Fascynujące biografie

Prawdziwe historie zawsze poruszają. Doświadczenia innych potrafią inspirować i skłaniać do refleksji. Fascynujące biografie przybliżą nam życie wyjątkowych ludzi. Te książki kryją w sobie przesłanie.

Bestseller na rynku wydawniczym! Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy! Monika Jaruzelska przedstawia świat swojego dzieciństwa i młodości, również przez pryzmat bycia córką Generała.

Audiobook dostępny w serwisie z audiobookami i słuchowiskami online Audioteka

https://audioteka.com/pl/audiobook/towarzyszka-panienka

Biografia to ceniony gatunek, którego korzenie sięgają starożytności

Dawniej wykorzystywano go przede wszystkim do opisywania życiorysów uznanych, autentycznych postaci. Z czasem z formy tej zaczęto korzystać powszechnie. Literatura biograficzna jest bardzo urozmaicona. Jedynie od autora zależy, jaką przybierze formę. Sposób, w jaki przedstawione zostaje życie danej jednostki, decyduję, czy będzie to biografia literacka, czy historyczna. Przy czym, opis życia jednostek mający charakter popularyzatorski, choć najczęściej pisany jest prozą, może również zostać wyrażony wierszem.

„Termin biografistyka wskazuje na literaturę biograficzną. Biografia to opowieść o życiu konkretnej, zazwyczaj realnej osoby.(..) utwory biograficzne mówią przeważnie o kolejach życiowych jednostek szeroko znanych, historycznych, choć nie jest to sztywną regułą. Biografia opowiadająca o własnym życiu jej autora to Autobiografia”. – encyklopedia lingwistyczna, ENCENC

Fascynujące biografie przybliżą nam życie wyjątkowych ludzi. Doświadczenia innych będą nas inspirować, skłaniać do refleksji, a także głęboko wzruszać. Wszystko, o czym przeczytamy, wydarzyło się naprawdę. Literacka fikcja posłużyła jedynie do podkreślenia ważnych wydarzeń. Te książki kryją w sobie przesłanie. Poznając wycinki minionych chwil, zrozumiemy, jak nieobliczalny bywa los. Miejsce i czas potrafi bezwzględnie modyfikować ludzką ścieżkę. Wielokrotnie tylko hart ducha decyduje o czyimś szczęściu lub tragedii. Przekonają nas o tym perypetie jednostek, które poznamy. Z tych historii wiele możemy się nauczyć.

Biografie znanych i niekoniecznie znanych ludzi – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/biografie-znanych-niekoniecznie-znanych-ludzi/

Fascynujące biografię to książki „napisane przez życie”. W trakcie lektury będziemy emocjonować się losem ludzi, którzy w pewnym sensie staną nam się bliscy. Dzięki temu już zawsze będziemy mogli inspirować się ich doświadczeniami.

Fascynująca biografia najważniejszego polskiego kompozytora i pianisty

Zrozumiemy, dlaczego Chopin został uznany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów romantyzmu. Jego talent po dziś dzień doceniany jest na całym świecie. Nie sposób przecenić znaczenia skomponowanych przez niego dzieł. Zrozumiemy to w trakcie lektury, podążając jego śladami. Podkreślony został patriotyczny charakter twórczości Chopina. Choć artysta większość swojego dorosłego życia spędził we Francji, nigdy nie przestał czuć się Polakiem. Wyrażają to nie tylko jego Mazurki i Polonezy. Ta historyczna biografia w niezwykły sposób oddaje wyjątkowość Fryderyka Chopina. Momentami odczujemy aurę nadal obecną w miejscach, w których swego czasu bywał Fryderyk Chopin. Po tą pozycję powinien sięgnąć każdy. Chopin jako duma narodowa Polaków zasługuje na należytą pamięć

„My Polacy i wszyscy inni na wszystkich ziemiach i wyspach tego świata. A już dla nas, Polaków, łaska to szczególniejsza i niepomierne szczęście, bo gdzie jesteśmy, choćby najdalej od ojczyzny, gdy tylko ton czarowny tego mistrza zabrzmi, śmieją się do nas ludzie z wdzięcznością, jakbyśmy się i my, ziomkowie Fryderyka, jeszcze w lat prawie sto po jego odejściu, do geniusza jego naszą współpracą przyczyniali.” – Juliusz Kaden-Bandrowski

Fascynująca biografia prezentująca postać polskiego bohatera

Poznamy koleje losu tego wielokrotnie odznaczonego oficera Wojska Polskiego. W momencie, gdy wybucha wojna do walki stają tysiące wojaków. O wszystkich nie da się wspomnieć, ale o niektórych zapomnieć nie wolno. Do tego grona zalicza się Stanisław Juraszek. Jako młodzieniec przede wszystkim umiłował on sztukę. Był świetnie zapowiadającym się utalentowanym malarzem. Niestety, wybuch II wojny światowej zadecydowało jego losie. Juraszek zrezygnował z realizacji marzeń, by stanąć do walki w obronie ojczyzny. Pełnił odpowiedzialną funkcję oficera 1. Batalionu 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Co więcej, przyszło mu walczyć pod wodzą Generała Władysława Sikorskiego, a także w szeregach dowódcy Armii Polskiej na wschodzie, Generała Władysława Andersa. Bywało ciężko, ale Juraszek nie tracił hartu ducha. To dlatego został wielokrotnie odznaczony. Ta biografia prezentuje ciekawe informacje odnośnie do II wojny światowej, a także nieznane fakty. Bohaterstwo oficerów, którzy tak jak Juraszek:

„Chciałoby się jednak wiedzę o nich zachować i przekazać potomnym. (…) Wśród nich był Stanisław Juraszek, z wyboru nauczyciel i artysta malarz, a z konieczności oficer Wojska Polskiego. Poległ, oddał życie i przeszedł do historii, którą tworzył, a której karty powoli przykrywa kurz. Książką przypominam jego drogę życiową. Powstała, jako hołd oddany człowiekowi, który pozbawiony możliwości wyboru, decyduje się walczyć w imię tych ideałów, które wpojono mu w domu rodzinnym”. – Piotr Wiernik, „Zapomniany żołnierz. Rzecz o Stanisławie Juraszku.

Biografia najsłynniejszego czarnego Amerykanina przełomu XIX i XX wieku

„Autobiografia murzyna” zasługujące na szczególną uwagę. Jest to bowiem jedna z najważniejszych amerykańskich biografii. O swoim znojnym życiu opowiedział najsłynniejszy czarnoskóry Amerykanin przełomu XIX i XX wieku, Booker T. Washington. Jego zwierzenia uświadomią nam, że jeszcze do niedawna świat rządził się okrutnymi, niesprawiedliwymi prawami. Booker przyszedł na świat jako niewolnik na plantacji w Wirginii. O jego losie decydował więc właściciel. Wszystko uległo zmianie w momencie, gdy jako 11-latek został wyzwolony. Waszyngton opowiedział, ile kosztowała go walka o prawo do edukacji dla Afroamerykanów. On sam za dostęp do edukacji musiał płacić ciężką fizyczną pracą. Nigdy jednak się nie poddał, ponieważ wierzył, że któregoś dnia jego pobratymcy będą korzystać z takich samych praw, jak ludzie biali. Tak też się stało. Z czasem Booker objął stanowisko nauczyciela, a następnie założył szkołę i uniwersytet w Tukegee na terenie Alabamy. Ta fascynująca biografia porusza. Opowieść Bookera chwyta za serce już od pierwszych stron.

„Życie moje rozpoczęło się w warunkach najnędzniejszych, najsmutniejszych i najbardziej zniechęcających. Ale nie dlatego, żeby moi panowie mieli być szczególnie okrutni, bo nie odznaczali się i okrucieństwem w porównaniu z wielu innymi. Urodziłem się w istnej budzie drewnianej, o powierzchni czternastu na szesnaście stóp kwadratowych. Żyłem w tej chacie razem z matką, bratem i siostrą do ukończenia wojny domowej, to jest do chwili, w której zostaliśmy obdarzeni wolnością”. – Booker T. Waszyngton

Biografie wielokrotnie upamiętniają życie i dokonania sportowców. Są to bowiem jednostki, które swoim życiowym uporem i determinacją w dążeniu do wytyczonego celu stają się wzorem dla innych. Warto się o tym przekonać.

Biografie i wspomnienia – co czytać?  – https://tylkorelaks.pl/aktualnosci/77/biografie-i-wspomnienia-co-czytac

Fascynująca biografia znanego żużlowca Sönke Petersena

Ujawnia ona prawdę na temat wypadku, który zakończył karierę, Sönke Petersena. Jak każdy młody sportowiec marzył on o osiąganiu wysokich wyników. Przybliżyć miały go do tego mordercze treningi i upór. Niestety, wszystko zmieniła jedna pechowa chwila. Wypadek na torze zniszczył karierę Petersena. Zderzenie z bandom spowodowało znaczący uraz kręgosłupa. W ten sposób żużlowiec został skazany na wózek inwalidzki. Pomimo tego nie przestał wierzyć, że odzyska sprawność. Ta dramatyczna historia niesie w sobie ważny przekaz. Zrozumiemy, że nigdy nie wolno tracić nadziei. Sonke Petersen nie poddaje się i wciąż balansuje na granicy mocy i niemocy. Ta psychiczna równowaga pozwala mu nie tracić wiary w to, że kiedyś znów wsiądzie na motor.

„Nigdy nie zwątpiłem w moją podróż po sprawność. Wiem, że przeznaczenie odebrało mi zdrowie i wierzę, że gdzieś tam w gwiazdach, zapisany jest dzień, kiedy wstanę. Nie wiem, jak długo będę na to czekał, ale się doczekam…” – Sönke Petersen.

Fascynująca biografia świetnie zapowiadającego się piłkarza

Zrozumiemy, że siła sportowca zależna jest od jego myśli. Jest to biografia literacka, stąd główny bohater pozostaje osobą fikcyjną. Jego losy zostały jednak zainspirowane perypetiami prawdziwego zawodnika. W trakcie lektury będziemy mogli poznać arkana jego kariery sportowej. Dowiemy się również wszystkich szczegółów związanych z tragicznym wypadkiem, który zniszczył jego karierę. Istotną częścią książki pozostają kwestie dotyczące prywatnego życia piłkarza. Poza boiskiem toczy się przecież normalne życie. Okazuje się, że ta część egzystencji jest najważniejsza. Problemy osobiste zawsze wpływają na osiągane wyniki. W najtrudniejszych momentach jedynie wsparcie rodziny i przyjaciół motywuje do dalszego działania. Realnie zobrazowane zostały kulisy sławy sportowca. „Zerkniemy” więc tam, gdzie z pozycji kibica zajrzeć się nie da.

Zaprezentowane książki to fascynujące biografie ludzi, których należy poznać. Ich życie i dokonania z całą pewnością skłonią nas do refleksji, a może nawet staną się inspiracją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *