Czym jest minimalizm?

Obraz niektórych minimalistycznych stylów życia polega na rezygnacji ze wszystkich nowoczesnych udogodnień świata. Wielu może wyobrażać sobie, że mieszkają w domku w lesie bez elektryczności, pieca opalanego drewnem i łazienki, z której trzeba korzystać na zewnątrz.

Mogą istnieć tacy ludzie, którzy żyją w ten sposób, ale nie każdy, kto obejmuje minimalizm, musi w taki sposób żyć . Istnieją inne sposoby wykorzystania minimalizmu, które nie wymagają żadnych poświęceń.

 

Bycie minimalistą oznacza, że cenisz siebie bardziej niż rzeczy materialne. Oznacza podejmowanie decyzji w oparciu o to, czego potrzebujesz, zamiast uzyskiwać wszystko, co chcesz. Nie oznacza to, że rzeczy, które kupujesz, są tanie. Oznacza to, że są czymś, czego potrzebujesz, niezależnie od tego, ile kosztują.

 

Osoba może zdecydować, ile minimalistycznego stylu życia chce prowadzić. Można to robić również etapami. Większość ludzi zaczyna od przechodzenia przez dom i pozbywania się rzeczy, których już nie potrzebuje. Z biegiem czasu są w stanie sprowadzić swoje życie do znacznie bardziej minimalistycznego stylu.

Gdybyś powiedział komuś, że musi zrezygnować ze wszystkiego i poradzić sobie tylko z tym co konieczne do życia, prawdopodobnie zapytałby dlaczego. Zastanawiałby się, dlaczego nie skorzystać z wynalazków i luksusów, które są dostępne.

Powie, że zasługuje na życie, takie jak chce. Ma rację w tej sprawie. To, czego nie wie, to że życie minimalistyczne, które przyniesie mu korzyści na wiele sposobów, których może nie być świadomy.

 

„Minimalizm to narzędzie, które może pomóc w znalezieniu wolności. Wolność od strachu. Wolność od zmartwień. Wolność od przytłoczenia. Wolność od winy. Wolność od depresji. Możesz uwolnić się od pułapek kultury konsumenckiej, w których zbudowaliśmy nasze życie. Prawdziwa wolność. ”

Minimalizm tradycyjnie łączy się z czystymi, intencjonalnymi koncepcjami sztuki i projektowania. Ale wierzymy, że to znacznie więcej. Definiujemy minimalizm jako proces identyfikowania tego, co jest istotne w twoim życiu i eliminowania reszty. Mniej znaczy więcej.

Minimalizm tradycyjnie łączy się z czystymi, intencjonalnymi koncepcjami sztuki i projektowania. Ale wierzymy, że to znacznie więcej. Definiujemy minimalizm jako proces identyfikowania tego, co jest istotne w twoim życiu i eliminowania reszty. Mniej znaczy więcej.

Nasz nowoczesny styl życia jest daleki od minimalistycznego. Przy tak wielu rozproszeniach wokół nas często trudno jest stworzyć czas i przestrzeń, aby cieszyć się prostymi rzeczami w życiu, takimi jak spędzanie czasu z naszymi bliskimi, ćwiczenia, kreatywność, gotowanie lub po prostu nic. Jesteśmy zbyt zajęci byciem przytłoczeni fizycznym, cyfrowym i umysłowym bałaganem, który prowadzi do zwiększonego niepokoju i ogólnego poczucia niezadowolenia. Minimalizm jest antidotum na ten stan przeciążenia.

 

—————————

Fragment z książki – http://www.psychoskok.pl/produkt/minimalizm-krotki-przewodnik-po-minimalizmie/

Czym jest minimalizm?

  1. Minimalizm jest NARZĘDZIEM, które ułatwia nam funkcjonowanie w dzisiejszym zabieganym świecie.

  2. To STYL ŻYCIA, który skupia się na rzeczach istotnych dla danej jednostki i odrzuca wszystko, co zbędne.

  3. To swego rodzaju UCIECZKA od zewnętrznego świata i rzeczy zbędnych, które tylko rozpraszają nasze skupienie.

  4. To SPOSÓB na przystopowanie galopującego konsumpcjonizmu.

  5. To ROZWIĄZANIE na tzw. nadmiar wszystkiego, wewnętrzną pustkę i brak poczucia sensu w życiu.

  6. To KONCENTRACJA na tym, co ważne, wartościowe, rozwijające, konstruktywne, sensowne.

  7. To DROGOWSKAZ w zagubieniu.

  8. To PRZYSTANEK w zabieganiu.

  9. To DORADCA FINANSOWY w zadłużeniu i ciągłym kupowaniu.

  10. To sposób na odnalezienie WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU poprzez upraszczanie sobie życia.

Ponadto minimalizm jest jak koc, który ogrzeje każdego niezależnie od rozmiaru, czyli charakteryzuje się UNIWERSALNOŚCIĄ, wpasowując się w życie każdego. Ma kilka zasad, najważniejsza to: UPRASZCZAĆ sobie życie, bez zbędnego dobytku (o który trzeba ciągle się martwić i dbać), bez tzw. rozpraszaczy, bałaganu i marnotrawstwa (w tym także jedzenia). To zrównoważone, WOLNE, bliższe NATURZE i zbalansowane życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *