Fototapety w mieszkaniu

W jakich pomieszczeniach możemy naklejać fototapetę w mieszkaniu? Kiedy można stosować fototapetę, jak podejść do kwestii konfiguracji wymiarów? Czy zawsze musi to być fototapeta?

Współczesne fototapety są produktem bardzo nowoczesnym pod każdym względem: użytych materiałów, technologii wykonania oraz sposobu zamawiania i dystrybucji. Rozwój technologii zmienił wszystko, może poza jednym. Bazą do wykonania fototapety nadal jest zdjęcie lub grafika, chociaż dzisiaj są to zdjęcia i grafiki cyfrowe. Konfigurowanie i zamawianie gotowej fototapety drukowanej na nasze specjalne zamówienie jest kuszącą propozycją. Nie jest to tania dekoracja, ale efekty wynagrodzą wszystkie koszty.

W jakich pomieszczeniach mogą być stosowane fototapety? Jeśli chodzi o mieszkanie, to praktycznie we wszystkich, nawet w łazience. Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których nowoczesne fototapety mogą być stosowane jako pełnoprawne dekoracje bez obawy zniszczenia. Nakleja się zwykłe fototapety, ale laminowane dla ochrony przed wodą lub uszkodzeniem mechanicznym. Drugi sposób to naklejanie fototapet samoprzylepnych pod szybę, która chroni tak samo jak laminat. W tym wypadku fototapety mają klej naniesiony na wydruk.

W salonie fototapeta jest zwykle naklejana na całą ścianę, chociaż czasem można sobie darować oklejanie fragmentów ścian zasłoniętych przez meble. W wysokich pomieszczeniach można zostawić nieoklejony pas ściany od góry, często robi się podobnie od dołu lub po bokach, jeśli fototapeta będzie zasłonięta. Takie postępowanie ma dwie zalety. Po pierwsze lepiej możemy skomponować fototapetę, która będzie widoczna w całości. Po drugie nawet niewielkie ograniczenie wymiarów fototapety skutkuje radykalnym obniżeniem ceny o kilkanaście a nawet ponad dwadzieścia procent. W sypialni natomiast fototapeta często naklejana jest nad łóżkiem na jego szerokość. Tak skomponowana fototapeta nie jest droga, a jest ciekawym i dominującym akcentem dekoracyjnym w sypialni. W pokoju młodzieżowym również spotyka się fototapety (https://fototapety.art/dekoracje/fototapety-mlodziezowe/ ), ale w tym wypadku wszystko zależy od upodobań młodego człowieka. Motyw fototapety zwykle jest zgodny z jego zainteresowaniami (motoryzacja, sport, muzyka itd.), ale często jest to tylko motyw czysto dekoracyjny jak na przykład fototapety z graffiti. Zwykłe graffiti nie może być malowane w pomieszczeniach z uwagi na szkodliwe działanie farby, tymczasem fototapety drukowane są farbami ekologicznymi i nie są szkodliwe dla zdrowia.

Fototapeta z definicji jest dużym motywem, który w decydujący sposób wpływa na to jak wygląda pomieszczenie i jak je postrzegamy. Dzięki fototapecie można wprowadzać radykalne zmiany w aranżacji, za relatywnie niewielkie pieniądze, ale nie zawsze jest to konieczne. Często chcemy tylko niewielkiej zmiany, delikatnej dekoracji i wówczas powinniśmy zdecydować się na drukowane obrazy (https://fototapety.art/dekoracje/obrazy-do-salonu/ ). Sposób zamawiania, konfigurowania i wykonania obrazów jest podobny, również motywy są z tych samych galerii, ale istotna jest swoboda dobierania wymiarów. Dzięki temu obraz możemy precyzyjnie dopasować do pustego miejsca na ścianie i osiągnąć efekt zgodny z zamierzonym. Zmiana wymiarów i umiejętny dobór motywu otwiera przed nami szerokie możliwości zmiany aranżacji wnętrza.

 

 

Nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie ocenić jak będzie wyglądał pokój z fototapetą. Pomoże nam w tym profesjonalny dekorator (lub projektant) wnętrz. Możemy również sami poszukać przykładów w internecie i zobaczyć jak fototapeta lub obraz sprawdza się w praktyce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *