Materace dla alergików – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Pleśń, kurz, czy grzyby to alergeny najczęściej spotykane w zakamarkach naszych mieszkań, które wywołują reakcję alergiczną nawet u 40% społeczeństwa. To przekłada się na obniżenie komfortu życia, w tym na prawidłowe wysypianie się. Dlatego do swojego łóżka warto wybrać materac, który wyróżnia się właściwościami antyalergicznymi. Jakimi dokładnie? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Materac wypełniony nowoczesną pianką poliuretanową

W zdrowym materacu, zdrowa… pianka. A tych mogą być różne rodzaje. Dla alergika najlepiej, gdy pianka umożliwia cyrkulację powietrza wewnątrz materaca, dzięki czemu w materacu nie będzie gromadziła się wilgoć, jaka w ciągu nocy odparowuje z ciała. Tym samym łóżko nie stanie się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów i bakterii. Pianka, oprócz kwestii higienicznych, powinna zapewniać wygodę podczas snu albo wieczornego oglądania seriali w łóżku. Jeśli więc Ty lub któryś z Twoich bliskich jesteście uczuleni na alergeny często spotykane w polskich sypialniach, to w takiej sytuacji świetnym wyborem są materace wypełnione pianką wysokoelastyczną lub konwencjonalną, ale profilowaną, co też poprawia cyrkulację powietrza wewnątrz materaca.

Pianka wysokoelastyczna jest nowoczesną odmianą pianki poliuretanowej, czyli pianki o mało skomplikowanej, jednolitej budowie. Czyni ona materac wytrzymałym, przewiewnym oraz doskonale izolującym w chłodne, zimowe noce. Sprawdzi się w sypialni u dzieci oraz ich rodziców. Inną, równie popularną co pianka wysokoelastyczna, jest pianka termoelastyczna. W obu wymienionych przypadkach mamy do czynienia z piankami, które wyjątkowo dobrze dopasowują się do kształtu ludzkiego ciała, a różnią się następującymi niuansami:

  • pianka termoelastyczna (memory) robi się miękka tam, gdzie ma kontakt z ludzkim ciałem, które ją rozgrzewa. Stąd jej dobre dopasowanie się do kształtu ciała,,
  • pianka wysokoelastyczna wyróżnia się otwartą strukturą, co przekłada się na swobodniejszy przepływ powietrza przez materac. Charakteryzuje się też lepszą odbojnością, co oznacza, że jest jędrna, jej sprężystość jest bliska sprężystości sprężyny. Dzięki temu podczas snu łatwiej zmienisz swoją pozycję podczas snu, łatwiej się podniesiesz z materaca.

W wielu nowoczesnych materacach wypełnienie składa się z połączenia różnych rodzajów pianek, np. rdzeń materaca wykonany jest z pianki konwencjonalnej, a wokół niego jest warstwa pianki termoelastycznej. Decydując się na zakup materaca do łóżka w pokoju alergika, zwróć uwagę na to, czy produkt posiada certyfikat Ultra Fresh – to gwarancja tego, że na powierzchni materaca, jak i wewnątrz wypełniającej go pianki, nie gromadzą się roztocza, bakterie, mogące wywołać reakcję alergiczną.

Materac ze zdejmowalnym pokrowcem

Jeśli jako alergik pragniesz się komfortowo wyspać, powinieneś zapewnić sobie w łóżku maksymalnie sterylne warunki. W uzyskaniu takiego środowiska pomogą Ci materace ze zdejmowalnym pokrowcem – najlepiej takim, który można wyprać w pralce w wysokiej temperaturze. Odkurzając regularnie i piorąc co jakiś czas pokrowiec swojego materaca, skutecznie wyeliminujesz z niego uciążliwe alergeny.

Polecamy – Narzuty wysokiej jakości: od dekoracji do ochrony – wielowymiarowa sztuka domowego wnętrza.

Antyalergiczny pokrowiec na materac

Właściwości antyalergiczne może mieć nie tylko materac, na którym śpisz. Wyróżniać się nimi może także pokrowiec materaca. Popularnym rozwiązaniem tego typu jest pokrowiec z jonami srebra, który doskonale chroni powierzchnię materiału przed gromadzeniem się na niej kurzu, bakterii czy powstawaniem pleśni. Nasączona jonami srebra dzianina nie pochłania brzydkich zapachów, co przekłada się na uczucie świeżości w łóżku, kiedy kładziesz się spać.

Regularne czyszczenie

Odpowiedni dobór materaca i pokrowca to część sukcesu, jakim w przypadku alergika jest komfortowy wypoczynek w sypialni. Zakupiony materac powinien znaleźć się na łóżku ze stelażem, pod którym jest możliwość odkurzenia i umycia podłogi tak, aby w pobliżu miejsca do spania nie gromadziły się skupiska roztoczy. Materac warto regularnie odkurzać, usuwając z niego naskórek, włosy, kurz. Jeśli na dworze panuje niska temperatura, rankiem dobrze jest przez kwadrans przewietrzyć pokój, co z powodzeniem zredukuje mikroby zamieszkujących pościel i materac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *