Jak polubić czytanie książek?

W czym tkwi sekret by polubić czytanie? Nie osiągniesz tego bez jednej ważnej rzeczy! Jakiej? Ta czynność nie wyznacza celów i nie umieszcza ich na liście rzeczy do zrobienia. Nie jest to też nowa aplikacja, dołączająca do klubu książki lub grupy na Facebooku. To nie jest magiczna kula ani styl życia.

Aby przeczytać więcej, musisz po prostu zakochać się w czytaniu. Wydaje się proste, ale czy takim rzeczywiście jest? To samo dotyczy każdego innego nawyku. Czytanie nie jest wyjątkiem. Jeśli chcesz polubić czytanie, nawet jeśli go nie znosisz i koncentrujesz się na wielu innych sprawach, oto jak się w nim zakochać. Omówiliśmy także, w jaki sposób znaleźć czas na czytanie ponad 200 książek rocznie, jak pamiętać wszystko, co cię przeczytało i po jakie książki watro sięgać? 

1. Wybierz mądrze książki

Nikt nie mówi, że musisz czytać tylko klasykę lub bestsellery. Nikt nie mówi, że musisz po prostu czytać książki o tematyce fantasy lub literaturę faktu. Podobnie nikt nie mówi, że musisz dokończyć książki, jeśli nie bardzo przypadła ci do gustu.. Wybierz książki o tematyce, która cię pasjonuje, a wybór książki nie okaże się trudny. Pozwól sobie na coś ambitniejszego albo coś znacznie lżejszego. Wybieraj takie książki, które pozwolą ci na relaks. Pomyśl o tematach, które mogą spowodować, że będziesz chciał coś o nich wiedzieć. To niezawodny sposób na zakochanie się w czytaniu.

Czytaj książki osób, które podziwiasz

Książki nie są już pisane wyłącznie przez pisarzy. W dzisiejszych czasach blogerzy, aktorzy, biznesmeni, sportowcy i tak dalej bardzo często parają się pisaniem. Przeważnie jest to literatura autobiograficzna, ale nie zawsze.

Czytaj wpisy o poleconych tytułach

W ten sposób znajdziesz wiele książek, po które warto sięgnąć. Jest to proces organicznego odkrywania, który prowadzi do książek, o których jeszcze nie słyszałeś. Zagłębianie się w temat, który kochasz (bez żadnej presji) to idealny sposób, aby zakochać się w czytaniu.

Skupienie jest siłą napędową, a ciągłe odciąganie uwagi nie sprzyja czytaniu. Jest to łatwe i natychmiast satysfakcjonujące.  Aby naprawdę lubić czytać, potrzebujesz umiejętności angażowania ponad 280 znaków. Długoterminowe korzyści z tego znacznie przewyższają emocje związane z nowym powiadomieniem. Każdy chce zrobić łatwą rzecz, a oglądanie całej serii na Netflix jest znacznie łatwiejsze niż czytanie. Usunięcie tej opcji jest dobrym rozwiązaniem.

2. Niech czytanie będzie częścią twojej codziennej rutyny

Ludzie, którzy nie lubią czytać, postrzegają to jako obowiązek, przez który trzeba przebrnąć pod przymusem. Dla tych, którzy to lubią, czytanie jest istotną częścią ich dnia. To nie jest zadanie, lecz niezbędne działanie. Jak zawsze, niezbędny czas można znaleźć tylko każdego dnia, gdy przestaje być opcjonalny. Dobrze jest zawsze przeznaczyć przynajmniej 20 minut dziennie na czytanie oraz kilka minut przed snem.

Wydaje się, że większość osób uważa, że ​​przedpołudnie jest najlepszym czasem na czytanie.  Staraj się, aby była to codzienna czynność, a nie rzadkość. Praktyka sprawia, że ​​wszystko jest przyjemniejsze. Wszędzie noś książkę i pozwól jej ożywić nudne chwile.  Książka jest dobra na wszystko – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazka-jest-dobra-na-wszystko/

3. Unikaj męczących decyzji

Decydowanie, którą książkę przeczytać, nie jest wielkim problemem. Często widać ludzi pytających, w jakiej kolejności powinni przeczytać książki, które przynieśli. Odpowiedź? Nie ma to znaczenia, dopóki je czytasz. Poważnie. Podejmowanie decyzji jest wyczerpujące poznawczo, co sprawia, że ​​czytanie jest mniej przyjemne. Przestań zamieniać to w ciężką pracę. I przestań się czuć winny z tego powodu. Niezależnie od tego, czy nie skończyłeś książki przez 7 lat, czy po prostu spędziłeś cały dzień na czytaniu w łóżku, poczucie winy nigdy nie sprawia przyjemności.

4. Zapomnij o tym, czego nauczyłeś się w szkole

Wielu z nas bardzo się denerwuje się, na myśl o tym, jak szkoły niszczą radość dzieci z książek. Żadnego 10-latka nie należy zmuszać do czytania Szekspira. Dzieci należy nauczyć JAK czytać, a NIE CO czytać. Może warto skoncentrować się na zapewnieniu im dostępu do książek, które naprawdę chcą przeczytać, takich jak Harry Potter itp. Reszta nastąpi. Podobnie, zmuszanie ich do zdawania testów z książek i analizowania ich jest absurdalne.

Różnica między kimś, kto studiuje książki, a kimś, kto czyta książki, jest jak różnica między kulturystą a budowniczym. Kiedy czytasz z zamiarem nauczenia się, jak żyć, a nie co myśleć, wszystko się zmienia. Wtedy czytanie staje się czystą rozkoszą.

Czytanie to przywilej , a nie obowiązek. Mamy szczęście, że po raz pierwszy w historii mamy dostęp do milionów książek. Oscar Wilde ujął to najlepiej:

To, co czytasz, kiedy nie musisz, określa, kim będziesz, kiedy nie możesz nic na to poradzić.

Książki są tańsze niż kiedykolwiek, a nawet darmowe, jeśli dołączasz do biblioteki. Książki audio i duże wydania drukowane oznaczają, że nawet wada wzroku nie jest już barierą. Dzięki książkom możemy podróżować po świecie i czasie, uczyć się od bohaterów, rozumieć złożone tematy i wykorzystywać to wszystko, aby się zmieniać. Nic nie jest poza naszym zasięgiem.

Jak napisał Stephen King, książki są wyjątkowo przenośnym rodzajem magii. Ten esej jest zaproszeniem do zakochania się w tym, co uważamy za największy wynalazek ludzkości: słowo pisane. I pamiętaj, że dzień bez czytania jets dniem straconym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *