Dlaczego warto mieć kamerkę samochodową?

Liczba poruszających się po drogach pojazdów ciągle rośnie. Tym samym prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku drogowego również wzrasta. Dlatego też coraz częściej dbamy o odpowiednie zabezpieczenie samochodu.

Obecnie obserwuje się znaczny rozwój gospodarczy, toteż liczba oraz wartość poruszających się po drogach pojazdów wzrasta. Nic więc dziwnego, że obecnie dbamy o stosowne zabezpieczenie auta. Jednym z doskonałych rozwiązań w tej kwestii są wideorejestratory, czyli inaczej mówiąc kamerki samochodowe.

Jakie jest zadanie kamerki samochodowej?

W wyniku zwiększonego natężenia ruchu na drogach o stłuczkę samochodową nie trudno. Poruszanie po drogach od zawsze budziło ryzyko, dlatego też ustawodawca wprowadził obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jego głównym zadaniem jest ochrona interesów otoczenia, przed szkodą wyrządzoną przez osobę ubezpieczoną. Jeżeli pojawi się sytuacja, podczas której doszło do naruszenia praw majątkowych w postaci uszkodzenia samochodu, lub naruszenia zdrowia uczestników, wówczas ubezpieczyciel wypłaca stosowne odszkodowanie osobie, która została pokrzywdzona z nie swojej winy. Jest ono finansowane z ubezpieczenia sprawcy.

Zdarza się, że poszkodowany występuje na drogę sądową o pokrycie utraconych korzyści. Wówczas należy udowodnić winę sprawcy. Wynika to bowiem z istotnej zasady prawa, polegającej na domniemaniu niewinności sprawcy aż do udowodnienia mu winy. Częstokroć sprawca ucieka z miejsca zdarzenia lub do winy się nie przyznaje. Do zdarzenia dochodzi czasami na parkingu lub w nocy wówczas osobiście przy zdarzeniu nie ma właściciela pojazdu. W obecnych czasach na wypadek zaistnienia takich zdarzeń można swobodnie się zabezpieczyć montując w aucie wideorejestratory. To właśnie zadaniem kamerki samochodowej jest rejestrowanie wszelkiego rodzaju zdarzeń, które mogą budzić wątpliwości. Uzyskane w ten sposób filmy mogą być wykorzystywane w procesie sądowym, w którym to znacznie łatwiej będzie udowodnić winę, wskazać sprawcę zdarzenia.

Jak działa kamerka samochodowa?

Kamerka samochodowa to urządzenie rejestrujące, które montowane jest w samochodzie. Wideorejestrator  w wersji podstawowej, to niewielkie urządzenie, które jest podwieszone w okolicy lusterka, na przedniej szybie. Zasilane jest najczęściej poprzez kabel USB podłączany do gniazda zapalniczki. Zatem praca kamerki zaczyna się po uruchomieniu samochodu. Kąt nagrywania zależy od modelu. Kamerka nagrywa zdarzenia zachodzące za przednią szybą. Pozwala to zatem na uchwycenie zdarzeń, które mogą prowadzić do uszkodzeni samochodu. Zapis dokonywany jest w odpowiednich fragmentach czasowych. Reaguje ona również na wstrząsy i nagrywanie uruchamia się wówczas w momencie wyczucia wstrząsu nawet podczas postoju auta.
Ponadto wideorejestrator oferuje również inne funkcjonalności. Do zestawu dołączona jest czasami również kamera na tylną szybę.
Dodatkowo urządzenie to może również mieć wbudowany moduł GPS. Wówczas znacznie poprawia to dochodzenie praw na drodze sądowej oraz przed ubezpieczycielem.
Oczywiście możemy również zakupić model wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak synchronizacja z telefonem i podgląd w czasie rzeczywistym. Warto zwrócić również uwagę na to, że urządzenia te mogą mieć wbudowany system, umożliwiający pracę w ciemności. To oznacza, że możemy czuć się bezpieczni o każdej porze dnia i nocy.

Kamera samochodowa – czy warto ją mieć?

Podsumowując można powiedzieć, że tego rodzaju sprzęt ma wiele możliwości. Tego typu urządzenia są bardzo dobrym zabezpieczeniem przed potencjalną szkodą. Mając na uwadze fakt, że nie wszystkie drogi są monitorowane, więc nie zawsze jest możliwe uzyskanie stosownego odszkodowania. Kamerka samochodowa bez problemu zarejestruje wszelkie zdarzenia i dzięki temu możemy dochodzić wszelkich swoich praw.

Autorem tekstu jest wypożyczalnia samochodów Auto Kruczek. Więcej ciekawych porad znajdziesz na naszym blogu. Zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *