Dlaczego warto czytać książki przed snem?

Regularne czytanie to zdrowy nawyk, który należy wyćwiczyć. Obcować z książkami można zawsze i wszędzie, ale dowiedziono, że warto czytać książki przed snem. Z tego przyjemnego przyzwyczajenia płynie szereg korzyści zdrowotnych.

Książka przed snem jest lepsza niż film – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/dlaczego-ksiazka-jest-lepsza-niz-film/

W codziennym życiu jest sporo czynności, które regularnie należy powtarzać. Systematyczność ułatwia wypracowywanie przyzwyczajeń. To dlatego nie musimy przypominać sobie o konieczności mycia zębów, czesania włosów, czy karmieniu domowego pupila. Podobne, rutynowe zachowania wymieniać można długo, choć z pewnością pośród nich znalazłyby się te, z których warto byłoby zrezygnować. Na całe szczęście nie dotyczy to obcowania z literaturą. Regularne czytanie to nawyk, który należy wyćwiczyć. Z tego przyjemnego przyzwyczajenia płynie szereg korzyści zdrowotnych. Jest to jedna z niewielu form spędzania czasu wolnego, która posiada jedynie pozytywne strony. Warto więc korzystać z niej każdego dnia.

Dlaczego warto czytać książki przed snem?

To pytanie, na które powinniśmy poznać odpowiedź. Z całą pewnością zaskoczy nas, jak wiele zyskamy dzięki wyćwiczeniu tego wieczornego nawyku. Oczywiście czytać można zawsze i wszędzie, ale naukowcom udało się dowieść, że przedsenna lektura książki może wpływać na poprawę samopoczucia.

 

Dobre i ciekawe książki na stronie – http://tylkorelaks.pl/47-ksiazki – zobacz co czytać, jakie książki.

 

Warto czytać książki przed snem, bo dzięki temu zrelaksujemy się i w pełni zredukujemy stres odczuwany na skutek całodziennych trudności. Koncentrując się na czytaniu, nie będziemy w stanie myśleć o czymkolwiek innym. Tym samym, w pełni skoncentrujemy się na poznawanej treści, a w efekcie, choć na moment zapomnimy o wszystkich przykrościach, z którymi musimy mierzyć się codziennie. Podobnego efektu nie osiągniemy, słuchając muzyki, zażywając gorącej kąpieli, czy odbywając przedsenny spacer. Już dawno dowiedli tego naukowcy z University of Sussex. Poprzez badania sprawdzili oni, że jedynie czytanie potrafi ukoić system nerwowy w zaledwie 6 minut.

Czytanie przed snem pozwala zapobiegać bezsenności. Oczywiście ma tutaj znaczenie, co i jak długo będziemy czytać. Delikatna, optymistyczna lektura w trakcie czytania będzie stopniowo wyciszać nasz system nerwowy. Wertując kolejne strony, zaczniemy odczuwać senność i przyjemne znużenie, które ułatwi nam zaśnięcie. Na dobranoc poleca się również czytanie poezji. Kolejne wiersze będą zachęcać nas, by zamknąć oczy i zastanowić się nad wymową utworu. Przed snem unikajmy natomiast kryminałów, sensacji, czy mocnej literatury faktu. Fabułę silnie rozbudzającą emocje pozostawmy na inną porę dnia.

Nawyk czytania przed snem wzmacnia pamięci. Czytanie maksymalizuję pracę mózgu i przyczynia się do powstawania nowych połączeń nerwowych. W trakcie odczytywania tekstu wytężamy wzrok, umiejętność rozszyfrowania graficznych znaków i przede wszystkim wyobraźnię. Pobudzony do wysiłku umysł, aktywizuje, a tym samym ćwiczy wiele obszarów wpływających na jego sprawność.

Czytanie książki przed snem zapewni nam pozytywne samopoczucie kolejnego dnia. Ponieważ jak już wspomniano, przedsenna lektura zredukuje odczuwany przez nas stres, doświadczymy przyjemnego wyciszenia. Odprężeni o wiele łatwiej zaśniemy i z pewnością będzie to zdrowy sen, który przyniesie nam siły potrzebne, by sprostać wyzwaniom kolejnego dnia. Po dobrej nocy dzień zawsze zaczyna się przyjemnie.

Czytanie książek przed snem może wydłużyć nasze życie. To z pewnością nieprawdopodobna wiadomość. Okazuje się jednak w pełni prawdziwa, ponieważ naukowcy z University’s School of Public Health dowiedli, że osoby, które czytają więcej niż 3 i pół godziny dziennie żyją nawet o 23 miesiące dłużej od nieczytających wcale. Wnioski te wyciągnięto na podstawie badań prowadzonych przez 12 lat. Na dobranoc warto więc korzystać z mocy czytania książek.

Wiedząc już, że warto czytać książki przed snem, bo to rozrywka, która niesie ze sobą jedynie prozdrowotne korzyści, należy zadać sobie jeszcze jedno pytanie.

czytanie książek
czytanie książek

Jaką książkę warto czytać przed snem?

W tym miejscu można wymieniać dziesiątki  pozycji. Spośród nich postanowiono jednak wybrać takie, które nie rozczaruje nikogo. Przed snem poleca się czytanie powieści Anny Wysockiej-Kalkowskiej. Autorka zachwyciła czytelników zdolnością opisywania emocji, zapachów,  dźwięków i obrazów.

Zobacz pomysły, propozycje książek – http://coczytamy.pl/info/ciekawe-ksiazki – ciekawe książki.

 

 

„Taniec z motylami” to przepełniona emocjami powieść obyczajowa. Poruszająca treść opowiada historię, która skłoni nas do refleksji. Zrozumiemy, że skrywane przed światem tajemnice, pewnego dnia mogą zmienić nasze życie. Przekonają się o tym bohaterowie książki. Pośród nich jest Zuzanna. Od wielu lat stara się ona uporać z demonami przeszłości i jednocześnie, całkiem niezamierzenie, odkrywa największe sekrety swojej matki. Wyjawienie rodzinnej tajemnicy szybko może odmienić los Zuzanny oraz wielu innych osób. Przekonamy się o tym w trakcie czytania lektury.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Gdyby ocean milczał” to obyczajowa powieść, która pojawi się już w październiku. W trakcie czytania zetkniemy się z emocjami oraz sytuacjami, które znamy z codziennego życia. Ponieważ tę pozycję przygotowała dla czytelników Anna Wysocka-Kalkowska możemy być pewni, że wzruszeń i głębokich przemyśleń ponownie nie zabraknie. Momentami fabuła nami wstrząśnie, ponieważ cała historia dzieje się zaraz po ataku islamskiego terrorysty, który nad paryską Sekwaną odebrał życie wielu osobom. Jak bardzo odmieni się los pogrążonych w żałobie bliskich ofiar. Świat, pomimo tej tragedii, nie zamierza się przecież zatrzymać.

 

 

 

 

 

 

 

Warto czytać dzieciom bajki na dobranoc. Sprawdźmy więc, jaką książkę, przed snem powinniśmy przeczytać malcowi. Nie wypadało przecież zapomnieć o najmłodszych odbiorcach literatury.

„Zaczarowany Księżyc” to książeczka polecana do czytania przed snem dzieciom. Pozycja jest pięknie ilustrowana. Zgromadzono w niej kilka rymowanych historyjek, które spełniają ważne cele dydaktyczno-wychowawcze. Dla rodziców i opiekunów największą zaletą tej książeczki z pewnością  okaże się jej tematyka. Każda z opowiastek przygotowuje bowiem do snu, przypominając o czynnościach, które warto wykonać przed położeniem się do łóżka.

 

 

 

 

 

 

Anna Esavna  – Był sobie chłopiec  – niezwykła przyjaźń, miłość rodziców do dziecka, walka o pozycję, władzę, zazdrość, radości i smutki, odrzucenie, niespełniona miłość – to wszystko znajdziemy w tej książce… „Był sobie chłopiec” Anny Esavnej to historia niemagicznego dziecka, któremu przyszło dorastać w rodzinie czarownic, gdzie magia jest w życiu czymś naturalnym. Jednak w tym świecie magiczne moce dziedziczą jedynie dziewczynki i to one są zawsze na pierwszym miejscu. Antoni, mimo miłości rodziców, wielokrotnie czuł tę swoją inność i nieprzydatność w tym świecie. Często miotały nim różne uczucia, smucił się, złościł, ale nawet to mu odbierano, bo jego niesforne siostrzyczki, chcąc mu pomóc, zmieniały mu nastrój za pomocą magii. Chłopiec uciekał zatem od tych magicznych sióstr i chętnie spędzał czas w towarzystwie istot niemagicznych – takich jak on. Na szczęście nie był jedynym chłopcem pozbawionym mocy, zatem na przyjaciół nie mógł narzekać.

Jak widać, warto czytać książki przed snem. Ta przyjemna forma rozrywki zrelaksuje nas, wyciszy, zadba o naszą pamięć, kondycję mózgu oraz dobre samopoczucie. Za sprawą przedsennego czytania staniemy się więc zdrowsi i szczęśliwsi.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *