Co robi geodeta przy budowie domu?

Proces budowy domu często jest skomplikowany. Nad budową domu pracuje wielu specjalistów, a więc nie tylko wynajęta ekipa budowlana, czy też architekt, który sporządzi dla zainteresowanego projekt domu. Bardzo ważną osobą podczas realizacji takich projektów jest geodeta.

Bez niego nie da się osiągnąć odpowiednich efektów końcowych, dlatego skorzystanie z jego usług jest wyższą koniecznością. Warto zadać sobie pytanie, co konkretnie robi geodeta przy budowie domu, a więc jakimi czynnościami musi się zająć. Dzięki geodecie można przede wszystkim skutecznie wytyczyć granice działki budowlanej. To pozwoli zainteresowanym uniknąć wszelkich sporów prawnych, np. z sąsiadami. W ten sposób będzie wiadomo, gdzie będzie można dokładnie stawiać dom, a gdzie już tego nie można robić.

 

Rzetelne pomiary

Geodeta odpowiedzialny jest również za przeprowadzanie różnorodnych pomiarów, przy użyciu nowoczesnych sprzętów. Wyznacza też miejsca doprowadzania przyłączy. Jego prace są bardzo odpowiedzialne, dlatego trochę czasu mogą potrwać, ale dzięki temu dom powstanie bez większych przeszkód i będzie prawidłowo funkcjonował przez długi czas. Skorzystanie z usług geodezyjnych trochę pieniędzy będzie kosztowało, ale nie warto na tym oszczędzać, jeśli chce się wybudować dom swoich marzeń. Geodeta sporządzi też potrzebną architektowi mapę do celów projektowych, więc jak widać wyraźnie czeka go szereg zadań, którym musi podołać. Z racji tego warto korzystać jedynie ze sprawdzonych geodetów na polskim rynku, jednak istnieje wiele firm, w których są oni zatrudnieni, dlatego warto je znaleźć. 

 

Wytyczanie charakterystycznych punktów

Geodeta na placu budowy powinien znajdować się praktycznie przez cały czas, aby żadna z czynności budowlanych nie została przypadkiem zaniedbana w rażący sposób. Odpowiedzialny jest on również za wytyczanie charakterystycznych punktów w gruncie. Prowadzi też swój dziennik budowy, w którym powinien zapisywać wszystkie czynności, które wykonał, a dokładniej kiedy miały one np. miejsce i czy nie było z ich przeprowadzeniem żadnych problemów. Dzięki geodecie nie powinno być kłopotów z tym, aby skutecznie postawić dom na wytyczonej działce. Pomiary geodezyjne są przeprowadzane zawsze starannie, muszą być one wykonywane terminowo, a geodeta powinien być ich w stu procentach pewien. Wtedy do pracy przystąpić mogą dopiero kolejni specjaliści. Czasami takie prace geodezyjne mogą potrwać nawet kilka tygodni, ale w ten sposób dba się o swoje bezpieczeństwo, więc są one konieczne.

 

Solidni Geodeci z Poznania:

  • Geodeta Poznań – Witold Witkowski
  • Pracownia geodezyjna „GRAMAR” z Poznania
  • „GEO-TECH” – usługi geodezyjne Poznań
  • Usługi geodezyjne „GRAD”
  • Usługi geodezyjne „GLOBAL-GEO” – Poznań

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *