Bezpłatne przelewy z UK do Polski

Bezpłatne przelewy z UK do Polski to obecnie nic nadzwyczajnego. Przekaz zagraniczny wcale nie musi wiązać się z wysokimi opłatami, do jakich przyzwyczaiły nas banki. Korzystne przesyłanie pieniędzy do ojczyzny jest na wyciągnięcie ręki. Ta informacja powinna ucieszyć w szczególności osoby, które potrzebują cyklicznie wysyłać środki do Polski. Warto zapoznać się dokładnie z dostępnymi ofertami poszczególnych pośredników i wybrać takiego, dzięki któremu będziemy mogli zaoszczędzić nasze pieniądze. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który jest poradnikiem dla tych, którzy nie lubią przepłacać.

Bezpłatne przelewy z UK do Polski

Bezpłatne przelewy z UK do Polski mogą wydawać się niemożliwe, lecz jak najbardziej są dostępną opcją. Kto powiedział, że pieniądze można przesłać tylko za pośrednictwem banku? W ostatnim czasie na rynku finansowym pojawia się coraz więcej innowacyjnych rozwiązań w zakresie realizacji transakcji międzynarodowych. Co istotne, są one równie bezpieczne co przekazy bankowe. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu oraz kilka minut, aby wykonać zlecenie. Oferty online są bardzo konkurencyjne względem banków. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej są wybierane przez osoby potrzebujące przesłać środki do Polski bez wysokich kosztów transferowych. Co więcej, firmy internetowe finalizują operacje finansowe znacznie szybciej. Oszczędność czasu i pieniędzy. Jak? Sprawdźmy!

Dlaczego zagraniczne przekazy bankowe nie są opłacalne?

Opłata za zlecenie przelewu zależy przede wszystkim od pośrednika, który będzie realizował naszą usługę. Dla wielu osób może być niemałym zaskoczeniem, że pomimo powszechności wykonywania zagranicznych przekazów w placówkach bankowych, są one najmniej opłacalną opcją. Dlaczego?

 1. Niekorzystne warunki przewalutowania – w placówkach bankowych odnotowywane są najwyższe spready walutowe, a różnica od kursu rynkowego może wynieść od 6% do nawet 10%. Doprowadza to do tego, że wykonując tego typu transakcję za pomocą banku możemy być rozczarowani finalna kwotą, jaką otrzyma nasz odbiorca.
 2. Niestety zdarza się, że finalny koszt jest uzależniony od wysokości kwoty przekazu, czyli im więcej przesyłamy tym więcej zapłacimy.
 3. Banki nakładają opłaty za przelewy zagraniczne, które mogą obejmować zarówno opłatę za obsługę samego przekazu, jak i opłaty za przekazywanie pieniędzy przez międzynarodowe sieci bankowe.
 4. Ukryte koszty powodują, że ciężko jest oszacować, ile zapłacimy za przesłanie funtów do ojczyzny.
 5. Cała procedura transferu międzynarodowego wiąże się z wieloma formalnościami, co znacznie wydłuża czas jego realizacji.

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Pewnie zastanawiasz się, pod jakim kątem analizować oferty usługodawców, w taki sposób, aby dokonać najlepszego wyboru. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka elementów, które zaważą na tym, czy zlecony przez nas przekaz funtów na polskie konto będzie nas dużo kosztował. Warto zadawać sobie sprawę z tego, co może zadecydować o tym na ile opłacalna będzie wykonywana operacja finansowa. Finalne koszty transferu z UK do Polski są uwarunkowane:

 • proponowana przez usługodawcę cena za samo zlecenie usługi,
 • koszty związane z przewalutowaniem funtów na złotówki – im wyższa wartość spreadu walutowego, tym więcej pieniędzy stracimy.
 • udział dodatkowych pośredników (tzw. bank korespondent) – może wystąpić kilku, a każdy z nich może zażądać prowizji od wykonanej usługi,
 • tryb księgowania wpłaty,
 • rodzaj sieci przelewów – przelew SWIFT a SEPA, w zależności od wyboru opłata będzie się różnić,
 • ewentualne dodatkowe opłaty i prowizje.

SWIFT i SEPA – co to takiego?

SWIFT i SEPA to systemy, które odgrywają ważną rolę w ułatwianiu międzynarodowych transakcji finansowych. To właśnie za ich pomocą realizowane są zagraniczne przelewy bankowe. Pomimo, iż teoretycznie ich zastosowanie jest podobne, występuje pomiędzy nimi kilka istotnych różnic.

System SEPA, czyli Single Euro Payments Area obsługuje przekazy w walucie euro i funkcjonuje na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, San Marino, Szwajcarii, Monako, Norwegii, Andory, Lichtensteinu oraz Wielkiej Brytanii (pomimo Brexitu). Cena transferu metodą SEPA nie jest wysoka i przeważnie odpowiada kwocie, jaka występuje podczas zlecenia wewnętrznego przelewu krajowego. Jednak w przypadku przekazu funtów do Polski ma miejsce podwójne przewalutowanie: GBP > EUR > PLN. W ten sposób naliczana jest wysoka prowizja (nawet 10%) za wymianę waluty.

W przypadku SWIFT możliwe jest przesyłanie pieniędzy w różnej walucie i do większości państw na świecie. Jest to niestety jedyny plus zastosowania tego systemu płatności. Przelewy SWIFT są najmniej opłacalne finansowo. Opłaty za obsługę transakcji w tym systemie są zazwyczaj zależne od banki i rodzaju rachunku. Czasami mogą być stałe, a czasami procentowe. Średnio przedział opłat może wynieść od 20 do nawet 300 zł. W odróżnieniu od przelewów SEPA, będąc zleceniodawcą mamy możliwość wyboru z jednej z trzech opcji płatności za transfer:

 • OUR – cały koszt transakcji ponosi jej zleceniodawca,
 • SHA – cena za przelew zostaje podzielona pomiędzy nadawcę i odbiorcę,
 • BEN– ostateczną kwotę musi zapłacić odbiorca transferu.

Bezpłatne przelewy z UK do Polski – rozwiązania FinTech

Bezpłatne przelewy z UK do Polski są możliwe dzięki rozwiązaniom, jakie proponuje nam sektor FinTech. Co to takiego? FinTech to skrót od angielskiej nazwy Financial Technology, czyli dynamiczny rozwój sektora gospodarki wykorzystujący nowe technologie w obszarze usług finansowych. Dzięki którym zarządzanie finansami zostało w znacznym stopniu usprawnione. Poszerzenie dostępności i rozwinięcie efektywności usług oferujących przez branżę finansową to główny cel FinTech.

Sektory FinTech, z których możemy skorzystać w przypadku zlecania transferu za granicę to:

 • bankowość mobilna (e-bankowość),
 • obsługa płatności online typu BLIK lub PayU,
 • kantory internetowe,
 • firmy online specjalizujące się w przekazach międzynarodowych.

Zdecydowaną przewagą tych innowacyjnych rozwiązań są niższe opłaty za przewalutowanie oraz mniejsze koszty wykonywanych operacji finansowych. 

Gdzie najlepiej zlecić transfer?

W celu bezpiecznego i wygodnego przekazywania środków finansowych, warto rozważyć skorzystanie z usług Klik-24. Firma ta wyróżnia się ofertą bezpłatnych przelewów, co stanowi atrakcyjną opcję dla klientów. Dzięki temu można efektywnie zarządzać finansami, unikając dodatkowych kosztów związanych z przekazywaniem środków. Przy korzystaniu z usług Klik-24 można mieć pewność, że transakcje są realizowane sprawnie i bezpiecznie, ponieważ firma ta stanowi godnego polecenia partnera do transferów finansowych. Klik-24 stawia na innowacyjne rozwiązania, dlatego jest odpowiedzią na współczesne potrzeby klientów poszukujących nie tylko efektywności, ale także bezpieczeństwa w operacjach finansowych. Dlatego, jeśli zależy Ci na płynnym i bezpiecznym przekazywaniu środków, warto rozważyć wybór Klik-24 jako partnera do transferów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *