Twój e-PIT – sprawdź przed końcem kwietnia

Już od 2019 roku Polacy mają możliwość dostępu do portalu e-Pit.

Już od 2019 roku Polacy mają możliwość dostępu do portalu e-Pit. Został on stworzony po to, aby ułatwić roczne rozliczenie podatku dochodowego. Na wspomnianym portalu znajduje się wstępnie wypełnione rozliczenie podatkowe, które po sprawdzeniu można zatwierdzić, ale można też i nanieść korekty.

Jednocześnie podatnicy, którzy nadal wolą rozliczać się samodzielnie mogą to robić. Z kolei, jeśli ktoś nie wykona żadnego ruchu, urząd skarbowy uzna takiego podatnika za rozliczonego. W mediach ze wszystkich stron jesteśmy zachęcani do korzystania z tego nowego rozwiązania.

Dlaczego warto sprawdzić Twój e-PIT przygotowany przez ministerstwo finansów?

W praktyce okazuje się jednak, że nie wszystko wygląda tak różowo. Żeby w ogóle wejść do swojego rozliczenia, trzeba podać przychód z ubiegłego roku.

Jest duża grupa osób, którym nie opłaca się zatwierdzać rozliczenia przygotowanego przez urzędników. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy chcą skorzystać z ulgi na dzieci. Podobnie przy nowych zasadach dotyczących kwoty wolnej od podatku okazuje się, że nie zawsze opłaca się rozliczać wspólnie z małżonkiem, bo często osobno wychodzi korzystniej.

Korekty powinni nanieść także wszyscy ci, którzy chcą przekazać 1% podatku na cele społeczne.

Wreszcie osoby, które lubią mieć kopię papierową zeznania, powinny pamiętać, żeby ją wydrukować na portalu.

Jeśli nie dokonasz sprawdzenia wygenerowanego zeznania lub nie nie dokonasz modyfikacji swojego PIT w usłudze Twój e-PIT, lub na własną rękę poza systemem, możesz mieć kłopot ze składaną deklaracją lub nie zdobędziesz nadpłaty, jaka Ci przysługuje.

Pamiętaj:

System Twój e-PIT nie bierze pod uwagę ulgi na dzieci urodzone w 2018 r. (należy uzupełnić ją samodzielnie). Jeżeli po ukończeniu 18 lat dziecko nadal pobiera naukę, dane dot. ulgi powinno się wypełniać samodzielnie.

Użytkowanie usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Każdy ma nadal wybór wyboru dowolnej metody składania swojego zeznania podatkowego (także papierowej lub z wykorzystaniem systemu e-Deklaracje).

Jeśli decydujesz się na inną metody składnia zeznania niż Twój e-PIT, nie masz obowiązku odrzucać tego zeznania z wykorzystaniem usługi. Urząd skarbowy zobowiązany jest przyjąć zeznanie, które podatnik dostarczy samodzielnie.

Zeznanie w formie papierowej ma pierwszeństwo nad tym z systemu e-PIT.

Zeznanie podatkowe, można uzupełniać do 30 kwietnia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *