Ewolucja myślenia sposobem na poszerzenie postrzegania.

Do niedawna znany był pogląd, że racjonalizm nie idzie w parze z wiarą. Przy okazji tego stwierdzenia ludzkość podzielona była na adekwatne temu obozy. Czy jednak słusznie? Niemożliwym jest zgłębienie całej wiedzy naukowej, a odkrywane fakty co rusz się zmieniają i aktualizują. Z tego powodu słusznym wydaje się pogłębianie swojej wiedzy w celu zaspokojenia potrzeb umysłowych i duchowych będących esencją życia na tej planecie.

Ewolucja – jedyna prawda czy podwaliny do dalszych rozważań?

Ewolucja i związane z nią teorie budzą wiele kontrowersji. Sądzenie, że jest to jedyna i słuszna droga interpretacji historii człowieka jest wysoce naiwne, zwłaszcza, że nawet wśród badaczy pojawiają się wątpliwości, a rozumienie pewnych przesłanek często się między nimi różni. Okazuje się również, że ewolucja małpy w człowieka wraz z upływem czasu i nowymi badaniami coraz bardziej jawi się jako mit. Artykuł dotyczący kwestionowania niektórych teorii również przez ewolucjonistów w ciekawy sposób przedstawia powyższe zagadnienie prowadząc do interesujących wniosków, z którymi warto jest się zapoznać.

Wątpliwości jakie rodzi biologia gatunków.

Niezgodności i brak ciągłości w dowodach na prawdziwość pewnych poglądów napotyka również biologia gatunków innych niż człowiek. Niedosyt pewnych przesłanek powoduje niezadowolenie ewolucjonistów. Po drugiej stronie stoi zadziwiające bogactwo cech i właściwości flory i fauny, które trudno rozpatrywać w kategorii przypadkowości. To wszystko powoduje, że pojawia się coraz więcej wątpliwości, które balansują pomiędzy jedną a drugą stroną. Co ciekawe, biologia gatunków to obszar, który w wielu przypadkach odnajduje klarowność w treściach biblijnych. Ma to miejsce na przykład w wątku potopu jako swego rodzaju uzasadnienia dla niedosytu informacyjnego dotyczącego genezy konkretnych rodzajów. Ewolucja Myślenia jest miejscem, gdzie tego typu implikacje są sensownie przedstawiane.

Nauka o ziemi – zupełna przypadkowość czy nietuzinkowy plan?

Początek wszechświata jest kolejnym punktem, dla którego warto szukać informacji poszerzających sposób myślenia. W tym celu warto przywołać teorię Wielkiego Wybuchu w kontekście biblijnego stworzenia. Od razu natknąć się można na pewne oczywistości, a odkrycie to coraz bardziej kroczy w kierunku stwierdzenia, że nic nie jest takie jak się wydaje. Każdy przynajmniej raz rozpatruje swoje życie w kategorii realizacji pewnego planu, a pytania o jego sens są stałym elementem człowieczeństwa. Nauka o ziemi staje się więc tematem przewodnim swoistego projektu, w którym jako ludzie bierzemy udział i jesteśmy jego częścią. Geologia jest źródłem łączącym wspaniałość, doskonałość i nieprzypadkowość, co daje solidne podwaliny do tego typu rozważań.

Skrajność nigdy nie jest dobrym przewodnikiem. Otwarty umysł i odrobina zaufania do własnej percepcji jest niezbędnym elementem rozwoju człowieka. Ewolucja Myślenia to rewolucyjny sposób na znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy wiedzą zdobytą na przełomie setek lat a przekazem biblijnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *