Poduszki do spania dla dziecka – jak wybrać?

Sen odgrywa ogromne znaczenie w rozwoju małego dziecka. Szacuje się, że niemowlę przesypia nawet 17-18 godzin na dobę. Starsze maluchy już nie potrzebują tyle odpoczynku, jednak to właśnie nocą ich ciało może się rozwijać i nabierać energii. Dlatego wybierając poduszki do spania dla dziecka musimy mieć na uwadze jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Kiedy dziecko potrzebuje poduszki?

Według zaleceń pediatrów okres do 2. roku życia powinien być „bezpoduszkowy”. Do tego czasu najlepiej kłaść dziecko na płaskim, sztywnym podłożu, co zapewnia mu odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Oczywiście każde niemowlę rozwija się we własnym tempie, więc całkiem możliwe, że już ok. 12-18. miesiąca życia konieczny będzie zakup poduszki. Maluch staje się wówczas bardziej ruchliwy, dlatego jego główka i szyja potrzebują właściwego podparcia. Trzeba przy tym pamiętać, że poduszki do spania powinny dostosowywać się do ułożenia ciała i nie powodować nienaturalnego wygięcia karku.

Poduszki do spania dla dziecka – czego unikać?

Karmiące mamy często korzystają z poduszek zwanych rogalami, które kładzie się na kolanach. Dzięki temu zarówno matce, jak i dziecku jest wygodnie. Nie powinniśmy jednak stosować rogali jako poduszki do spania. Nawet jeśli pociecha zaśnie podczas karmienia, należy ją przenieść do łóżeczka, żeby tam mogło się dobrze wyspać.

Zrezygnujmy też z poduszek puchowych. Mimo że puch to materiał niezwykle lekki i miękki, to jednak potrafi mocno uczulić, a skóra dziecka jest bardzo delikatna. Zdecydowanie lepiej wybierać materiały hipoalergiczne, które nie wywołują niepokojących objawów.

Interesują Cię wygodne poduszki do spania? Zajrzyj tutaj https://expertsnu.pl/.

Poduszka dla dziecka – co jest ważne?

Zanim dokonamy zakupu, musimy się upewnić, że wybrana poduszka jest w pełni dostosowana do potrzeb naszego dziecka. Bardzo istotna jest jej twardość i elastyczność. Jeśli poduszka po naciśnięciu szybko wraca do pierwotnego kształtu, to znaczy, że jest odpowiednio sprężysta. Nie może być przy tym ani zbyt twarda, ani zbyt miękka, decydujmy się też raczej na te cieńsze modele. Spanie na zbyt wysokiej poduszce może zaszkodzić maluchowi.

Nie bez znaczenia jest także waga i wzrost dziecka, ponieważ pościel musi być do tego dopasowana. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, w jakiej pozycji najczęściej śpi nasza pociecha. Jeśli na brzuchu, najlepsza będzie stosunkowo płaska i miękka poduszka, jeśli na plecach lub boku – dość twarda i elastyczna.

W kwestii materiałów najlepiej zdecydować się na bawełnę, która jest uniwersalna i łatwa w utrzymaniu. Sprawdzą się również tkaniny syntetyczne, ponieważ nie wywołują alergii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *