaniem.

Jeśli podarujesz dziecku coś związanego z samą uroczystością, podkreślisz najważniejszą istotę Komunii Świętej. Warto załączyć do ofiarowanych pieniędzy czy innych upominków religijny podarunek, który pozostanie z dzieckiem na zawsze i będzie mu przypominał o tym, że spożywając ciało Chrystusa, doświadcza prawdziwego zaszczytu i bierze udział w mistycznej tajemnicy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *