Góry

Czy zastanawiał się kiedyś ile góry wnoszą do naszego życia? Jaką wartość za sobą niosą? Spójrzmy na to z perspektywy zwykłego zjadacza chleba. Jako przykład posłużą nam Sudety.

Wartość gór

Te, jak by się mogło zdawać niewielkie góry pokazują swój ogrom podczas wędrowania nimi. Ogrom nie polega tylko na tym, że podchodząc pod szczyt popatrzymy w górę i zmartwimy się jak daleko jeszcze. Ten ogrom polega na pięknie które można dostrzec szczególnie tutaj. Może to być kształt gołych skał, labirynty skalne jak Piekiełko na Szczelińcu, czy Błędne Skały, ale także okrywające góry lasy, które inaczej wyglądają o różnych porach roku.

Sudety niosą tez za sobą wartość historyczną. Znajdziesz tutaj wiele zamków i pałaców. Często są to ruiny jak zamek rogowiec, ale są też zamki obronne, a nawet jeden z największych zamków w Polsce. Historia to nie tylko zamki. Jest też ta tragiczna, która ciągnęła się od Gór Kamiennych po Góry Sowie związana z Drugą Wojną Światową. To tutaj były obiekty Riesse i Gontowa.

Kolejną wartością jest aktywny wypoczynek. Tutaj znajdzie się pełno pensjonatów i schronisk górskich. Bogactwo szlaków i dróg rowerowych powala. Można wybrać się zarówno na dłuższą wędrówkę górską, jak i na niedzielny spacer.

Te trzy aspekty są wystarczające, by wkręcić się w góry. A jak już w nie wyjdziesz i będziesz chciał w nie wrócić, to się w nich zakochasz i będzie to miłość bezwarunkowa.

Miejsca na noclegi w górach – noclegi24h.pl/w_gorach.php

Turystyka piesza w górach

Chociaż polskie góry cieszą się opinią jednych z najpiękniejszych w Europie, mało kto z nas zdaje sobie sprawę, jak ważna jest ich ochrona. W jaki sposób możemy dbać o nasze góry, by na zawsze pozostały dziewicze, piękne i przede wszystkim naturalne? Przyjrzyjmy się temu.

Każdego roku na polskich szlakach spacerują miliony turystów. Największe zagęszczenie ludności ma miejsce oczywiście w miesiącach letnich.

Na co powinno się zwracać uwagę podczas letnich spacerów w górach?

Bez znaczenia, czy poruszamy się w lesie, czy idziemy w wyższych partiach gór po grzbiecie, czyli grani, powinniśmy trzymać się wyznaczonych szlaków. Dlaczego tak? Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Idąc po szlaku, który jest oznakowany ciężko jest nam się zgubić i mamy stuprocentową pewność, że zejdziemy z gór nie gubiąc w nich drogi.

Drugim powodem jest ochrona środowiska. Polskie góry pomimo tego, że są piękne, są także niestety zniszczone. Dzieje się tak, ponieważ turyści nie zawsze stosują się do przepisów panujących w parku, chodząc chociażby poza wyznaczonymi szlakami.

Po trzecie, pod żadnym pozorem nie można wyrzucać śmieci z kieszeni w innym miejscu, niż specjalne kosze. Każde zanieczyszczenie nie dość, że psuje wygląd miejsca, to jeszcze może okazać się dla niego niebezpieczne. Najgorszą sytuacją jest pozostawienie szklanej butelki w lesie, czy na łące. Dzieje się tak, ponieważ dno butelki działa jak soczewka skupiająca, powodując kumulację promieni słonecznych w jednym miejscu, czego efektem może być pożar traw, czy nawet drzew. Idąc w góry należy też odpowiednio się ubrać.

Pamiętajmy, że zwłaszcza od października do maja pogoda w górach jest wybitnie niestabilna, w pozostałych miesiącach tylko niestabilna. Każdy, kto wyżej wychodzi musi posiadać wygodne obuwie, przeciwdeszczową kurtkę, oraz coś ciepłego do ubrania. Chodzenie po górach to turystyka dla każdego, jednak nie posiadając odpowiedniego przygotowania kondycyjnego wybierajmy trasy z głową i należytym rozsądkiem.

O czym należy pamiętać wychodząc w góry?

Według ratowników górskich nawet połowa turystów wychodzi w góry nieodpowiednio przygotowana. Wskazuje to, że wielu turystów nie zdaje sobie sprawy z licznych zagrożeń czyhających na nich w górach. Nieodpowiednie przygotowanie do wyjścia na szlak może zakończyć się tragicznie. Dlatego edukowanie turystów jest tak bardzo istotne. Ratownicy uczulają na zachowanie w górach szczególnej ostrożności, gdyż pogoda często bywa tam zmienna. Wychodzenie na szlak w czasie deszczowej pogody na pewno nie jest najlepszym pomysłem.

Wiele również zależy od ubioru i wyposażenia osób idących w góry. Nie każdy z nich jest wyposażony w plecak podróżny, a to podstawa. Bez niego wędrowcy nie mogą schować swojej zapasowej odzieży, ani przydatnych w górach przedmiotów. Takim przedmiotami są chociażby latarka, lina czy kompas. Bez tego wyprawa w góry może okazać się ciężka lub nawet niebezpieczna.

Warto zatem zadbać o odpowiednie wyposażenie przed wyruszeniem na wyprawę i cieszyć się pełnym spokojem podczas pokonywania szlaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *