Jaki wpływ ma COVID-19 na ciążę?

Jaki wpływ na ciążę ma zachorowanie na COVID-19? O czym mówią najnowsze badania na ten temat? O tym w poniższym artykule.

Warto na wstępie powiedzieć, że przyszłe mamy z COVID-19 rzadziej mają objawy, takie jak bóle mięśni, czy gorączka. Jednak mogą wymagać intensywniejszej opieki niż panie, które nie są przy nadziei w tym samym wieku.
Ponadto częściej też rodzą przedwcześnie niż te panie w ciąży, które nie mają COVID-19, a ich nowo narodzone dzieci mogą być bardziej narażone na znalezienie się na oddziale intensywnej terapii. Czynnikami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 u tych kobiet jest m.in. bycie w średnim wieku, nadwaga lub wcześniejsze schorzenia. Do takich wniosków można dojść na podstawie kompilacji badań opublikowanych w British Medical Journal we wrześniu 2020 roku.

Współpraca badawcza na arenie międzynarodowej

Podstawą badań jest przypuszczenie, że panie będące w ciąży znajdują się w grupie ryzyka COVID-19. Dodatkowo istnieje obawa, że wspomniany wirus będzie miał negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka rozwijającego się w brzuchu. Trzeba zaznaczyć, że ten temat jest badany przez wiele instytucji, a opublikowane badania dot. COVID-19 u kobiet w ciąży szybko stają się przestarzałe w miarę pojawiania się nowych badań. A zatem wnioski do których badacze doszli w tym momencie mogą być choć nie muszą być nieaktualne za jakiś czas. W związku z tym międzynarodowy zespół badawczy podjął współpracę, aby porównać wyniki dotyczące COVID-19 u kobiet w ciąży a także z tymi, które niedawno były w ciąży z paniami w tym samym wieku, które przy nadziei nie są.

Podsumowując, dokonane odkrycia bazują na informacjach z 77 badań i obejmują grupę 11432 kobiety w ciąży oraz tych które były w ciąży niedawno, a także uzyskały pozytywny wynik na COVID-19 lub były hospitalizowane z jego podejrzeniem.

Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu

Autorzy doszli do wniosku, że kobiety w ciąży i kobiety, które całkiem niedawno nosiły dziecko z COVID-19 rzadziej zgłaszały dolegliwości takie jak bóle mięśni i gorączka. Z drugiej strony częściej wymagały pomocy z oddychaniem (inhalacje, respiratory) czy hospitalizacji.

To co przyczyniało się do wyższego ryzyka ciężkiego przechorowania koronawirusa u przyszłych mam to przewlekłe wysokie ciśnienie krwi, otyłość, wiek. Ponadto cukrzyca, która pojawiła się u nich zanim zaszły w ciążę także mogła być takim czynnikiem. Koronawirus również mógł wpłynąć na zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Jednak warto zaznaczyć, że odsetek martwo urodzonych dzieci i noworodków, które zmarły, był bardzo niski.

Autorzy w swoich pracach wspominają, że pracownicy szpitali i innych ośrodków medycznych powinni być świadomi, że panie w ciąży z COVID-19 mogą wymagać intensywnej opieki oraz pomocy oddziału noworodkowego. Są zdania, że kobiety w ciąży u których pojawiły się podawane wcześniej czynniki ryzyka należy włączyć do grup osób ryzyka dla COVID-19, tak samo jak ludzie w podeszłym wieku oraz z problemem otyłości. Naturalnie są to wnioski i ostrzeżenia niepokojące i mogą stanowić powód do obaw kobiet będących w ciąży. Ze względu na szereg badań, które się pojawiają na przestrzeni czasu w tej kwestii, jednoznaczna i ostateczna diagnostyka nie jest prosta. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność i na bieżąco śledzić konsensus medyczny w tej sprawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *