Szeroka oferta usług rolniczych

Polskie rolnictwo od  kilkudziesięciu lat przechodzi poważne i szybkie zmiany. Dotyczy to zarówno kwestii zarządzania samymi gospodarstwami, wielu rolników i ich wykształcenia, technologii ale też samego podejścia do pracy na roli. Dziś już trudno sobie wyobrazić, by jakieś prace nie zostały wykonane o czasie, bądź by chociaż najmniejszy spłachetek ziemi leżał odłogiem. By podołać tym wymaganiom właściciele gospodarstw rolnych coraz częściej pomocy szukają w sektorze usług rolniczych.

Dlaczego rolnicy korzystają z pomocy usługodawców?

Na to pytanie, jest kilka odpowiedzi. Przede wszystkim wpływ na poszukiwanie pomoc w sektorze usług rolniczych mają względy finansowe. Nie każdemu rolnikowi opłaca się bowiem zakup nowoczesnej maszyny tylko po to, by raz w roku dokonać nią określonych prac. Szczególnie ma to miejsce wtedy, gdy gospodarują na stosunkowo niewielkim areale. W takim wypadku wygodniej jest im zapłacić za wykonanie prac. Bywa też, że rolnik szybko powiększył swoje gospodarstwo jeśli chodzi o areał, a nie zdążył jeszcze np. ze względów finansowych zakupić nowych maszyn. Wtedy np. jedynie jednorazowo decyduje się na skorzystanie z oferty usługodawcy. Na skorzystanie z ofert usługowych decydują się też rolnicy, którzy stawiają na hodowlę. Często mają jedynie niewielki obszar na którym prowadzą produkcję roślinną i nie chcą decydować się na zakup nowoczesnych maszyn, by dokonać niektórych prac.

Gdzie szukać ofert usług rolniczych?

Większość usługodawców ogłasza się w Internecie. Oferty pojawiają się zarówno na portalach specjalistycznych, związanych z rolnictwem, jak i na popularnych portalach ogłoszeniowych. Wśród ogłoszeniodawców są zarówno profesjonalne firmy świadczące usługi rolnicze, jak i prywatni rolnicy, którzy usługi traktują jako dodatkową formę zarobku. Profesjonalne firmy oferują bardzo szeroki wachlarz usług od bronowania, koszenia i nawożenia aż po pomoc w zbiorach i transporcie. Ponadto wiele firm poszerza zakres usług o rozplanowanie logistyczne prac. Oferta rolników indywidualnych nie jest może tak rozbudowana ale ogłaszają się zwykle doświadczeni gospodarze posiadający nowoczesne maszyny, warto więc rozważyć skorzystanie z ich pomocy. Tym bardziej, że przy okazji będziemy mogli zawrzeć nowe znajomości, a ponadto w przypadku zdecydowania się na usługi innego rolnika łatwiej jest prowadzić negocjacje jeśli chodzi o ceny usług rolniczych niż, gdy korzystamy z oferty firmy, która ma odgórnie ustalone stawki za konkretne prace.

Jakie są ceny usług rolniczych?

Ceny usług rolniczych są podstawowym czynnikiem branym pod uwagę przez właścicieli gospodarstw przy podejmowaniu decyzji o tym z której oferty usługowej skorzystać. Ceny zależą przede wszystkim od rodzaju oraz mocy sprzętu jaka będzie potrzebna do ich wykonania. Wpływ na ostateczną cenę usługi ma też oczywiście wielkość areału. Warto wspomnieć, że na koszta ma też pływ region. Standardowo w ostatnich latach przykładowo za bronowanie trzeba było zapłacić zwykle od 80 do 100 zł za hektar, za koszenie około 120 zł/ha, a za zbiór kukurydzy od 500 do 600 zł/ha. Do wielu usług można dokupić obsługę logistyczną, co wiąże się oczywiście ze wzrostem ceny. Tego typu ofertę mają jednak jedynie profesjonalne firmy trudniące się usługami rolniczymi.

W ostatnich latach rynek usług rolniczych stale rośnie i każdy, kto ich potrzebuje bez trudu znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *