Kubek niekapek – dobry wybór zarówno dla rodziców jak i dziecka.

Samodzielne picie i jedzenie jest wielkim krokiem dla dziecka i niezwykle ułatwia życie rodzicom. Wiele firm proponuje rozwiązania, które mają za zadanie sprawić, aby nauka była możliwie łatwa i przyjemna. Przy tworzeniu sztućców, kubeczków i innych naczyń dla dzieci istotne jest, aby były dopasowane do małych rączek, praktyczne i zrobione z bezpiecznych materiałów. Kubki niekapki, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają dziecku samemu pić, nie rozlewając przy tym napoju dookoła siebie, ponieważ po przechyleniu nie wycieknie z nich ani kropla. Kubki posiadają specjalnie zaprojektowaną blokadę, która odblokuje się dopiero przy ssaniu ustnika przez dziecko. Różnią się między sobą zastosowanymi rozwiązaniami, kształtem ustnika i zalecanym wiekiem dziecka, od którego można je stosować, jednak zasada działania pozostaje niezmienna.

Rodzaje kubków niekapków

Kubek treningowy

Często zaliczany do niekapków, chociaż właściwie nim nie jest. Kubek treningowy to najczęściej kubeczek z miękkim ustnikiem, do którego łatwo przyzwyczaić się dziecku dotychczas pijącemu z butelki. Jest nazywany treningowym, ponieważ obrazuje dziecku picie ze zwykłego kubka. Większość niekapków ma możliwość wyciągnięcia blokady i tym samym mogą stać się pierwszym kubkiem, z którego napój wycieka po przechyleniu.

Niekapek z miękkim ustnikiem

To najczęstszy wybór na pierwszy kubek niekapek dla malucha. Miękki ustnik pozwala na łatwe przejście z butelki, ponieważ dziecko nie zauważa znaczącej różnicy.

Kubek z plastikowym ustnikiem

Twardy, plastikowy ustnik może być trudniejszy do opanowania przez malucha, jednak nie należy zrażać się już po pierwszych próbach. Taki kubek niekapek może być jedynym poprzednikiem zwykłego kubka.

Kubek ze słomką

Kubki projektowane tak, aby w przerwach pomiędzy łykami zawartość słomki opadała, przez co napój się nie wylewa.

Niekapek z płaskim ustnikiem

Wyglądem przypominają zwykłe kubki, ale mają blokadę przed rozlaniem. Bywają nazywane kubkami 360°, ponieważ dziecko może napić się z każdego miejsca na okrągłym brzegu. Ten kubek niekapek jest ostatnim krokiem w nauce samodzielnego picia.

Jaki niekapek wybrać?

Wybierając kubek dla dziecka, należy wziąć pod uwagę głównie jego wiek i umiejętności. Kubek niekapek z miękkim ustnikiem polecany jest nawet w czwartym miesiącu życia ze względu na niewielką różnicę między ustnikiem w porównaniu z butelką. Plastikowe ustniki będą odporne na gryzienie, co jest częstym nawykiem ząbkujących maluchów, jednak ze względu na większą różnicę ustników podaje się je często dopiero rocznym dzieciom. Słomki i kubki 360° sprawdzą się dla dziecka, które opanowało już podstawowe umiejętności samodzielnego picia.

Na co jeszcze zwracać uwagę? Przede wszystkim im młodsze jest dziecko, tym istotniejsze staje się, aby uchwyty kubka były dopasowane do małych rączek tak, żeby maluch nie miał problemu z jego utrzymaniem. Warto również sprawdzić, czy kubek niekapek ma na sobie miarkę, która ułatwi kontrolowanie, ile płynu wypija dziecko. Rodzaj zakrętki także odgrywa ważną rolę, jeśli jest nakładana, może spać podczas zabawy, dlatego zakręcana całkowicie wykluczy rozlanie napoju. W niekapku można podawać dziecku wodę, sok, a nawet mleko, powinien być więc łatwy do rozkręcenia i dokładnego umycia.

Wpływ kubków na zgryz

Bardzo często powtarzanym mitem na temat kubków niekapków jest opinia, że powoduje on wady zgryzu, krzywi zęby, a nawet przyczynia się do późniejszych wad wymowy u dziecka. Opinia ta nie znajduje jednak żadnego potwierdzenia wśród pediatrów, ortodontów, a nawet logopedów. Naturalny odruch ssania, który mają małe dzieci jest kluczowym elementem wpływającym na projektowanie niekapków, które pozwalają szybko, łatwo i wygodnie odzwyczaić dziecko od picia z butelki. Kubek niekapek zmusza dziecko, do ćwiczenia ułożenia warg i języka tak, aby móc się z niego napić, dlatego jest doskonałym treningiem przed nauką mówienia. Należy jednak zachować zdrowy umiar w posługiwaniu się nim i wraz z nabywaniem przez dziecko nowych umiejętności wprowadzać kolejne, trudniejsze dla niego rozwiązania, wśród których ostatnim będzie kubek 360°.

Czy warto kupić niekapek dla dziecka? Oczywiście, że warto. Zalet wynikających z jego używania jest ogrom, począwszy od wygody dla rodzica, który nie musi się martwić o rozlewanie napojów, po wyzwanie dla malucha, który dopiero uczy się najprostszych rzeczy, nawet takich jak samodzielne picie. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli i wzorów kubków, dlatego każdy jest w stanie znaleźć taki, który będzie praktyczny, wygodny dla dziecka, a jednocześnie ładny i kolorowy. Nawet jeśli w domu znajdzie się czas i cierpliwość dla uczącego się dziecka, niekapek będzie niesamowicie pomocny podczas spacerów i wyjazdów. Z takiego kubka dziecko może napić się, siedząc w samochodzie, czy na placu zabaw.

Niekapek jest również doskonałym połączeniem między butelką a zwykłym kubkiem. Nauka picia ze szklanki dla dziecka, które dotychczas piło z butelkowego smoczka będzie żmudna i długa, dlatego taki kubek ułatwi zadanie zarówno rodzicom, jak i samemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *