Stary gramofon jako dodatek do salonu w stylu klasycznym

Przeciętny salon w zwykłym mieszkaniu urządzony jest dość typowo. Sofa lub kanapa, czasami dwie, może fotel i stolik kawowy, szafka RTV, jakiś regał, a niekiedy stół jadalniany. Do tego monotonna kolorystyka, najczęściej beże i brązy, które jako kolory natury są doskonałe do zastosowania w naszych wnętrzach, jednak przyznać trzeba, że dość nudne i mało oryginalne.

Jak ożywić w niebanalny sposób zwykły salon, jakich tysiące w polskich domach i mieszkaniach? Co sprawi, że będziemy chcieli przebywać w tym pomieszczeniu, co nada mu duszę i raz na zawsze pozbawi przeciętności? Na pewno oryginalnym, a jednocześnie funkcjonalnym i użytecznym elementem wystroju jest gramofon.

Czy każdy antyk musi mieć tubę? Stary gramofon walizkowy

Większość z nas utożsamia gramofon z klasycznym urządzeniem, które nie tylko odtwarza dźwięki nagrane na płycie po ręcznym nakręceniu go korbą, ale do tego koniecznie wyposażone być musi w błyszczącą, złotą lub srebrną, dużą tubę. Tymczasem stary gramofon z tubą to tylko jeden z przedstawicieli gatunku.

Równie popularne oraz coraz łatwiej dostępne na rynku są mniejsze, może nie tak widowiskowe, ale równie piękne, gramofony walizkowe. Mają postać niewielkiego drewnianego pudełka zaopatrzonego w uchwyt, który umożliwia łatwe przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce – stąd zresztą wywodzi się ich nazwa.

Klasyczny, stary gramofon czy współczesny, stylizowany?

Poza oryginalnymi gramofonami, najczęściej pochodzącymi z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, nabyć możemy również zdecydowanie tańsze urządzenia współczesne, stylizowane na retro. Występują w dwóch rodzajach: odtwarzacze napędzane ręcznie, czyli z mechanizmem dokładnie takim jak w oryginałach, na korbę i z tubą oraz sprzęty zasilane elektrycznie, jedynie wyglądem udające stare. Zaletą tych drugich jest z pewnością lepsza jakość odtwarzania, wbudowane głośniki i możliwość obsłużenia wszystkich trzech prędkości płyt: winylowych małych, dużych oraz szelakowych.

Współcześnie produkowane elektryczne gramofony, stylizowane na stare, dostępne są w wersji kompaktowej, jak choćby piękny model DS-168 z wbudowanym dodatkowo odtwarzaczem CD i radiem, a także w postaci do złudzenia przypominającej gramofon z tubą. Przykładem niech będzie tu wyposażony we własny stolik, drewniany model DS-118, który w swoim wnętrzu skrywa współczesne udogodnienia, takie jak cztery głośniki (w tym subwoofer), radio, odtwarzacz CD, wejście USB, a nawet Bluetooth.

Dobry, stary gramofon na korbę

Mimo wielu udogodnień i niekwestionowanego piękna urządzeń współczesnych, te oryginalne, niekiedy ponad stuletnie egzemplarze, z duszą, historyczną przeszłością i niekwestionowanym urokiem, wygrywają ze współczesnymi replikami i to one właśnie powinny zagościć w naszym salonie. Warte uwagi będą tutaj szafkowe i biurkowe sprzęty firmy His Master’s Voice, jak choćby bardzo popularne modele nr 103 i 106, czy gramofony firmy Columbia – niekwestionowani liderzy pod względem jakości dźwięku.

Poddany renowacji mechanizm, profesjonalnie wyczyszczona skrzynia, płyty w komplecie oraz spory zapas igieł, które należy wymieniać po każdym odsłuchu pojedynczej płyty – oto gramofon, który może stanąć na honorowym miejscu w naszym domu, zadać szyku i stworzyć stylowe wnętrze z klimatem.

Gramofon retro – czy tylko do wnętrz urządzonych antykami?

Gramofon w salonie to wspaniały pomysł, co jednak, jeśli nasze wnętrze urządzone jest tradycyjnie, ale nie antykami? Czy będzie pasował do niego gramofon? Urządzenie wymaga co prawda odpowiedniej oprawy, ale pięknie prezentuje się nie tylko wśród antyków, lecz również w aranżacjach klasycznych, a nawet we wnętrzach loftowych. I choć jego obsługa nie jest automatyczna, a ciągła wymiana płyt i igieł może wydać się nużąca, to jednak dźwięk płynący z wnętrza gramofonu z pewnością wynagrodzi ten wysiłek.

Ile kosztuje stary gramofon?

Na koniec jeszcze o finansach, czyli ile kosztuje stary gramofon? Ceny są zróżnicowane i w przypadku oryginałów zależą od ich stanu i unikalności. Popularne egzemplarze produkcji HMV nabyć możemy już za kwotę niecałych 800 zł. Rzadkie modele oraz gramofony z tubą będą już kosztować powyżej 2000 zł. Współczesne, porządne urządzenie jakim jest DS-168, to wydatek rzędu 450 zł, ale ceny przekraczające 2500 zł, jak w przypadku wyjątkowego DS-118 w komplecie ze stolikiem, subwooferem, CD, radiem i techonologią Bloetooth, również nie należą do rzadkości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *