Gdzie najlepiej myć samochód zimą?

Gdzie najlepiej umyć samochód zimą i jak uniknąć uszkodzeń podczas zimowego mycia? Oto przewodnik dla osób, które chcą, aby samochód lśnił nawet podczas siarczystego mrozu.

Mycie auta zimą może, ale nie musi być problematyczne. Wbrew pozorom posiadacze pojazdów, którzy chcą mieć nieskazitelnie czystą karoserię nawet podczas mrozów, mają szerokie pole do popisu. Od czego zależy skuteczność i bezpieczeństwo mycia samochodu zimą? Z pewnością warto unikać ekspozycji mokrego auta na ujemne temperatury. Są jednak też inne kwestie, o których warto pamiętać.

Myjnie samoobsługowe zimą

Na początek warto wspomnieć, że wiele myjni samoobsługowych przy ekstremalnie niskich temperaturach jest po prostu nieczynna. Wynika to z faktu, że przy dużym mrozie użytkownik nie zdążyłby osuszyć karoserii, zanim ta nie skułaby się lodem. Dodatkowo, w punktach gdzie posadzka nie jest podgrzewana, dodatkowym niebezpieczeństwem dla operatora będzie osadzający się na niej lód. Dobrej jakości myjnie samoobsługowe posiadają w standardzie ogrzewane najazdy, przez co ten problem został wyeliminowany.

Według opinii wielu kierowców, kiedy temperatura spada poniżej zera lepiej odpuścić sobie korzystanie z myjni samoobsługowej, ponieważ dokładne osuszenie pojazdu wymaga nie lada wysiłku a i ten czasami nie uchroni nas od otwarcia drzwi razem kawałkiem rozerwanej uszczelki, która pod wpływem wilgoci może przymarznąć do izolowanego elementu. Zimą zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej będzie wybrać się na myjnię automatyczną. Dlaczego?

Myjnie automatyczne zimą

Zimą bezdyskusyjnie lepiej jest wybrać rozwiązanie, jakim jest myjnia automatyczna. W przypadku automatów posiadacze aut mają do dyspozycji dwa wygodne wyjścia, takie jak myjnia portalowa oraz myjnia tunelowa. Czym różnią się te dwa warianty? Oto porównanie:

Myjnia tunelowa to wysoce efektywne miejsce do mycia samochodów. Auta wjeżdżają na taśmę jedno za drugim co około minutę, a cykl mycia trwa od około 6 do 8 minut. Najważniejszą zaletą tego miejsca, jest fakt, że końcowym etapem czyszczenia jest pełne suszenie. W praktyce oznacza to, że nawet podczas mrozów posiadacz pojazdu opuszcza myjnię w pełni czystym i suchym autem, które nie jest już narażone na popękanie lakieru oraz inne uszkodzenie spowodowane zamarzającą wodą. Dodatkowym atutem przemawiającym za korzystaniem z myjni tunelowej jest fakt, że na czas mycia w tego typu myjni kierowca pozostaje w swoim pojeździe.

Kolejnym polecanym do zimowego mycia samochodów wariantem jest myjnia portalowa. W tym wariancie to portal (zwany również bramą) zaopatrzony w osprzęt do mycia i suszenia porusza się wzdłuż nieruchomego pojazdu, w tę i z powrotem. W odróżnieniu od myjni tunelowej ten rodzaj punktu do czyszczenia karoserii często wymaga opuszczenia pojazdu na kilka minut, co zimową porą nie wszystkim może odpowiadać. Jeśli jednak wybrana myjnia posiada ogrzewane zaplecze z gorącą kawą, a takie występują najczęściej na stacjach benzynowych, to tę sytuację można wykorzystać na chwilę relaksu.

W obu z wariantów automatycznych kluczowymi atutami są:

  • bez wysiłkowe i bezpieczne mycie,
  • możliwość nałożenia konserwującego wosku na gorąco,
  • możliwość umycia podwozia,
  • dokładne osuszenie pojazdu.

Mycie ręczne zimą

Nie ma przeciwwskazań do mycia ręcznego zimą, pod warunkiem, że odbywa się ono w ogrzewanym pomieszczeniu oraz po jego zakończeniu samochód zostanie dokładnie osuszony. Przeprowadzone właściwie mycie ręczne jest bez wątpienia jedną z najdokładniejszych metod mycia, jest to jednak wariant najbardziej czasochłonny, a ponadto kosztowny. Dodatkowo ze względu na intensywną ekspansję myjni samoobsługowych i automatycznych tego typu punktów jest coraz mniej. Z tych powodów niewielu kierowców decyduje się na tę opcję.

Kompleksowe mycie samochodu zimą — wybór jest prosty

W przypadku wątpliwości co do wyboru sposobu mycia samochodu podczas mroźnej zimy należy zdecydowanie rozważyć mycie automatyczne. Ten sposób usuwania zabrudzeń z karoserii z pewnością będzie bardziej bezpieczny, szybki oraz wygodny.

W ramach podsumowania warto dodać, iż najważniejszą kwestią podczas zimowego mycia auta jest zachowanie bezpieczeństwa lakieru. Z tego powodu należy zawsze przestrzegać zasady związanej z uprzednim spłukiwaniem nagromadzonego na karoserii piachu i innych osadów oraz późniejszym, dokładnym osuszeniu pojazdu po myciu. W myjni automatycznej nie trzeba się jednak nad tym zastanawiać, obecne tam programy w kompleksowy sposób przeprowadzą każdy samochód przez kolejne etapy w pełni bezpiecznego mycia. Ponadto, większość myjni automatycznych oferuje również opcjonalne mycie podwozia, jest to szczególnie zalecane w przypadku ciągłego kontaktu podwozia z wilgocią i solą drogową, co zimową porą dla naszych samochodów jest codziennością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *