Czym jest biopsja, kiedy się ją wykonuje i jakie są jej rodzaje?

Biopsja jest jednym ze specjalistycznych zabiegów diagnostycznych, który można śmiało nazwać uniwersalnym, gdyż jest stosowany w wielu gałęziach branży medycznej. Czym jest biopsja? Jakie są jej rodzaje? I w jakich przypadkach jest dane badanie przeprowadzane?

Na czym polega biopsja?

Biopsją nazywamy zabieg diagnostyczny, który polega na pobraniu drobnego kawałka chorej tkanki

w celu jej dokładnego badania i diagnozowania schorzenia. Choć biopsja jest zabiegiem diagnostycznym, ze względu na jej inwazyjność, wymaga przygotowań, jak inne zabiegi chirurgiczne.

Najczęściej biopsja jest zlecana do wykonania przy podejrzeniach wystąpienia nowotworów u pacjenta, ale nie jest to badanie wyłączne dla onkologii. Lekarze z różnych dziedzin medycyny kierują pacjentów na wykonanie biopsji w przypadku, gdy żadne inne badanie nie jest w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć diagnozie.

Biopsje wykonywane są w centrach medycznych Scanmed: https://scanmed.pl/oferty/biopsje.

 

Jakie są rodzaje biopsji?

Biopsja jest zabiegiem inwazyjnej diagnostyki i w zależności od rodzaju pobranej tkanki, rodzaju stosowanych narzędzi, a także innych czynników rozróżniamy kilka jej rodzajów:

  • BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest najbardziej rozpowszechnionym rodzajem biopsji i służy do pobrania materiału w postaci komórek zamiast wycinania tkanek. Jak świadczy nazwa tej biopsji, BAC jest wykonywana za pomocą strzykawki z cienką igłą;
  • biopsja szczoteczkowa jest podobna do BAC pod tym względem, że są pobierane jedynie komórki. Różnica polega na metodzie pobierania komórek. Podczas biopsji szczoteczkowej jest stosowane narzędzie przypominające małą szczoteczkę;
  • biopsja gruboigłowa, jak i cienkoigłowa, jest wykonywana za pomocą igły, jednak w tym przypadku jest pobierana tkanka zamiast jedynie komórek;
  • biopsja mammotomiczna jest podtypem biopsji gruboigłowej i służy do wykrycia chorób w piersiach;
  • biopsja wycinkowa jest wykonywana w warunkach znieczulenia miejscowego i polega na pobraniu części chorej tkanki;
  • biopsja stereotaktyczna jest jedną z odmian biopsji igłowych, która jest wykonywana pod kontrolą badania radiologicznego w celu precyzyjnego umieszczenia igły. Biopsja także może być wykonywana pod kontrolą USG, TK i MRI.
  • biopsja otwarta jest najbardziej zbliżona do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych i jest stosowana do usuwania części guza;
  • biopsja odciskowa jest najbardziej odmiennym rodzajem tego badania, gdyż polega nie na wycięciu czy pobraniu tkanek, a na wykonaniu odcisku szkiełkiem mikroskopowym komórek w celu sprawdzenia obecności przerzutów nowotworów;
  • SLND, czyli biopsja węzła wartowniczego jest stosowany w celu wykrycia przerzutów w węzłach chłonnych;
  • biopsja płynna jest badaniem, które najmniej przypomina biopsje, gdyż polega na badaniu krwi pacjenta.

 

Przeciwwskazania do wykonania biopsji

Jak i wiele zabiegów oraz badań diagnostycznych, biopsja ma swoje przeciwwskazania i zalecenia. Możliwość wykonania biopsji jest ustalana indywidualnie w każdym z przypadków. Jeśli jednak mówić o uniwersalnym przeciwwskazaniu, to jest tylko jedno – brak zgody chorego.

Inwazyjność danego zabiegu może powodować obawy u niektórych pacjentów, dlatego lekarze wykorzystują biopsję jedynie w sytuacjach gdy żaden inny zabieg nie jest w stanie rzucić światła na diagnozę.

 

Jak przygotować się do biopsji?

Proces przygotowania do biopsji w dużym stopniu przypomina przygotowanie pacjenta do większości zabiegów chirurgicznych. Przed wykonaniem zabiegu jest pobierana mała próbka krwi pacjenta w celu ustalenia dokładnej grupy i Rh, a także wiele innych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *