W jaki sposób kontrolować stany magazynowe w małym sklepie?

Bieżąca kontrola stanów magazynowych jest niezwykle istotna, między innymi pod kątem utrzymania płynności sprzedaży, a także niezamrażania środków finansowych w zapasach. O ile jednak duże sieci handlowe posiadają specjalistyczne systemy i procedury, o tyle kontrolowanie ilości zapasów w małym sklepie często sprawia wiele problemów. Jak kontrolować stan magazynu w małym punkcie handlowym?

Nie za dużo, nie za mało

Głównym problemem przedsiębiorców podejmujących działalność handlową, jest nieumiejętność kontrolowania stanów magazynowych. Nadmierne gromadzenie zapasów prowadzi do zamrażania w nich środków finansowych (które można przeznaczyć na przykład na rozwój działalności gospodarczej), a także generuje znaczne koszty magazynowania. Z drugiej jednak strony niebezpieczne są również niedobory magazynowe, gdyż często małe sklepy tracą przez nie klientów. Ci bowiem wolą zrobić zakupy w punkcie, w którym znajdą wszystko, co potrzebne. Samodzielne kontrolowanie stanów magazynowych może być nie tylko czasochłonne, ale i problematyczne, nawet w małym sklepie. Dlatego też warto wykorzystać nowoczesne technologie, które pozwolą zoptymalizować ilość posiadanych zapasów.

Dobry program do fakturowania

Przedsiębiorca potrzebuje kilku programów, dzięki którym będzie mógł prowadzić swoją działalność – mowa tutaj przede wszystkim o systemie księgowym, programie do wystawiania faktur czy programie magazynowym. Warto jednak zainwestować w dobry program do fakturowania z magazynem. Dzięki niemu można niemalże od razu po wystawieniu faktury odnotować ubytek danego towaru na magazynie. Tego rodzaju program pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie kontrolować stanów magazynowych – sprawdzić można je za pomocą jednego kliknięcia. Dodatkowo program pozwala na bardziej efektywne zarządzanie sklepem, bowiem dzięki niemu można generować raporty, z których jasno wynika, które produkty generują największe zyski, a które zalegają na magazynie. 

Poznaj – Dlaczego popularna jest migracja do Shopify?

Program do fakturowania dokumentów

Polecamy – Shopify Liquid i Shopify Plus

Mały sklep, duże możliwości

Zainwestowanie w dobry program do wystawiania faktur, który jednocześnie będzie kompatybilny z systemem magazynowym, pozwoli znacznie ograniczyć koszty działalności, a także dopełnić wszelkich formalności i obowiązków, które spoczywają na przedsiębiorcy. Obecnie muszą oni składać do urzędu skarbowego nie tylko deklaracje podatkowe, ale również informacje dotyczące tego, jak wyglądają ich stany magazynowe. Dobrej jakości program ułatwi komunikację z urzędem, dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić sporo cennego czasu. System do fakturowania można dodatkowo połączyć z księgowością, co pozwoli na jeszcze lepszą i szybszą wymianę informacji. Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na takie rozwiązanie bez względu na to, czy prowadzą księgowość samodzielnie, czy też z pomocą biura rachunkowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *