Dlaczego projekty domów z osobną pralnią to dobre rozwiązanie? Zalety pralni w domu jednorodzinnym.

Pomieszczenie przeznaczone na pralnię należy do kluczowych udogodnień, decydujących o komforcie mieszkania, dla wielu osób odpowiedzialnych za codzienne obowiązki związane z praniem, zwłaszcza w przypadku licznej rodziny. Projekty domów z osobną pralnią są projektowane, z myślą o większej liczbie mieszkańców. W przypadku większej rodziny doskonale sprawdza się specjalnie dedykowane pomieszczenie, służące do tego celu.

Dom przy Cyprysowej 63

Dlaczego warto? Wszystkie plusy i jeden minus osobnej pralni.

Wydaje się, że posiadanie osobnej pralni nie ma wyraźnych wad. Jedyną niedogodnością może być konieczność przeznaczenia na ten cel osobnego pomieszczenia oraz koszty związane z podłączeniem instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Dlatego nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie.

Jednak korzyścią z posiadania pralni, jako osobnego pomieszczenia, jest przede wszystkim ogromny komfort wykonywania czynności związanych z praniem, suszeniem i prasowaniem. Pralnia, umiejscowiona w oddzielnym pomieszczeniu, poza kuchnią, czy łazienką, pozwala na korzystanie z niej nawet nocą, bez zakłócania spokoju domowników. Dodatkowo, odpowiednio zaaranżowana, stanowi idealne miejsce do suszenia prania i prasowania, co z pewnością docenią rodziny z dziećmi, gdzie pranie jest codziennym obowiązkiem.

Gdy analizujemy mniejsze projekty domów, lub przeglądamy układ funkcjonalny mieszkań często bywa tak, że pralkę umieszcza się w nich w łazienkach, kotłowniach gazowych, lub kuchniach. Niemniej jednak, takie rozmieszczenie może generować problemy, zwłaszcza gdy pralka i suszarka są dużych rozmiarów, a praktyczne aspekty związane z ich ustawieniem stają się utrudnieniem.

W łazience pralka i suszarka często zajmują cenną przestrzeń, którą można lepiej zagospodarować, na przykład instalując większą wannę lub pojemną komodę na ręczniki i kosmetyki. Dodatkowo korzystanie z pralki może być utrudnione, gdy ktoś inny akurat korzysta z łazienki.

W przypadku kuchni, ulokowanie pralki w jej obrębie może prowadzić do automatycznego zmniejszenia przestrzeni na przechowywanie żywności, czy uniemożliwić instalację zmywarki. To może wpłynąć na wygodę korzystania z tego pomieszczenia w przyszłości. Dlatego też wydzielone, niewielkie pomieszczenie na pralnię jawi się jako optymalne rozwiązanie. Jedynym wymogiem jest dostęp do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, oraz odpowiedniej wentylacji. Dobrze przemyślane projekty domów lokują takie pomieszczenie w strefie gospodarczej domu, eliminując potencjalne zakłócenia dla domowników podczas korzystania z pralki, czy suszarki.

Dom przy Wiosennej 22 – projekt domu z osobną pralnią

Na parterze, czy poddaszu? Optymalna lokalizacja pralni.

Jaka jest zasada, jeśli chodzi o optymalną lokalizację pralni? Powinna ona w minimalny sposób ingerować w przestrzenie najczęściej używane przez domowników. Najlepiej jeśli będzie w ustronnej części domu i nie sąsiaduje bezpośrednio z sypialniami żadnego z domowników. Projekty domów z pralnią często uwzględniają specjalne umiejscowienie tego pomieszczenia, aby minimalizować hałas w pozostałych częściach domu. Pralnie mogą być umieszczone w pobliżu kotłowni, garażu lub pomieszczenia gospodarczego. W niektórych projektach znajdziemy pralnię na górnej kondygnacji, gdzie zazwyczaj umieszcza się strefę nocną. W tym samym miejscu mogą być również garderoby, co ułatwia proces gromadzenia brudnych ubrań, prania i ich przechowywania bez konieczności przenoszenia koszy po schodach, zwłaszcza gdy dom ma dwie kondygnacje. W nowoczesnych domach, z bogatym wyposażeniem, pralnia jest równocześnie suszarnią na pranie. Mechaniczne suszarki ograniczają konieczność przeznaczenia kolejnych metrów kwadratowych na wieszak ze schnącym praniem. W przypadku braku suszarki bębnowej jesteśmy zmuszeni suszyć pranie, albo w pralni, gdy mamy miejsce, albo na balkonie, czy tarasie, w pogodne dni. Bezproblemowa komunikacja pomiędzy pralnią, a miejscem suszenia prania powinna być również brana pod uwagę podczas analizy układu funkcjonalnego domu.

Dom przy Cyprysowej 63 – projekt domu z osobną pralnią

Inwestorzy stawiają na wygodę. Rosnąca popularność projektów z pralnią.

Przeglądając projekty domów jednorodzinnych możemy dojść do wniosku, że domy z pralnią zdobywają coraz większą popularność wśród klientów. Inwestorzy cenią sobie możliwość wykonywania codziennego prania w komfortowych warunkach, w osobnym pomieszczeniu, które można dostosować do potrzeb suszenia, prasowania i przechowywania detergentów. Pralnia pojawia się coraz częściej w dużych domach, gdzie wydzielenie pralni jest możliwe ze względu na obszerną powierzchnię, jak i w mniejszych projektach domów, których powierzchnia użytkowa nie przekracza stu metrów kwadratowych. Naturalną lokalizacją pralni, gdy przeglądamy projekty domów z piwnicą, jest właśnie podpiwniczona część budynku. W takich domach obowiązkowo znajduje się osobne pomieszczenie na pralnię połączoną z suszarnią.

Pralnię można zaprojektować praktycznie w każdym rodzaju domu, czy będzie to budynek parterowy, czy projekt domu z poddaszem użytkowym. Pralnię można również wydzielić z dostępnej przestrzeni na etapie realizacji inwestycji. Nie jest to zmiana istotna z punktu widzenia kluczowych parametrów budynku, dlatego bez trudu zatwierdzi ją kierownik budowy i udokumentuje odpowiednim wpisem w dzienniku budowy.
Na pytanie: czy warto stawiać na projekty domów z pralnią odpowiedź może być tylko jedna. Jeśli budżet inwestycji i możliwości działki związane z wielkością budynku na to pozwalają, to oczywiście TAK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *