Jak wybrać spawarkę inwertorową? Na co zwracać uwagę?

Spawarka inwertorowa jest o wiele bardziej złożonym urządzeniem niż spawarka transformatorowa. Przeznaczona jest dla profesjonalistów w warsztatach produkcyjnych czy spawalniczych, ale mogą jej też używać amatorzy-pasjonaci. Nic jednak dziwnego, sprzęt ten ma wiele zalet. Przede wszystkim doskonale radzi sobie ze spawaniem gorszej jakości elektrod. Co jeszcze musisz wiedzieć o spawarce inwertorowej? Jakie urządzenie kupić?

Amperaż – najważniejszy parametr spawarki inwertorowej

Amper jest jednostką natężenia prądu elektrycznego. Im zatem wyższy amperaż posiada urządzenie, tym grubsze tworzywa możesz nim spawać. Jak więc widzisz, to główny parametr, na jaki powinieneś zwrócić uwagę podczas kupna spawarki inwertorowej. Naturalnie, amperaż (czyli innymi słowami także wartość prądu spawania) dobierzesz w zależności od tego, czy potrzebujesz sprzętu do domu, czy do profesjonalnego warsztatu.

Do użytku domowego prąd spawania może wynosić do 200 A. Już taki amperaż wystarczy, aby wykonać lekkie prace spawalnicze.

Do majsterkowania w warsztacie również świetnie sprawdzi się spawarka o prądzie spawania 200 A. Jednak gdy planujesz intensywne spawanie, skup się na mocniejszym urządzeniu. Rekomendujemy tu spawarkę o amperażu 250 A. Licz się jednak z kosztami, ponieważ większa moc spawarki to także wyższa cena.

Cykl pracy spawarki inwertorowej

Czym jest cykl pracy spawarki? To nic innego jak określenie, ile procent czasu z przedziału 10 minut możesz spawać bez przerwy prądem o danym natężeniu. Oczywiście cykl pracy pokazuje, po jakim czasie sprzęt potrzebuje wychłodzenia. Na przykład 180 A w cyklu pracy 60% wskazuje, że prądem o wartości 180 A możesz spawać bez przerwy przez 6 minut. Urządzenie musi stygnąć 4 minuty. Ważne jest to, że wraz ze spadkiem wartości prądu, cykl pracy będzie się wydłużał.

Co zatem z tym cyklem pracy? Im jest wyższy, tym dłużej i wydajniej będziesz spawać. I jeszcze jedno – wartość prądu spawania zawsze rozpatruj w odniesieniu do cyklu pracy.

Do domu wystarczy urządzenie o cyklu pracy na poziomie 35-40%, natomiast, jeśli jesteś profesjonalistą, wybierz raczej spawarkę o cyklu pracy 60% lub nawet więcej.

Parametry spawarki

Większość nowoczesnych spawarek inwertorowych wyposażona jest w cyfrowy panel sterowania. Oznacza to, że możesz płynnie regulować parametry, w tym wartość prądu spawania. Dla porównania – w spawarkach transformatorowych zakres prądu spawania wybierzesz przełącznikiem. Natomiast spawarki inwertorowe umożliwiają płynną regulacją za pomocą potencjometru (zazwyczaj co 1 amper lub co 0,1 ampera).

Zaawansowane technologicznie spawarki inwertorowe mają wyświetlacze cyfrowe, na których łatwo odczytasz parametry pracy. W niektórych spawarkach możesz przełączać tryby pracy – na przykład z MMA na TIG. Większość profesjonalnych modeli posiada dodatkowe funkcje, którymi możesz sterować.

Jaki rodzaj spawarki inwertorowej wybrać?

Spawarki inwertorowe dzielą się na 3 rodzaje urządzeń. Mamy więc:

  • Spawarki inwertorowe MIG/MAG – sprzęt jest przeznaczony do spawania w otulinie gazowej. Technika ta umożliwia Ci pracę z różnymi materiałami, w tym z aluminium.
  • Spawarki inwertorowe MMA – tu do spawania wykorzystasz elektrody otulone. W samym procesie powstaje sporo żużlu, który osadza się na spawanych przedmiotach, więc musisz go od razu usunąć. Spoina w tego typu spawarce nie jest w 100% estetyczna i perfekcyjna, jednak nie zawsze jest to minus. Tego typu urządzenia zastosujesz do spawania w trudno dostępnych miejscach.
  • Spawarki inwertorowe TIG – ten typ spawarek pozwala osiągnąć spoinę wysokiej jakości. Spawanie odbywa się z wykorzystaniem elektrody nietopliwej. Spawarką TIG możesz spawać wysokostopową stal i aluminium. Co ważne sprzęt ten może pracować także w trybie MMA, co jest jego zaletą.

Kupując spawarkę inwertorowa zwróć uwagę na czas gwarancji. Zwykle producenci udzielają jej na 2 lata, ale można ją przedłużyć. Zastanów się nad dłuższą gwarancja, ponieważ spawarki inwertorowe wymagają specjalistycznego serwisowania, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Sprawdź dostępne spawarki na stronie : https://migomat.com.pl/spawarka-tig

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *