Czy warto kupić używany komputer?

Planując zakup komputera, wiele osób rozważa inwestycję w sprzęt z rynku wtórnego. Powody tego typu inwestycji mogą być różne – najczęściej jest to chęć oszczędzenia.

Na rynku znaleźć można szeroki wachlarz komputerów, przede wszystkim osobistych, poszczególne modele różnią się marką, funkcjonalnością oraz parametrami technicznymi. Zakup używanego komputera w doskonałym stanie i przystępnej cenie do łatwych nie należy, nie mniej jednak, przy odrobinie szczęścia, można znaleźć sprzęt, który z całą pewnością posłuży przez długi czas.

 

Nowy czy używany?

Każdy, kto lubi i potrafi oszczędzać, wie, że należy to robić z głową. Zamiast wydawać krocie na nowy laptop średniej jakości, lepiej zainwestować w tanie komputery poleasingowe – za tę samą cenę można kupić sprzęt o zdecydowanie lepszych parametrach.
Wśród używanych urządzeń bez problemu można także znaleźć używane komputery dla osoby starszej, dla dziecka lub przeglądania internetu – zwykle jest to urządzenie o niższych parametrach, ale także proporcjonalnie tańsze. Po co więc przepłacać, skoro nie ma takiej konieczności?

 

Gdzie kupować używane komputery?

Używane komputery można kupić w wielu miejscach – na portalach internetowych, w sklepach internetowych i stacjonarnych outletach komputerowych, a także od osób prywatnych. Alternatywą są także lombardy, nietrudno jednak zauważyć, że narzucana przez te placówki marża z całą pewnością przebije nie jeden sklep z używaną elektroniką. Co prawda istnieje prawdopodobieństwo, że zdarzy się wyjątek ale jest to niczym szukanie przysłowiowej igły w stogu siana.

Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem, w którym można nabyć używany sprzęt, są internetowe outlety elektroniczne, oferujące tanie komputery poleasingowe oraz powystawowe. Co ważniejsze, oferowany sprzęt objęty jest dwunastomiesięczną gwarancją, co zwiększa szansę na to, że laptop bezawaryjnie posłuży co najmniej przez rok, a jeśli zdarzy się awaria, która nie będzie spowodowana niewłaściwym użytkowaniem, komputer – w ramach umowy gwarancyjnej – zostanie nieodpłatnie naprawiony.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model?

Komputer, jak każde urządzenie elektroniczne, powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Planując zakup sprzętu komputerowego warto więc zastanowić się, w jakim celu będzie on wykorzystywany – przykładowo, zakup komputera z dedykowaną grafiką w przypadku osoby, która nie zamierza korzystać z gier komputerowych, jest przysłowiowym wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Podobnie wygląda kwestia zakupu laptopa z Celeronem dla osoby, która zamierza korzystać z mocniejszych i bardziej wymagających programów do obróbki zdjęć.
Inaczej rzecz ujmując, poszukując używanego komputera warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • procesor;
  • pamięć RAM;
  • pojemność dysku twardego;
  • karta graficzna.

Wymienione elementy w istotny sposób wpływają na komfort użytkowania poszczególnych modeli. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań użytkownika, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania przedmiotowego sprzętu komputerowego.

Czytaj –  W jaki sposób kontrolować stany magazynowe w małym sklepie?

Jeden komentarz do “Czy warto kupić używany komputer?

  • Wydawało mi się zawsze, że jeśli jest rzeczywiście mocny i niezniszczony, to warto. Jednak po tym, co przeszedłem zmieniłem zdanie. Najbardziej bolało mnie uszkodzenie dysku, bowiem zniknęły wszystkie pliki. Musiałem znaleźć firmę, dla które odzyskiwanie danych z dysku nawet zepsutego nie stanowi problemu. Od tamtej pory tylko nowe komputery.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *