Dentofobia – czym jest i jak sobie z nią poradzić?

Sama myśl o wizycie u dentysty przyprawia Cię o dreszcze? Panicznie boisz się stomatologa? Najprawdopodobniej cierpisz na dentofobię, czyli lęk przed dentystą. Jak można sobie z nim poradzić? Dowiedz się, jakie konsekwencje może to za sobą nieść i gdzie szukać pomocy.

Dentofobia – co to takiego?

Dentofobia to strach przed dentystą. Zawiera się w nim zarówno strach przed leczeniem, lekarzem, a nawet jakimkolwiek kontaktem z nim – np. umówieniem się na wizytę. Jest to przypadłość dość powszechna. Wiele osób deklaruje, że przed udaniem się do stomatologa dopada je ogromny stres, który często powoduje wiele niemiłych dolegliwości, takich jak wymioty czy biegunka. Strach przed dentystą najczęściej spowodowany jest nieprzyjemnymi doświadczeniami.

Prawdą jest, że wizyta u stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń. Przyczyną tego może być przede wszystkim przekroczenie dość osobistej granicy i poczucie całkowitej bezsilności, która związana jest np. z uniemożliwieniem normalnego porozumiewania się podczas zabiegu. Strach wywołuje także towarzyszący ból, dźwięk sprzętu dentystycznego, a także charakterystyczny zapach.

Wizyty u stomatologa są jednak niezbędne. Nieleczone zęby mogą stać się przyczyną wielu poważnych dolegliwości.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Strach przed dentystą może objawiać się na wiele różnych sposobów. Często jest to kołatanie serca, nadmierne pocenie się czy też drżący głos. Czasami jednak są to ataki paniki, które paraliżują i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, w tym wykonanie zabiegu stomatologicznego.

W przypadku silnego strachu i występujących ataków paniki, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli psychoterapeuty. Praca z nim pozwoli oswoić lęk i zmienić jego postrzeganie, a przede wszystkim pomoże odnaleźć przyczynę tego lęku. Uświadomienie sobie tego jest najważniejszych krokiem do pokonania fobii.

Jednak przed podjęciem takich kroków, warto spróbować oswoić lęk na własną rękę. Jeżeli próby zakończą się niepowodzeniem, warto pomyśleć o pomocy specjalisty.

Godny zaufania specjalista

Jednym z najważniejszych kroków jest odnalezienie odpowiedniego specjalisty, którego obdarzy się zaufaniem. Warto korzystać z poleceń znajomych czy rodziny, a także szuka

opinii o lekarzach stomatologach w sieci. Kluczowe jest zbudowanie relacji ze specjalistą opartej na wzajemny szacunku i zaufaniu. Znacznie zwiększa to poczucie bezpieczeństwa, a także zmniejsza poczucie wstydu. Warto otwarcie mówić specjaliście o swoich obawach. Pozwoli to na odpowiednie dopasowanie zarówno komunikacji, jak i leczenia, które umożliwi zminimalizowanie bólu do minimum. Jeżeli na fotelu dentystycznym czujesz się niepewnie – poproś lekarza, by szczegółowo relacjonował, co robi bądź co zamierza zrobić. Dobrze jest również ustalić z lekarzem gest, po których zabieg zostanie przerwany.

Innowacyjne metody

Jeżeli boisz się bólu i dyskomfortu, wybieraj gabinety dentystyczne, w których korzysta się z nowoczesnych metod leczenia. Umożliwiają one często bezbolesne leczenie, które jest także znacznie bardziej komfortowe dla pacjenta. Jeżeli czujesz się niepewnie, zawsze możesz poprosić stomatologa o znieczulenie. Dzięki innowacyjnym metodom, jego aplikacja jest obecnie praktycznie bezbolesna. Jednym z gabinetów, w których stosowane są innowacyjne metody jest AllSmiles Dental w Lublińcu.

Relaks

Przed samą wizytą u dentysty warto się zrelaksować. Może to być słuchanie muzyki, spacerowanie czy też spożywanie naparów z uspokajających ziół. Pozwoli to chociaż na chwilę zapomnieć o zbliżającej się wizycie i nieco ostudzić nerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *